12:46 | 10.11.10 | Նորություններ | 4857
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն /ՀԾԿՀ/ այսօր բավարարել է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության հայտը ռադիոհաճախականությունների տրամադրման վերաբերյալ` LTE (Long Term Evolution) տեխնոլոգիայի հիման վրա չորրորդ սերնդի ցանց (4G) գործարկելու նպատակով:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ «այսօր շատ կարեւոր օր է մեր ընկերության համար»:
««ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը կդառնա առաջատարը չորրորդ սերնդի ցանցի կառուցման ոլորտում: Մենք շուտով ցանցը շահագործման կհանձնենք. ընկերությունը վաղուց է աշխատում ցանցի կառուցման ուղղությամբ, ու մեզ մնում էր միայն ստանալ հաճախականությունների օգտագործման թույլտվություն»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նրա խոսքերով, ընկերությունը կսկսի 4G ցանցի ծառայություններ մատուցել Երեւանում, ապա նաեւ մարզերում` կախված բնակչության խտության աստիճանից: Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է նաեւ, որ 4G ցանցը զարգանալու է երրորդ սերնդի ցանցի (3G) ծառայությունների հետ զուգահեռ:
Ընկերության ղեկավարը հայտնել է, որ 3G ցանցը հասանելի է ՀՀ ավելի քան 650 բնակավայրերում:
«4G ցանցի գործարկումից հետո մենք կկարողանանք տասնյակ անգամ մեծացնել ցանցի արագության հնարավորությունները»,- ընդգծել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:46 | 10.11.10 | Новости | 4604
Ереван/Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении удовлетворила сегодня заявку «ВиваСелл-МТС» по предоставлению радиочастот для запуска сети четвертого поколения (4G) на основе технологий LTE (Long Term Evolution).
Гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян сказал, что «сегодня очень важный день для компании».
««ВиваСелл-МТС» будет лидером в сфере строительства сети четвертого поколения. Мы в скором времени сдадим сеть в эксплуатацию - компания давно работает над строительством сети, и нам оставалось только получить разрешение на использование частот», - сказал Ральф Йирикян.
По его словам, компания начнет предоставлять услуги сети 4G в Ереване, затем перенесет ее в регионы - в зависимости от степени густоты населения. Ральф Йирикян отметил, что сеть 4G будет развиваться совместно с услугами сети третьего поколения (3G).
Глава компании сообщил, что сегодня сеть 3G доступна в более 650 населенных пунктах Армении.
«Очень скоро интернет в Армении будет совершенно иным. После запуска 4G мы сможем в десятки раз увеличить скоростные возможности сети», - подчеркнул Ральф Йирикян.