10:38 | 17.11.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 10984
«Կոռնետ-ԱՄ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բորիս Դեմիրխանյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Հոկտեմբերի վերջին «Կոռնետ-ԱՄ»-ը Ծաղկաձորում սկսեց Intracom Telecom ընկերության սարքավորումներով կառուցված` WiMAX ցանցի փորձնական շահագործումը: Ծաղկաձորը «Կոռնետ-ԱՄ»-ի ցանցի ներկայության 22-րդ քաղաքն է եւ առաջինը, որտեղ ցանցը գործարկվել է նոր սարքավորման հիման վրա: Ո՞րն է նոր տեխնիկային անցնելու պատճառը:
- Իրականում այսօր չկա այդպիսի հարցադրում, որ ողջ ընկերությունը պետք է անցում կատարի նոր սարքավորման. դա ավելի շուտ հեռանկարների եւ հնարավորությունների գնահատում է: Պատմականորեն «Կոռնետ-ԱՄ»-ի ցանցը կառուցված է մեկ արտադրողի` Airspan Communications-ի սարքավորումների վրա: Դա միշտ չէ որ օպտիմալ է գործառնական տեսանկյունից, քանի որ, եթե համակարգում առկա է սխալ, այն կարող է ազդել ողջ ցանցի աշխատունակության վրա: Բացի այդ, եթե սարքավորում արտադրողն իրեն համարում է, որ իրեն այլընտրանք չկա, ապա սովորաբար կապի օպերատորի հետ իր հարաբերությունները ձեւավորում է համապատասխան եղանակով, ինչը հանգեցնում է որոշակի բարդությունների: Որոշակի վերապահում. դա ամենեւին չի նշանակում, որ մեր ընկերությունը դժգոհ է մատակարարողի սարքավորումից կամ նրա հետ աշխատանքից, սակայն նաեւ չի բացառում այլընտրանքների օգտագործումը: Այդ պատճառով, երբ հունական Intracom Telecom ընկերությունը ի դեմս Intracom Armenia հայաստանյան դուստր ընկերության հայտարարեց մեր կապուղային հաճախականության համար WiMAX բազային կայանների նոր սերնդի արտադրության մեկնարկի մասին, մենք չէինք կարող չօգտվել այդ հնարավորությունից:
Պիլոտային ծրագիրը նախատեսում է «Կոռնետ-ԱՄ»-ի տնօրինության ներքո գտնվող` 3,6-3,8 ԳՀց հաճախականությամբ նոր սարքավորման թեստավորում, ինչպես նաեւ այդ սարքավորման ինտեգրումը մեր ցանցի միջուկում: Փորձնական ծրագրի հաջող ավարտի դեպքում ընկերությունը հնարավորություն կունենա այլընտրանքային սարքավորում ներմուծել ցանցի հետագա ընդլայնման նպատակով:
Նոր բազային կայանը տեղակայվել է Ծաղկաձորում: Ինչու՞ հենց այնտեղ: Ցանկացած նոր լուծում պահանջում է փորձարկման էքստրեմալ պայմաններ, իսկ Ծաղկաձորը, լինելով փոքր քաղաք, ունի բավականին բարդ ռելիեֆ, միաժամանակ, այնտեղ ընթանում է ակտիվ կառուցապատում:
Բացի այդ, Ծաղկաձորում կա ակտիվության 2 շրջան, երբ շատ փոքր տարածքում հավաքվում են հսկայական թվով մարդիկ` ամռանը եւ ձմռանը: Միաժամանակ, Երեւանում նկատվում են, այսպես կոչված, «հակապիկեր»` ամռանը` արձակուրդների ընթացքում, եւ ձմռանը`ամանորյա տոներին: Այսպիսով, Երեւանում ակտիվության անկման կոմպենսացումը հանգստյան գոտիներում ներկայության ավելացման հաշվին հանգեցնում է մեր հեռահաղորդակցային ռեսուրսների առավել արդյունավետ շահագործմանը: Կարծում եմ, տրամաբանական կլինի, եթե հերթական փորձնական ծրագիրը մենք իրագործենք Ջերմուկում:
- Ծաղկաձորում WiMAX ցանցի գործարկումից հետո «Կոռնետ-ԱՄ»-ը հանդես եկավ հետաքրքիր գնային առաջարկներով. անսահմանափակ ինտերնետ 1, 2 եւ 3 Մբիտ/վրկ արագությամբ, համապատասխանաբար, ամսական 10, 20 եւ 30 հազ. դրամի դիմաց: Շուկայի ո՞ր հատվածին է ուղղված այդ առաջարկը:
- «Կոռնետ-ԱՄ»-ն ի սկզբանե եղել եւ մնում է կողմնորոշված դեպի կորպորատիվ հատվածը: Մենք հասկանում ենք, որ այսօր անձնական զանգվածային հասանելիության ծառայությունների շուկայում գոյություն ունեն բազմաթիվ հարմարավետ տեխնոլոգիական լուծումներ, ինչպես, օրինակ, 3G-ն: Սակայն նաեւ ֆիզիկական անձանց շուկայում է առկա մեզ համար հետաքրքիր հատված, որը սպառած ծառայությունների ծավալով եւ յուրահատկություններով սահմանակից է կորպորատիվ հաճախորդներին:
Նախկինում ամեն ինչ պարզ էր. ֆիզիկական անձ բաժանորդները 3 տեսակի ծառայության կարիք ունեին` ինտերնետ-սերֆինգ, սոցիալական ցանցեր եւ Skype: Այժմ ավելի մեծ թվով մասնավոր սպառողներ գործարկում են սեփական կայքէջերը, ձեւավորում են իրենց VPN-ցանցերը, ինչի համար ավելի նախընտրելի են WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա ծառայությունները: Միաժամանակ, անլար լայնաշերտ հասանելիության ցանցերի միջոցով ծառայությունների մատուցման հարմարավետությունն ու օպերատիվությունը շահեկանորեն դիրքավորում են մեր առաջարկները շուկայում: Սպառողների հենց նշված հատվածի համար է նախատեսված «1-մեգաբիտային» ծառայությունը:
Ինչ վերաբերում է տվյալների փոխանցման ավելի բարձր արագություններին, որքան ինձ հայտնի է, նմանատիպ առաջարկ Ծաղկաձորում չկա: Այն ուղղված է առավելապես իրավաբանական անձանց հատվածին, որը վերջին տարիներին բավականին ակտիվ է զարգանում այդ տարածաշրջանում:
- Հեշտությա՞մբ են արդյոք ՀՀ ձեռնարկությունները համաձայնում աշխատել անլար հասանելիության օպերատորների հետ:
- Ամեն ինչ, ի վերջո, հանգում է տեղեկատվության պաշտպանվածությանը: Ի սկզբանե «Կոռնետ-ԱՄ»-ի ցանցի համար տեխնոլոգիայի ընտրությունը կատարվում էր ըստ տեղեկատվության անվտանգության նկատմամբ պահանջների: Ցանցի եւ տեխնոլոգիայի հնարավորություններն ընկերությունը հետեւողականորեն հասցնում էր հեռահաղորդակցային հանրությանը, սակայն «վստահության կետը», ըստ իս, կարելի է համարել այն պահը, երբ մի քանի տարի առաջ «Կոռնետ-ԱՄ»-ը հավաստագրեց լայնաշերտ հասանելիության տեխնոլոգիայի կիրառման իրավունքը ArCa-ի պրոցեսինգային կենտրոնին ATM տերմինալների միացման համար: Դա արմատապես փոխեց սպառողների պատկերացումերն ու մոտեցումը անլար տեխնոլոգիաների նկատմամբ:
Անլար տեխնոլոգիաների հիմնական առավելություններն ակնհայտ են. ծառայությունների մատուցման արագություն, ցանցի մեծ ծածկույթ, շարժունակություն: Մյուս կողմից, մենք կարող ենք լուծել հաճախորդների խնդիրները մինչեւ որոշակի սահմանը, իսկ այդ սահմանը որոշվում է այն արագություններով, որոնք անհրաժեշտ են հաճախորդին: Այդ պատճառով, երբ հաճախորդը` կորպորատիվ կամ ֆիզիկական անձը, «հատում է» թողունակության այն սահմանը, որը կարող է տալ անլար տեխնոլոգիան, նա կարող է անցնել օպտիկական ալիքներին ու տեխնոլոգիաներին, որոնք կապահովեն հասանելիություն ցանցին 10 Մբիտ/վրկ-ից բարձր արագություններով: Վերջին տարիներին մենք նկատում ենք այդ գործընթացը Հայաստանում եւ ուրախանում, քանի որ դա նշանակում է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները ավելի ու ավելի են դառնում մեր կյանքի անբաժանելի մասը: Միաժամանակ, նույնիսկ մեր ընկերության օրինակով ես կարող եմ նշել, որ հաճախորդի անցումը անլար տեխնոլոգիային, որպես կանոն, չի նշանակում հրաժարվել անլար լայնաշերտ հասանելիությունից, որը շարունակում է ծառայել որպես պահուստային, լրացուցիչ լուծում` ինչպես դա արել են մեր մի շարք հաճախորդները:
- Կարելի՞ է ենթադրել, որ, ի  տարբերություն Icon Communications-ի, «Կոռնետ-ԱՄ»-ն այնքան էլ շատ չի տուժել ՀՀ շուկա 3G տեխնոլոգիայով ինտերնետ-պրովայդերների մուտքից:
- Ինձ համար դժվար է համեմատություն կատարել: 3G տեխնոլոգիայի հիման վրա հասանելիության զանգվածային ծառայությունների ի հայտ գալն ու ակտիվ առաջխաղացումը չէր կարող չազդել գների միջին մակարդակի վրա` դրանց նվազեցման ուղղությամբ: Դա վերաբերում է ոչ միայն անլար լայնաշերտ հասանելիության ծառայությունների պրովայդերներին, այլեւ շուկայի բոլոր մասնակիցներին: «Կոռնետ-ԱՄ»-ն այդ իմաստով ամենեւին էլ բացառություն չէ, սակայն, ինչպես արդեն ասացի, մենք աշխատում ենք այլ հատվածում: Ընկերության կողմնորոշվածությունը դեպի կորպորատիվ հաճախորդները, ինչպես նաեւ ցանցի եւ ծառայությունների հասանելիությունը մարզերում որոշակի աստիճանով թույլ է տվել կայունացնել իրավիճակը: Թեեւ վերջին ժամանակաշրջանում «Կոռնետ-ԱՄ»-ի մասնավոր հաճախորդների մասնաբաժինն ավելանում է, ընկերության հասույթում, այնուամենայնիվ, հիմնական մասնաբաժինը ձեւավորում է կորպորատիվ հատվածը: Միաժամանակ, ընկերության հաճախորդային բազան տարեկան ավելանում է միջինը 25%-ով:
- Ի՞նչ ծավալի ներդրումներ է կատարել ընկերությունը, եւ ինչպե՞ս է ապահովվում դրանց վերադարձելիությունը, եթե հաշվի առնենք, որ «Կոռնետ-ԱՄ»-ը գործում է ՀՀ 22 քաղաքներում, որոնց մեծ մասի շուկաներն անհամաչափորեն փոքր են:
- 2008-2010 թթ. ցանցի կառուցման ուղղությամբ ներդրվել է ավելի քան $5,5 մլն, եւ գործընթացը շարունակվում է: Միաժամանակ, ընկերությունը հետեւողականորեն իրականացնում է ցանցի ընդլայնման եւ արդիականացման քաղաքականություն` շուկայի պահանջարկի բարելավման նպատակով: Իրագործելով ՀՀ ողջ տարածքում հասանելիության ազգային ցանցի հայեցակարգը` մենք հաշվի ենք առել, որ տարբեր մարզերում ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկը տարբեր է: Այդ պատճառով իմաստ չունի խոսել հասանելիության ցանցի «փոխհատուցման» մասին 10-20 հազար բնակիչ ունեցող մարզում, առանձին վերցրած մեկ քաղաքում, նույնիսկ ավելի խոշոր քաղաքներում, այլ ավելի ճիշտ է գնահատել ողջ ցանցի արդյունքները ընդհանուր առմամբ:
2008թ. վերջին սկսկելով WiMAX ցանցի շահագործումը` մենք փորձում ենք հավատարիմ մնալ 5 տարվա համար հաշվարկված հեռանկարային ծրագրին: Նույնիսկ ֆինանսական ճգնաժամի եւ շուկայում տեղի ունեցած փոփոխությունների պայմաններում ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի աճի միտման պահպանման դեպքում, հուսով եմ, «Կոռնետ-ԱՄ»-ն արժանապատիվ տեղ կզբաղեցնի ՀՀ հաջողված ծրագրերի ցանկում:
- Ընկերությունը պատրաստվում էր մատուցել ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ: Ո՞րն է հետաձգման պատճառը:
- 2010թ. «Կոմստար-ՕՍՏ» ԲԲԸ-ն, որի կազմում ենք նաեւ մենք, հանձնվեց MTC խմբի կառավարմանը, որը եւս ներկայումս գործում է ՀՀ շուկայում եւ շատերին հայտնի է որպես VivaCell-MTS բջջային օպերատոր:
Մենք ներկայումս մշակում ենք միասնական ծառայությունների, այդ թվում` նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապի տրամադրման հայեցակարգը:
- Դա նշանակու՞մ է արդյոք «Կոռնետ-ԱՄ»-ի եւ VivaCell-MTS-ի միավորման հնարավորություն` որպես կապի մեկ ունիվերսալ օպերատոր:
- Դա իրադարձությունների զարգացման հնարավոր սցենարներից մեկն է: Ընդհանուր առմամբ, ֆիքսված եւ շարժական բիզնեսների ինտեգրումը ուղղված է հենց այդպիսի բազմասերվիսային օպերատորի ստեղծմանը:
- Այժմ ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկայում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ օպերատորները գների իջեցման փոխարեն առաջարկում են ավելի շատ ծառայություններ նախկին արժեքով: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Կարծում եմ, գնային ցածր առաջարկները, որոնք առկա են հայաստանյան շուկայում, ոչ միշտ են համապատասխանում պրովայդերների կապիտալ եւ գործառնական ծախսերին: Սակայն դա դեռեւս դեմպինգ չէ, այլ սահմանափակ շուկայի պայմաններում հաճախորդային բազայի ծավալը պահպանելու բնական ցանկություն:
Հեռահաղորդակցային ցանցի կառուցման ժամանակ կապիտալի տեսանկյունից ամենածախսատարը հասանելիության ցանցն է: «Հաճախորդի համար» նախատեսված սակագնում պետք է ներառված լինի ներդրումային բաղադրիչը, որը, նախեւառաջ, ապահովում է արդեն կատարված ներդրումների հատուցումը եւ հասանելիության ցանցի հետագա զարգացումը: Դա այն է, ինչը խթանում եւ ապահովում է հաճախորդների թվի ու ծառայությունների ծավալի կայուն աճը:
Սակայն, իմ կարծիքով, այն, ինչ այսօր է կատարվում շուկայում, ոչ միշտ է համապատասխանում տնտեսության օրենքներին հեռահաղորդակցային ցանցերի կառուցման մասով: Հաճախորդի համար մրցավազքում պրովայդերները հաճախ անտեսում են ցանցի զարգացման պահանջները: Այդ պատճառով, ցավոք, Հայաստանում առաջիկա տարիներին հասանելիության այլընտրանքային ցանցների դինամիկ զարգացում, կարծում եմ, ակնկալել հարկավոր չէ: Կամայականորեն իջեցնելով գները` օպերատորները կարող են ստանալ հակառակ արդյունքը. ներդրումների դանդաղ փոխհատուցումը չի նպաստի հաճախորդային բազայի ավելացմանը, որը կարող էր խթանել սակագների նվազեցումը:
Սակայն առավել մտահոգիչ է տրամադրվող ծառայությունների որակը: Կան որոշ` ժամանակով եւ միջազգային փորձով ստուգված կանոններ`  նկարագրված Միջազգային հեռահաղորդակցային միության (ITU) առաջարկություններում, որոնք բնական մուլտիպլեքսավորման թույլատրելի շեմը շաղկապում են ակտիվ բաժանորդների թվի հետ: Մատուցվող ծառայությունների ծավալների ավելացումը դրանց արժեքի պահպանման դեպքում հաճախ ապահովվում է հասանելիության ցանցի ավելի ծանրաբեռնված շահագործման հաշվին, ինչը, ցավոք, կարող է որակական ցուցանիշների թուլացման պատճառ դառնալ: Համաձայնեք, Հայաստանում այնքան էլ շատ չեն պրովայդերները, որոնք կարող են պարծենալ 20 հազար եւ ավել բաժանորդային բազայով, ինչը թույլ կտար կիրառել մուլտիպլեքսավորման առավելագույն թույլատրելի մակարդակներ: Ծավալների ավելացումը ծառայությունների արժեքի պահպանմանը զուգահեռ հանգեցնում է բիզնեսի մարժինալության բնական կրճատման, իսկ դա, իր հերթին, ցանցերի համարժեք զարգացման անհնարինության:
- Այսինքն, առաջիկայում պետք չէ՞ ակնկալել գների իջեցում:
- Ինձ թվում է` այո, եթե, իհարկե, ինչ-որ մեկը չձեռնարկի բացահայտ դեմպինգային քայլեր, ինչը ես բնավ չէի ցանկանա: Հայաստանում ինտերնետ-պրովայդինգի շուկան ազատականացված է, սակայն, իմ կարծիքով, կարգավորող մարմինները, մասնավորապես, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, կարող են ավելի խորը վերլուծել ինտերնետային ծառայությունների գնագոյացման կառուցվածքը: Յուրաքանչյուր տեխնոլոգիա, այս կամ այն խնդիրների լուծման համար իր գրավչությամբ հանդերձ, ունի որոշակի առանձնահատկություն, եւ այդ առանձնահատկությունը պետք է հաշվի առնվի ենթակառուցվածքի զարգացման հայեցակարգի ձեւավորման ընթացքում` ամբողջ երկրի մասշտաբով:
Այդ պատճառով ես խորապես համոզված եմ, որ իրենք` օպերատորները պետք է ավելի խորը վերլուծեն ցանցային շինարարության տնտեսությունը, եւ այդ ժամանակ նրանք ինքնուրույն կհանգեն այն համոզման, որ ներկայիս սակագներով բուռն զարգացում ապահովելն անհնար է:

10:38 | 17.11.10 | Interviews | exclusive 10978
Interview of General Director of “Cornet-AM” Company Boris Demirkhanyan to Mediamax News Agency and Itel.am portal
- In late October, “Cornet-AM” launched pilot operation of WiMAX network in Tsakhkadzor, built on the equipment of Intracom Telecom Company. Tsakhkadzor became the 22nd town of “Cornet-AM” network presence and the first, where the network is launched on the basis of the new equipment. What was the reason of shifting to the new equipment?
- In reality, now the issue of the entire company’s transition to new equipment is not on the agenda: it is more of an assessment of prospects and capacities. Historically, “Cornet-AM” network was built on the equipment of one producer – Airspan Communications. This is not always optimal in operational terms, since, for instance, if there is a mistake in the system, it may influence the work capacity of the entire network. Besides, if the producer of the equipment considers itself leaving no alternative, it usually forms its relations with the connection operation in a corresponding way, and this leads to particular difficulties. I should make a reservation: this does by not means imply that our company is not content with the equipment and the work of the supplier, but it does not rule out the use of alternatives. Since the Greek “Intracom Telecom” Company, represented by the subsidiary “Intracom Armenia” Company, stated the launch of new generation WiMAX base station’s production for our frequency range, we could not but use the opportunity.
“Pilot” project implies testing the new equipment in the range of 3,6-3,8GHz frequencies, which are at the disposal of “Cornet-AM”, as well as integration of this equipment into the core of our network. Given successful completion of the “pilot” project, the company will receive access to alternative equipment for further expansion of the network.
The new base station was installed in Tsakhkadzor. Why exactly there? Any new solution requires extreme conditions of probation, and Tsakhkadzor, as a small town, has a quite complex landscape, and, in addition, active construction is in process there.
Besides, there are two peaks of activity in Tsakhkadzor, when a huge number of people gather in a quite small area: summer and winter. At the same time, there are the so-called “anti-peaks” observed in Yerevan: in summer, which is the season of vacations, and in winter – on New Year Holidays. Thus, compensation for the decline of activity in Yerevan at the expense of increasing presence in resort zones leads to more efficient operation of our telecommunication resources. I believe that it will be logical, if we realize another “pilot” project in Jermuk.
After the launch of WiMAX network in Tsakhkadzor, “Cornet-AM” made interesting price offers: unlimited internet access at the speeds of 1, 2 and 3Mbps respectively for 10, 20 and 30 thousand AMD per month. What segment of the market is this offer targeted to?
- “Cornet-AM” has initially been and remains targeted at the corporate segment. We realize that today there are many more convenient technological solutions in the market of mass internet access for personal use, like, for instance, 3G. However, there is a segment of interest for us also in the market of individuals, which, as to the volume and specificities of consumed services, verges on corporate customers.
Everything was simple before: individual subscribers needed three things: internet surfing, social networks and Skype. Now, more and more private users create their own web-pages, form their own VPN-networks, and for that, the services on the basis of WiMAX technology are more preferable. At that, convenience and speed of service provision by means of wireless broadband access networks conveniently positions our offers in the market. 1Mb service is meant exactly for the mentioned part of the users.
Concerning higher speeds for data transfer, as far as I know, this offer does not have analogues in Tsakhkadzor and aims mainly at the sector of legal entities, which is quite actively developing in the region over the past few years.
- How easily do Armenian enterprises agree to work with wireless access operators?
- Everything, in the final end, rests against information security. Initially, the choice of technologies for “Cornet-AM” network was defined by requirements towards information security. The company consistently developed network capacities and technologies to the level of telecommunication community, however “the point of trust”, I believe, can be considered the moment, when a few years ago “Cornet-AM” certified the right for use of wireless broadband access technologies in order to connect ATM terminals to ArCa processing center. This very strongly changed the understanding and the approach of the users towards wireless technologies.
The main advantages of wireless technologies are obvious: fast speed of service provision, wide coverage zone and mobility. On the other hand, we can solve the tasks of the customers up to a certain limit, and the limit is defined by the speeds, which the customer needs. This is why, when the customer – a corporate entity or an individual – “outgrows” the transmission capacity that the wireless technology can provide, the solution for him is the transition to optical channels and technologies, which will provide for network access with the speeds over 10Mbps. We have been observing this process in Armenia over the past few years and are glad, since this means that information technologies more and more become an inseparable part of our life. At that, even basing on the example of our company, I can note that transition to wired technology by a particular customer, as a rule, does not mean renouncing wireless broadband access, which continues serving as a reserve, additional solution, as it has been done by a number of our old customers.
- Can one assume that, as compared to Icon Communications, “Cornet-AM” has not much suffered from the entry of 3G technology internet providers to the market?
- It is difficult for me to compare. Arrival and active promotion of mass access services on the basis of 3G technology could not but influence the average level of prices in the direction of reduction. This touches upon not only providers of wireless broadband access providers, but also all players in the market. “Cornet-AM” in this sense is not an exception at all, however, as I have already mentioned, we work in a different segment. The company’s orientation towards corporate customers, as well as availability of the network and services in the regions, has to a certain degree allowed stabilizing the situation. Although recently, the share of private customers of “Cornet-AM” has been increasing, the main share in the company’s proceeds is still formed by the corporate segment. At that, the company’s customer base increases by 25% a year on average.
- What volume of investments is made by the company and how is their recoupment secured, taking into account the fact that “Cornet-AM” operates in 22 towns of Armenia, the market of the majority of which is incomparably small?
- In the period from 2008 to 2010, over USD 5.5mln has been invested in construction of the network, and the process continues. At that, the company consistently carries out a policy of expanding the network and its modernization in order to meet the demand of the market. By realizing the concept of national access network, operating all over Armenia’s territory, we were aware of the fact that the demand for services in various regions differs. This is why there is no meaning in speaking of “recoupment” of the access network in individual town or region with the population of 10-20 thousand people, and even in larger towns. It is more correct to assess the results as to the entire network as a whole.
By starting WiMAX network operation in late 2008, we have been trying to keep to a prospective plan, meant for 5 years. Even in conditions of the financial crisis and the changes in the market, given conditions of preservation of growth tendencies for the service demand, I hope that “Cornet-AM” will occupy its deserved place in the list of successful projects in Armenia.
- The company was going to start provision of landline telephony services. What is the reason for delay?
- In 2010, “Comstar-OTS” OJSC, which we also enter, moved under the management of MTS Group, which also works in the Armenian market and known to many as the mobile operator VivaCell-MTS.
Now we are elaborating the concept of unified provision of services, including services of landline telephony.
- Does this mean possible merger of “Cornet-AM” and “VivaCell-MTS” companies into a universal connection operator?
- That is one of the possible scenarios of development of events. In general, integration of landline and mobile businesses aims exactly at creating such a multi-service operator.
- Today a situation has formed in the market of internet services in Armenia, where operators, instead of reducing prices, offer more services at the previous cost. What is the tendency conditioned by?
- I believe that low price offers, which are in the Armenian market, do not always correspond to capital expenses and operational expenses of providers. But it is not dumping yet, but the natural wish to maintain the volume of the customer base in conditions of the limited market.
The most capital-intensive factor in the process of telecommunication network construction is the access network. The tariff “for the customer” should contain the investment component, which, first of all, provides for recoupment of already made investments and further development of the access network. This is what stimulates and provides for stable growth of the number of customers and the volume of services.
However I believe that what takes place in the market today doers not always meet the laws of economy in terms of building telecommunication networks. In pursuit of customers, providers often neglect the need for development of the network. This is why, unfortunately, one should not expect dynamic development of alternative access networks in Armenia within the nearest few years, I believe. Randomly reducing the prices, operators risk getting the opposite effect: slow recoupment of investments will not contribute to increase of the customer base, and the fact, in its turn, could stimulate reduction of customer tariffs.
But the quality of provided services is of greater concern. There are certain rules, proven by time and international practice and described in the recommendations of the International Telecommunication Union, which link the acceptable threshold of natural multiplexing to the number of active subscribers. Increase of the volume of provided services, given preservation of the cost of the latter, most often is provided due to more loaded operation of the access network, which, unfortunately, may serve as a result for reduction of quality indices. One should agree that there are not that many service providers in Armenia, capable of boasting a subscribers base, consisting of 20 thousand and more subscribers, which would allow applying maximum allowed level of multiplexing. Increase in the volumes, given preservation of the cost of the services, leads to natural reduction of the marginality of business, and this, in its turn, leads to impossibility of adequate development of networks.
- Does that mean that one should not expect further reduction of prices in the nearest future?
- It seems to me, yes, if, of course, someone does not take up open dumping steps, which I would not like to happen. The market of internet providing in Armenia is a liberalized market, however it seems to me that regulating bodies, in particular, the Public Services Regulatory Committee, could analyze the structure of price formation for internet access services more deeply. Each technology, given attractiveness for solution of particular tasks, possesses particular specificity, and this specificity should be taken into account, while forming the concept for infrastructure development at a country level.
At that I am deeply convinced that the operators themselves should analyze the economy of network construction more deeply, and then they will come to understanding of the fact that it is impossible to provide for impetuous development, given current tariffs.