10:38 | 17.11.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 10984
«Կոռնետ-ԱՄ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Բորիս Դեմիրխանյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Հոկտեմբերի վերջին «Կոռնետ-ԱՄ»-ը Ծաղկաձորում սկսեց Intracom Telecom ընկերության սարքավորումներով կառուցված` WiMAX ցանցի փորձնական շահագործումը: Ծաղկաձորը «Կոռնետ-ԱՄ»-ի ցանցի ներկայության 22-րդ քաղաքն է եւ առաջինը, որտեղ ցանցը գործարկվել է նոր սարքավորման հիման վրա: Ո՞րն է նոր տեխնիկային անցնելու պատճառը:
- Իրականում այսօր չկա այդպիսի հարցադրում, որ ողջ ընկերությունը պետք է անցում կատարի նոր սարքավորման. դա ավելի շուտ հեռանկարների եւ հնարավորությունների գնահատում է: Պատմականորեն «Կոռնետ-ԱՄ»-ի ցանցը կառուցված է մեկ արտադրողի` Airspan Communications-ի սարքավորումների վրա: Դա միշտ չէ որ օպտիմալ է գործառնական տեսանկյունից, քանի որ, եթե համակարգում առկա է սխալ, այն կարող է ազդել ողջ ցանցի աշխատունակության վրա: Բացի այդ, եթե սարքավորում արտադրողն իրեն համարում է, որ իրեն այլընտրանք չկա, ապա սովորաբար կապի օպերատորի հետ իր հարաբերությունները ձեւավորում է համապատասխան եղանակով, ինչը հանգեցնում է որոշակի բարդությունների: Որոշակի վերապահում. դա ամենեւին չի նշանակում, որ մեր ընկերությունը դժգոհ է մատակարարողի սարքավորումից կամ նրա հետ աշխատանքից, սակայն նաեւ չի բացառում այլընտրանքների օգտագործումը: Այդ պատճառով, երբ հունական Intracom Telecom ընկերությունը ի դեմս Intracom Armenia հայաստանյան դուստր ընկերության հայտարարեց մեր կապուղային հաճախականության համար WiMAX բազային կայանների նոր սերնդի արտադրության մեկնարկի մասին, մենք չէինք կարող չօգտվել այդ հնարավորությունից:
Պիլոտային ծրագիրը նախատեսում է «Կոռնետ-ԱՄ»-ի տնօրինության ներքո գտնվող` 3,6-3,8 ԳՀց հաճախականությամբ նոր սարքավորման թեստավորում, ինչպես նաեւ այդ սարքավորման ինտեգրումը մեր ցանցի միջուկում: Փորձնական ծրագրի հաջող ավարտի դեպքում ընկերությունը հնարավորություն կունենա այլընտրանքային սարքավորում ներմուծել ցանցի հետագա ընդլայնման նպատակով:
Նոր բազային կայանը տեղակայվել է Ծաղկաձորում: Ինչու՞ հենց այնտեղ: Ցանկացած նոր լուծում պահանջում է փորձարկման էքստրեմալ պայմաններ, իսկ Ծաղկաձորը, լինելով փոքր քաղաք, ունի բավականին բարդ ռելիեֆ, միաժամանակ, այնտեղ ընթանում է ակտիվ կառուցապատում:
Բացի այդ, Ծաղկաձորում կա ակտիվության 2 շրջան, երբ շատ փոքր տարածքում հավաքվում են հսկայական թվով մարդիկ` ամռանը եւ ձմռանը: Միաժամանակ, Երեւանում նկատվում են, այսպես կոչված, «հակապիկեր»` ամռանը` արձակուրդների ընթացքում, եւ ձմռանը`ամանորյա տոներին: Այսպիսով, Երեւանում ակտիվության անկման կոմպենսացումը հանգստյան գոտիներում ներկայության ավելացման հաշվին հանգեցնում է մեր հեռահաղորդակցային ռեսուրսների առավել արդյունավետ շահագործմանը: Կարծում եմ, տրամաբանական կլինի, եթե հերթական փորձնական ծրագիրը մենք իրագործենք Ջերմուկում:
- Ծաղկաձորում WiMAX ցանցի գործարկումից հետո «Կոռնետ-ԱՄ»-ը հանդես եկավ հետաքրքիր գնային առաջարկներով. անսահմանափակ ինտերնետ 1, 2 եւ 3 Մբիտ/վրկ արագությամբ, համապատասխանաբար, ամսական 10, 20 եւ 30 հազ. դրամի դիմաց: Շուկայի ո՞ր հատվածին է ուղղված այդ առաջարկը:
- «Կոռնետ-ԱՄ»-ն ի սկզբանե եղել եւ մնում է կողմնորոշված դեպի կորպորատիվ հատվածը: Մենք հասկանում ենք, որ այսօր անձնական զանգվածային հասանելիության ծառայությունների շուկայում գոյություն ունեն բազմաթիվ հարմարավետ տեխնոլոգիական լուծումներ, ինչպես, օրինակ, 3G-ն: Սակայն նաեւ ֆիզիկական անձանց շուկայում է առկա մեզ համար հետաքրքիր հատված, որը սպառած ծառայությունների ծավալով եւ յուրահատկություններով սահմանակից է կորպորատիվ հաճախորդներին:
Նախկինում ամեն ինչ պարզ էր. ֆիզիկական անձ բաժանորդները 3 տեսակի ծառայության կարիք ունեին` ինտերնետ-սերֆինգ, սոցիալական ցանցեր եւ Skype: Այժմ ավելի մեծ թվով մասնավոր սպառողներ գործարկում են սեփական կայքէջերը, ձեւավորում են իրենց VPN-ցանցերը, ինչի համար ավելի նախընտրելի են WiMAX տեխնոլոգիայի հիման վրա ծառայությունները: Միաժամանակ, անլար լայնաշերտ հասանելիության ցանցերի միջոցով ծառայությունների մատուցման հարմարավետությունն ու օպերատիվությունը շահեկանորեն դիրքավորում են մեր առաջարկները շուկայում: Սպառողների հենց նշված հատվածի համար է նախատեսված «1-մեգաբիտային» ծառայությունը:
Ինչ վերաբերում է տվյալների փոխանցման ավելի բարձր արագություններին, որքան ինձ հայտնի է, նմանատիպ առաջարկ Ծաղկաձորում չկա: Այն ուղղված է առավելապես իրավաբանական անձանց հատվածին, որը վերջին տարիներին բավականին ակտիվ է զարգանում այդ տարածաշրջանում:
- Հեշտությա՞մբ են արդյոք ՀՀ ձեռնարկությունները համաձայնում աշխատել անլար հասանելիության օպերատորների հետ:
- Ամեն ինչ, ի վերջո, հանգում է տեղեկատվության պաշտպանվածությանը: Ի սկզբանե «Կոռնետ-ԱՄ»-ի ցանցի համար տեխնոլոգիայի ընտրությունը կատարվում էր ըստ տեղեկատվության անվտանգության նկատմամբ պահանջների: Ցանցի եւ տեխնոլոգիայի հնարավորություններն ընկերությունը հետեւողականորեն հասցնում էր հեռահաղորդակցային հանրությանը, սակայն «վստահության կետը», ըստ իս, կարելի է համարել այն պահը, երբ մի քանի տարի առաջ «Կոռնետ-ԱՄ»-ը հավաստագրեց լայնաշերտ հասանելիության տեխնոլոգիայի կիրառման իրավունքը ArCa-ի պրոցեսինգային կենտրոնին ATM տերմինալների միացման համար: Դա արմատապես փոխեց սպառողների պատկերացումերն ու մոտեցումը անլար տեխնոլոգիաների նկատմամբ:
Անլար տեխնոլոգիաների հիմնական առավելություններն ակնհայտ են. ծառայությունների մատուցման արագություն, ցանցի մեծ ծածկույթ, շարժունակություն: Մյուս կողմից, մենք կարող ենք լուծել հաճախորդների խնդիրները մինչեւ որոշակի սահմանը, իսկ այդ սահմանը որոշվում է այն արագություններով, որոնք անհրաժեշտ են հաճախորդին: Այդ պատճառով, երբ հաճախորդը` կորպորատիվ կամ ֆիզիկական անձը, «հատում է» թողունակության այն սահմանը, որը կարող է տալ անլար տեխնոլոգիան, նա կարող է անցնել օպտիկական ալիքներին ու տեխնոլոգիաներին, որոնք կապահովեն հասանելիություն ցանցին 10 Մբիտ/վրկ-ից բարձր արագություններով: Վերջին տարիներին մենք նկատում ենք այդ գործընթացը Հայաստանում եւ ուրախանում, քանի որ դա նշանակում է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները ավելի ու ավելի են դառնում մեր կյանքի անբաժանելի մասը: Միաժամանակ, նույնիսկ մեր ընկերության օրինակով ես կարող եմ նշել, որ հաճախորդի անցումը անլար տեխնոլոգիային, որպես կանոն, չի նշանակում հրաժարվել անլար լայնաշերտ հասանելիությունից, որը շարունակում է ծառայել որպես պահուստային, լրացուցիչ լուծում` ինչպես դա արել են մեր մի շարք հաճախորդները:
- Կարելի՞ է ենթադրել, որ, ի  տարբերություն Icon Communications-ի, «Կոռնետ-ԱՄ»-ն այնքան էլ շատ չի տուժել ՀՀ շուկա 3G տեխնոլոգիայով ինտերնետ-պրովայդերների մուտքից:
- Ինձ համար դժվար է համեմատություն կատարել: 3G տեխնոլոգիայի հիման վրա հասանելիության զանգվածային ծառայությունների ի հայտ գալն ու ակտիվ առաջխաղացումը չէր կարող չազդել գների միջին մակարդակի վրա` դրանց նվազեցման ուղղությամբ: Դա վերաբերում է ոչ միայն անլար լայնաշերտ հասանելիության ծառայությունների պրովայդերներին, այլեւ շուկայի բոլոր մասնակիցներին: «Կոռնետ-ԱՄ»-ն այդ իմաստով ամենեւին էլ բացառություն չէ, սակայն, ինչպես արդեն ասացի, մենք աշխատում ենք այլ հատվածում: Ընկերության կողմնորոշվածությունը դեպի կորպորատիվ հաճախորդները, ինչպես նաեւ ցանցի եւ ծառայությունների հասանելիությունը մարզերում որոշակի աստիճանով թույլ է տվել կայունացնել իրավիճակը: Թեեւ վերջին ժամանակաշրջանում «Կոռնետ-ԱՄ»-ի մասնավոր հաճախորդների մասնաբաժինն ավելանում է, ընկերության հասույթում, այնուամենայնիվ, հիմնական մասնաբաժինը ձեւավորում է կորպորատիվ հատվածը: Միաժամանակ, ընկերության հաճախորդային բազան տարեկան ավելանում է միջինը 25%-ով:
- Ի՞նչ ծավալի ներդրումներ է կատարել ընկերությունը, եւ ինչպե՞ս է ապահովվում դրանց վերադարձելիությունը, եթե հաշվի առնենք, որ «Կոռնետ-ԱՄ»-ը գործում է ՀՀ 22 քաղաքներում, որոնց մեծ մասի շուկաներն անհամաչափորեն փոքր են:
- 2008-2010 թթ. ցանցի կառուցման ուղղությամբ ներդրվել է ավելի քան $5,5 մլն, եւ գործընթացը շարունակվում է: Միաժամանակ, ընկերությունը հետեւողականորեն իրականացնում է ցանցի ընդլայնման եւ արդիականացման քաղաքականություն` շուկայի պահանջարկի բարելավման նպատակով: Իրագործելով ՀՀ ողջ տարածքում հասանելիության ազգային ցանցի հայեցակարգը` մենք հաշվի ենք առել, որ տարբեր մարզերում ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկը տարբեր է: Այդ պատճառով իմաստ չունի խոսել հասանելիության ցանցի «փոխհատուցման» մասին 10-20 հազար բնակիչ ունեցող մարզում, առանձին վերցրած մեկ քաղաքում, նույնիսկ ավելի խոշոր քաղաքներում, այլ ավելի ճիշտ է գնահատել ողջ ցանցի արդյունքները ընդհանուր առմամբ:
2008թ. վերջին սկսկելով WiMAX ցանցի շահագործումը` մենք փորձում ենք հավատարիմ մնալ 5 տարվա համար հաշվարկված հեռանկարային ծրագրին: Նույնիսկ ֆինանսական ճգնաժամի եւ շուկայում տեղի ունեցած փոփոխությունների պայմաններում ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի աճի միտման պահպանման դեպքում, հուսով եմ, «Կոռնետ-ԱՄ»-ն արժանապատիվ տեղ կզբաղեցնի ՀՀ հաջողված ծրագրերի ցանկում:
- Ընկերությունը պատրաստվում էր մատուցել ֆիքսված հեռախոսակապի ծառայություններ: Ո՞րն է հետաձգման պատճառը:
- 2010թ. «Կոմստար-ՕՍՏ» ԲԲԸ-ն, որի կազմում ենք նաեւ մենք, հանձնվեց MTC խմբի կառավարմանը, որը եւս ներկայումս գործում է ՀՀ շուկայում եւ շատերին հայտնի է որպես VivaCell-MTS բջջային օպերատոր:
Մենք ներկայումս մշակում ենք միասնական ծառայությունների, այդ թվում` նաեւ ֆիքսված հեռախոսակապի տրամադրման հայեցակարգը:
- Դա նշանակու՞մ է արդյոք «Կոռնետ-ԱՄ»-ի եւ VivaCell-MTS-ի միավորման հնարավորություն` որպես կապի մեկ ունիվերսալ օպերատոր:
- Դա իրադարձությունների զարգացման հնարավոր սցենարներից մեկն է: Ընդհանուր առմամբ, ֆիքսված եւ շարժական բիզնեսների ինտեգրումը ուղղված է հենց այդպիսի բազմասերվիսային օպերատորի ստեղծմանը:
- Այժմ ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկայում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ օպերատորները գների իջեցման փոխարեն առաջարկում են ավելի շատ ծառայություններ նախկին արժեքով: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
- Կարծում եմ, գնային ցածր առաջարկները, որոնք առկա են հայաստանյան շուկայում, ոչ միշտ են համապատասխանում պրովայդերների կապիտալ եւ գործառնական ծախսերին: Սակայն դա դեռեւս դեմպինգ չէ, այլ սահմանափակ շուկայի պայմաններում հաճախորդային բազայի ծավալը պահպանելու բնական ցանկություն:
Հեռահաղորդակցային ցանցի կառուցման ժամանակ կապիտալի տեսանկյունից ամենածախսատարը հասանելիության ցանցն է: «Հաճախորդի համար» նախատեսված սակագնում պետք է ներառված լինի ներդրումային բաղադրիչը, որը, նախեւառաջ, ապահովում է արդեն կատարված ներդրումների հատուցումը եւ հասանելիության ցանցի հետագա զարգացումը: Դա այն է, ինչը խթանում եւ ապահովում է հաճախորդների թվի ու ծառայությունների ծավալի կայուն աճը:
Սակայն, իմ կարծիքով, այն, ինչ այսօր է կատարվում շուկայում, ոչ միշտ է համապատասխանում տնտեսության օրենքներին հեռահաղորդակցային ցանցերի կառուցման մասով: Հաճախորդի համար մրցավազքում պրովայդերները հաճախ անտեսում են ցանցի զարգացման պահանջները: Այդ պատճառով, ցավոք, Հայաստանում առաջիկա տարիներին հասանելիության այլընտրանքային ցանցների դինամիկ զարգացում, կարծում եմ, ակնկալել հարկավոր չէ: Կամայականորեն իջեցնելով գները` օպերատորները կարող են ստանալ հակառակ արդյունքը. ներդրումների դանդաղ փոխհատուցումը չի նպաստի հաճախորդային բազայի ավելացմանը, որը կարող էր խթանել սակագների նվազեցումը:
Սակայն առավել մտահոգիչ է տրամադրվող ծառայությունների որակը: Կան որոշ` ժամանակով եւ միջազգային փորձով ստուգված կանոններ`  նկարագրված Միջազգային հեռահաղորդակցային միության (ITU) առաջարկություններում, որոնք բնական մուլտիպլեքսավորման թույլատրելի շեմը շաղկապում են ակտիվ բաժանորդների թվի հետ: Մատուցվող ծառայությունների ծավալների ավելացումը դրանց արժեքի պահպանման դեպքում հաճախ ապահովվում է հասանելիության ցանցի ավելի ծանրաբեռնված շահագործման հաշվին, ինչը, ցավոք, կարող է որակական ցուցանիշների թուլացման պատճառ դառնալ: Համաձայնեք, Հայաստանում այնքան էլ շատ չեն պրովայդերները, որոնք կարող են պարծենալ 20 հազար եւ ավել բաժանորդային բազայով, ինչը թույլ կտար կիրառել մուլտիպլեքսավորման առավելագույն թույլատրելի մակարդակներ: Ծավալների ավելացումը ծառայությունների արժեքի պահպանմանը զուգահեռ հանգեցնում է բիզնեսի մարժինալության բնական կրճատման, իսկ դա, իր հերթին, ցանցերի համարժեք զարգացման անհնարինության:
- Այսինքն, առաջիկայում պետք չէ՞ ակնկալել գների իջեցում:
- Ինձ թվում է` այո, եթե, իհարկե, ինչ-որ մեկը չձեռնարկի բացահայտ դեմպինգային քայլեր, ինչը ես բնավ չէի ցանկանա: Հայաստանում ինտերնետ-պրովայդինգի շուկան ազատականացված է, սակայն, իմ կարծիքով, կարգավորող մարմինները, մասնավորապես, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, կարող են ավելի խորը վերլուծել ինտերնետային ծառայությունների գնագոյացման կառուցվածքը: Յուրաքանչյուր տեխնոլոգիա, այս կամ այն խնդիրների լուծման համար իր գրավչությամբ հանդերձ, ունի որոշակի առանձնահատկություն, եւ այդ առանձնահատկությունը պետք է հաշվի առնվի ենթակառուցվածքի զարգացման հայեցակարգի ձեւավորման ընթացքում` ամբողջ երկրի մասշտաբով:
Այդ պատճառով ես խորապես համոզված եմ, որ իրենք` օպերատորները պետք է ավելի խորը վերլուծեն ցանցային շինարարության տնտեսությունը, եւ այդ ժամանակ նրանք ինքնուրույն կհանգեն այն համոզման, որ ներկայիս սակագներով բուռն զարգացում ապահովելն անհնար է:

10:38 | 17.11.10 | Интервью | exclusive 11074
Интервью гендиректора компании «Корнет-АМ» Бориса Демирханяна информационному агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- В конце октября «Корнет-АМ» начал пилотную эксплуатацию сети WiMAX в Цахкадзоре, построенную на оборудовании компании Intracom Telecom. Цахкадзор стал 22-ым городом присутствия сети “Корнет-АМ” и первым, где сеть запущена на основе нового оборудования. Что послужило причиной перехода на новую технику?
- На самом деле в настоящее время вопрос о переходе всей компании на новое оборудование не стоит - это скорее оценка перспектив и возможностей. Исторически сеть “Корнет-АМ” построена на оборудовании одного производителя - Airspan Communications. Это не всегда оптимально с операционной точки зрения, поскольку если, к примеру, в системе существует ошибка, она может повлиять на работоспособность всей сети.  Кроме этого, если производитель оборудования считает себя безальтернативным, он обычно формирует свои отношения с оператором связи соответствующим образом, что приводит к определенным сложностям. Оговорюсь - это отнюдь не означает, что наша компания не удовлетворена оборудованием и работой с поставщиком, но не исключает использования альтернатив.  Потому, когда греческая компания Intracom Telecom в лице дочерней компании Intracom Armenia заявила о начале производства нового поколения базовых станций WiMAX для нашего частотного диапазона, мы не могли не воспользоваться возможностью.
«Пилотный» проект подразумевает тестирование нового оборудования в диапазоне частот 3,6-3,8 ГГц, которые находятся в распоряжении «Корнет-АМ», а также интегрирацию этого оборудования в ядро нашей сети. При условии успешного завершения «пилотного» проекта компания получит доступ к альтернативному оборудованию для дальнейшего расширения сети.
Новая базовая станция была установлена в Цахкадзоре. Почему именно там? Любое новое решение требует экстремальных условий апробирования, а Цахкадзор, будучи небольшим городом, имеет весьма сложный рельеф, к тому же там идет активная застройка.
Кроме того, в Цахкадзоре существует 2 пика активности, когда на очень небольшой площади собирается огромное количество людей - это лето и зима. Одновременно в Ереване наблюдаются так называемые “антипики”: летом – сезон отпусков, а зимой – новогодние праздники. Таким образом, компенсация спада активности в Ереване за счет увеличения присутствия в курортных зонах приводит к наиболее эффективной эксплуатации наших телекоммуникационных ресурсов. Думаю, будет логично, если очередной «пилотный» проект мы реализуем в Джермуке.
- После запуска сети WiMAX в Цахкадзоре «Корнет-АМ» выступила с интересными ценовыми предложениями: безлимитный доступ в Интернет на скоростях 1, 2 и 3 Мбит/с за соответственно 10, 20 и 30 тыс. драмов в месяц. На какой сегмент рынка нацелено данное предложение?
- “Корнет-АМ” изначально был и остается нацеленным на корпоративный сегмент. Мы понимаем, что сегодня на рынке услуг массового персонального доступа существуют намного более удобные технологические решения, как, например, 3G. Однако и на рынке физлиц существует интересный для нас сегмент, который по объему и специфике потребляемых услуг граничит с корпоративными клиентами.
Раньше все было просто: абоненты-физические лица нуждались в трех вещах – интернет-серфинге, социальных сетях и Skype. Сейчас все больше частных пользователей заводят свои собственныие интернет-странички, формируют свои VPN-сети, для чего услуги на базе технологии WiMAX предпочтительнее. При этом удобство и оперативность предоставления услуг посредством сетей беспроводного широкополосного доступа (БШД) выгодно позиционирует наши предложения на рынке.  Именно для отмеченной части пользователей и предназначена “1-мегабитная” услуга.
Что же касается более высоких скоростей передачи данных, насколько мне известно, это предложение не имеет аналогов в Цахкадзоре и направлено преимущественно на сектор юридических лиц, который достаточно активно развивается в этом регионе в последние годы.
- Насколько легко предприятия Армении соглашаются работать с операторами беспроводного доступа?
- Все, в конечном счете, упирается в защищенность информации. Изначально выбор технологии для сети «Корнет-АМ» определялся требованиями к информационной безопасности. Возможности сети и технологии компания последовательно доводила до телекоммуникационного сообщества, однако «точкой доверия», мне кажется, можно считать момент,  когда несколько лет назад «Корнет-АМ» сертифицировал право на использование технологии БШД для подключения АТМ терминалов к процессинговому центру ArCa. Это очень сильно поменяло представления и подход пользователей к беспроводным технологиям.
Основные преимущества беспроводных технологий очевидны: быстрота предоставления услуг, большая зона покрытия, мобильность. С другой стороны, мы можем решить задачи клиентов до определенного предела, а предел этот определяется скоростями, которые требуются клиенту. Поэтому, когда клиент – корпоративный или физическое лицо – «перерастает» ту пропускную способность, которую может дать беспроводная технология, решением для него является переход на оптические каналы и технологии, которые обеспечат доступ к сети со скоростями выше 10 Мбит/с. Мы наблюдаем этот процесс в Армении в последние годы и радуемся, поскольку это означает, что информационные технологии все больше становятся неотъемлемой частью нашей жизни. При этом даже на примере нашей компании я могу отметить, что переход на проводную технологию того или иного клиента не означает, как правило, отказа от БШД, который продолжает служить резервным, дополнительным решением, как собственно это реализовано рядом наших давних клиентов.
- Можно ли предположить, что в отличие от Icon Communications, “Корнет-АМ” не сильно пострадала от выходa на рынок провайдеров Интернета по технологии 3G?
- Мне сложно сравнивать. Появление и  активное продвижение массовых услуг доступа на базе технологии 3G не могло не отразиться на среднем уровне цен в сторону их  снижения. Это затрагивает не только провайдеров услуг БШД, но и всех игроков на рынке. «Корнет-АМ» в этом смысле отнюдь не исключение, однако, как я уже говорил, мы работаем в другом сегменте. Ориентированность компании на корпоративных клиентов, а так же доступность сети и услуг в регионах в определенной степени позволили стабилизировать ситуацию. Хотя в последнее время доля частных клиентов «Корнет-АМ» растет, основную долю в выручке компании все же формирует корпоративный сегмент. При этом клиентская база компании увеличивается в среднем на 25% в год.
- Какой объем инвестиций сделан компанией и как обеспечивается их возвратность с учетом того, что “Корнет-АМ” работает в 22 городах Армении, рынок большинства из которых несоизмеримо мал?
- В период с 2008 по 2010 гг. в строительство сети было инвестировано более $5,5 млн и процесс продолжается; при этом компания последовательно проводит политику расширения сети и ее модернизации для удовлетворения спроса рынка. Реализуя концепцию национальной сети доступа, работающей по всей территории Армении, мы отдавали себе отчет в том, что спрос на услуги в разных регионах отличается. Поэтому не имеет смысла говорить об «окупаемости» сети доступа в одном отдельно взятом городе или регионе с населением 10-20 тыс человек, и даже в более крупных городах, а правильнее оценивать результаты по всей сети в целом.
Начав эксплуатацию сети WiMAX в конце 2008 года, мы стараемся придерживаться перспективного плана, рассчитанного на 5 лет. Даже в условиях финансового кризиса и изменений на рынке, при условии сохранения тенденций роста спроса на услуги, надеюсь, «Корнет-АМ» займет свое достойное место в списке успешных проектов в Армении.
- Компания собиралась начать предоставление услуг фиксированной телефонии. В чем причина задержки?
-  В 2010 г. ОАО «Комстар-ОТС», в которое входим и мы, перешла под управление Группы МТС, которая также работает на рынке Армении и известна многим как сотовый оператор VivaCell-MTS.
Сейчас мы разрабатываем концепцию унифицированного предоставления услуг, в том числе, и фиксированной телефонии.
- Означает ли это возможное объединение «Корнет-АМ» и «VivaCell-MTS» в универсального оператора связи?
- Это один из возможных сценариев развития событий. В целом интеграция фиксированного и мобильного бизнесов направлена именно на создание такого мультисервисного оператора.
- Сегодня на рынке интернет-услуг Армении сложилась ситуация, когда операторы вместо снижения цен предлагают больше услуг по прежней стоимости. Чем это обусловлено?
- Думаю, низкие ценовые предложения, которые есть на армянском рынке, не всегда соответствуют капитальным затратам и операционным расходам провайдеров. Но это еще не демпинг, а естественное желание поддерживать объем клиентской базы в условиях ограниченного рынка.
Самое капиталоемкое при строительстве телекоммуникационной сети – это сеть доступа.  В тарифе «для клиента» должна быть заложена инвестиционная составляющая, которая, в первую очередь, обеспечивает окупаемость уже сделанных инвестиций и дальнейшее развитие сети доступа. Это то, что стимулирует и обеспечивает стабильный рост числа клиентов и объема услуг.
Однако, на мой взгляд, то, что происходит на рынке сегодня, далеко не всегда отвечает законам экономики в части построения телекоммуникационных сетей. В погоне за клиентом провайдеры зачастую пренебрегают потребностями развития сети. Поэтому, к сожалению, динамичного развития альтернативных сетей доступа в Армении в ближайшие годы, я думаю, ожидать не приходится. Произвольно снижая цены, операторы рискуют получить обратный эффект: медленная окупаемость инвестиций не будет способствовать увеличению клиентской базы, что в свою очередь могло бы стимулировать снижение клиентских тарифов.
Но в еще большей степени волнует качество предоставляемых услуг. Есть некие, проверенные временем и международным опытом правила, описанные в рекомендациях Международного Телекоммуникационного Союза (ITU), которые привязывают допустимым порог естественного мультиплексирования к числу активных абонентов. Увеличение объемов предоставляемых услуг при сохранении стоимости последних чаще всего обеспечивается за счет более нагруженной эксплуатации сети доступа, что, к сожалению, может служить причиной снижения качественных показателей. Согласитесь, что в Армении не так много провайдеров услуг, которые могут похвастаться абонентской базой в 20 и более тысяч абонентов., что позволило бы применять максимально допустимые уровни мультиплексирования. Увеличение объемов при сохранении стоимости услуг приводит к естественному снижению маржинальности бизнеса, а это, в свою очередь, - к невозможности адекватного развития сетей.
- То есть, в ближайшее время дальнейшего снижения цен ожидать не приходится?
- Мне кажется, да, если, конечно, кто-либо не предпримет откровенно демпинговые шаги, чего мне бы очень не хотелось. Рынок интернет-провайдинга в Армении – рынок либерализованный, но, мне кажется, регулирующие органы, в частности, Комиссия по регулированию общественных услуг, могли бы глубже анализировать структуру ценообразования услуг доступа в Интернет. Каждая технология, при ее привлекательности для решения тех или иных задач, обладает определенной спецификой, и данная специфика должна учитываться при формировании концепции развития инфраструктуры в масштабах всей страны.
При этом я глубоко убежден, что сами операторы должны глубже анализировать экономику сетевого строительства, и тогда они сами придут к пониманию того, что с сегодняшними тарифами бурного развития обеспечить невозможно.