«ԱկԹրեյդ-Սոֆթ» ընկերության տնօրեն Տիգրան Սարգսյանը
«ԱկԹրեյդ-Սոֆթ» ընկերության տնօրեն Տիգրան Սարգսյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- «ԱկԹրեյդ-Սոֆթ» ընկերությանը գործունեության ընդամենը մեկուկես տարվա ընթացքում հաջողվեց իր տեղը գրավել բիզնեսի ավտոմատացման համակարգերի հայաստանյան շուկայում: Ձեռնարկատիրական գործունեության ո՞ր կողմերն է ավտոմատացնում ձեր կողմից առաջարկվող ծրագրային ապահովումը:
- Մեր ընկերության գործունեության հիմքում ընկած է ձեռնարկությունների հաշվապահական եւ առեւտրային գործունեության ավտոմատացումը, այստեղից էլ անվանումը` ԱկԹրեյդ` accouting and trading (հաշվապահություն եւ առեւտուր): Ընկերության ծրագրային ապահովումն ավտոմատացնում է հաշվապահական հաշվառումը, աշխատավարձերի հաշվարկման մեխանիզմները, մեծածախ եւ մանրածախ առեւտուրը, պատրաստի արտադրանքի թողարկումը եւ այլն:
Բիզնես-գործընթացների ավտոմատացման արդյունքում մեր հաճախորդները տնտեսում են զգալի ռեսուրսներ, ինչը, բնականաբար, նպաստում է տվյալ ձեռնարկության արտադրողականության եւ մրցունակության աճին:
Մեր կողմից առաջարկվող ապրանքատեսակների հիմքում ընկած է ռուսաստանյան հայտնի «1C» ընկերության ծրագրային ապահովումը: Մենք հանդիսանում ենք Հայաստանում «1C» ընկերության պաշտոնական գործընկերը եւ միակ ավտոմատացված ուսումնական կենտրոնը:
- Ի՞նչ է ենթադրում պաշտոնական գործընկերությունը «1C»-ի հետ:
- Մեր մասնագետները վերապատրաստում են անցել Մոսկվայում` «1C» ընկերությունում, հանձնել են բոլոր անհրաժեշտ քննությունները` ստանալով համապատասխան հավաստագրեր: Մասնավորապես, ընկերության համահիմնադիր Հարություն Սարգսյանը ներկայումս Հայաստանում միակ 1C-հավաստագրված մասնագետն է, ով անցել է «1C»-ի ատեստավորումը «1C: Առեւտուր եւ պահեստ», «1C: Հաշվապահություն», «1C: Աշխատավարձ եւ աշխատակիցներ» ծրագրային ապրանքատեսակների կազմաձեւման վերաբերյալ:
Արդյունքում մեզ համար պաշտոնապես բաց է «1C»-ի ծրագրային կոդը, ինչը թույլ է տալիս ավելի որակյալ հարմարեցնել մեր ապրանքները հաճախորդների կարիքներին եւ ավտոմատացնել տնտեսական գործունեության ցանկացած ոլորտ:
Բացի դրանից, մենք ստեղծել ենք Հայաստանում միակ ավտոմատացված ուսումնական կենտրոնը, որտեղ նախապատրաստում ենք ինչպես մեր հաճախորդներին (ի դեպ, հաճախորդների ուսուցումը ներառված է ծրագրային ապահովման արժեքի մեջ), այնպես էլ բոլոր ցանկացողներին` նրանց սովորեցնելով օգտագործել «1C»-ի ծրագրերը եւ մեր հեղինակային ապրանքատեսակները: Դասընթացների ավարտին անցկացվում է քննություն, որի արդյունքներով տրվում է հավաստագիր «1C»-ի լոգոտիպով, ինչը ՀՀ տարածքում «ԱկԹրեյդ-Սոֆթ»-ի բացառիկ իրավունքն է: Բացի Երեւանից, մենք դասընթացներ ենք անցկացնում մարզերում եւ Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ եւս ունենք հաճախորդային բազա: Բացի այդ, համակարգչային կենտրոն ենք գործարկել Մարտունի քաղաքում, որտեղ բացի տեխնիկական սպասարկումից, կազմակերպում ենք նաեւ ուսուցում:
- Փաստորեն, համագործակցությունը «1C»-ի հետ, այնուամենայնիվ, ձեր ընկերությանը չի տալիս Հայաստանում ռուսաստանյան ընկերության ծրագրերի դիստրիբյուցիայի բացառիկ իրավունք:
- Ոչ, սակայն մեզ դա պետք էլ չէ, քանի որ հաճախորդը մեզ դիմում է ոչ թե տիպային ծրագրի, այլ` հենց ծրագրային ապահովման համար` մշակված հատուկ իր համար եւ հարմարեցված իր կարիքներին:
Ծրագիրը տարածել կարող են բոլորը, սակայն մենք ցանկանում ենք առաջատարը լինել ավտոմատացման ոլորտում «1C: Ձեռնարկություն 7.7» հարթակի հիման վրա: Մենք հիմք ենք նախապատրաստում ավելի արդյունավետ` «1C: Ձեռնարկություն 8»-ին անցնելու համար, սակայն կարծում ենք, որ հայաստանյան շուկան դեռեւս պատրաստ չէ այդպիսի ծրագրային ապրանքատեսակ ընդունելուն ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ գնային տեսանկյունից:
Բազմաթիվ ընկերություններ մեզ դիմում են այլ մշակողներից իրենց գնած ծրագիրը սպասարկելու խնդրանքով: Հիմնականում մերժում ենք, քանի որ դա կոռեկտ չէ, եւ նրանց առաջարկում ենք մեր լուծումները:
- Տեղական շուկայում բավականին երկար ժամանակ գործում է ArmSoft ընկերությունը, որը եւս առաջարկում է բիզնեսի ավտոմատացման համակարգեր: Ինչպիսի՞ն է մրցակցությունը երկու ընկերությունների միջեւ:
- Ներկայումս մենք առաջատարն ենք առեւտրի ավտոմատացման շուկայում (ավելի քան 1000 հաճախորդ) եւ ակտիվորեն ավելացնում ենք մեր մասնաբաժինը հաշվապահական հաշվառման ավտոմատացման ոլորտում (ավելի քան 50 հաճախորդ):
Հաշվապահական հաշվառումը հիմնական ոլորտն է, որտեղ մենք ArmSoft-ին դիտարկում ենք որպես մրցակից: Կարճաժամկետ հեռանկարում մենք չենք դիտարկում բանկային հատվածին ծառայություններ մատուցելը, որտեղ նշված ընկերությունն ունի ամուր դիրքեր:
Ինչ վերաբերում է հաշվապահական հաշվառման ավտոմատացմանը, ապա այստեղ մեր դինամիկ աճը պայմանավորված է ուժեղ «ծրագրային միջուկով» եւ աշխատակիցների բարձր արհեստավարժությամբ, ինչը մեզ թույլ է տալիս քիչ ռեսուրսներով առաջարկել շատ ճկուն եւ որակյալ գործիք ավելի մրցունակ գնով, որը երբեմն կարող է կրկնակի ցածր լինել, քան մրցակցի մոտ:
- Դուք ասացիք, որ մշակում եք ավտոմատացման համակարգեր` առավելագույնս հարմարեցված առանձին հաճախորդի կարիքներին: Կա՞ն արդյոք ոլորտներ, որոնք դուք «ծածկում եք» ամբողջությամբ, եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանում շատանում են ընկերությունները, որոնք աշխատում են ունիվերսալ սխեմաներով, օրինակ, ֆինանսական հաշվետվության միջազգային չափանիշներով:
- Ձեր ասածը մեր դեպքում կարելի է վերաբերում է դեղատներին, սուպերմարկետներին, առեւտրի կենտրոններին եւ ռեստորանների ցանցերին: Այսօր մենք արդեն առաջատարն ենք սուպերմարկետների ավտոմատացման ոլորտում եւ գրանցում ենք մեծ հաջողություններ դեղատների, գրավատների ավտոմատացման ոլորտում:
Ավելի բարդ է խնդիրը արտադրողական ձեռնարկությունների դեպքում, որտեղ ծրագիրը պետք է խստորեն համապատասխանի ընկերության առանձնահատկությանը, եւ այստեղ տիպային լուծումներ կիրառել հնարավոր չէ:
«ԱկԹրեյդ - Արտադրության» հիմնական արժեքը մեկ միավոր ապրանքի պլանային եւ փաստացի ինքնարժեքի հաշվարկումն է եւ փաստացի ընդհանուր տնտեսական ծախսերի տեղաբաշխումը: Հետեւաբար, ծրագիրը պետք է մշակվի արտադրական ձեռնարկության գործունեության մանրամասն վերլուծության եւ դրա առանձնահատկության հաշվառմամբ:
- Հայտնի է, որ հայաստանյան ձեռնարկությունները, որոնք որոշել են ավտոմատացնել իրենց բիզնես-գործընթացները, հեշտությամբ համագործակցում են տեղական ՏՏ-ընկերությունների հետ: Ինչպիսի՞ն է իրավիճակը արտասահմանյան ներդրողների ներգրավման հարցում:
- Արեւմտյան ներդրողների դեպքում իսկապես գոյություն ունի անվստահության Հայաստանում արտադրված ծրագրային ապահովման նկատմամբ: ՀՀ շուկայում գործող մի շարք խոշոր ընկերություններ ավտոմատացման համակարգեր են ձեռք բերել արտասահմանյան արտադրողից, որքան ինձ հայտնի է, տասնյակ հազարավոր եվրոների դիմաց, մինչդեռ մենք առաջարկում ենք նման ապրանքատեսակներ շատ ավելի էժան: Եվ խնդիրը ոչ այնքան արտասահմանյան ծրագրային ապահովման գերազանցությունն է մեր ծրագրային ապահովման նկատմամբ, որքան ապրանքանիշը:
Ինչ վերաբերում է ռուսաստանյան կապիտալով հայաստանյան ընկերություններին, որոնք բացարձակ մեծամասնություն են կազմում օտարերկրյա ներդրումների կառուցվածքում, այստեղ խնդիրն ավելի պարզ է, քանի որ մեր ապրանքատեսակի «միջուկը» մշակված է «1C» ձեռնարկության կողմից, որին վստահում է ռուսաստանյան ընկերությունների բացարձակ մեծամասնությունը: Ծրագիրն ավելի լայն տարածում է գտել ԱՊՀ երկրներում, մասնավորապես, Ուկրաինայում եւ Ղազախստանում:
- Ի՞նչ ժամկետներում է կատարվում ավտոմատացման համակարգերի ներդրումը ընկերություններում:
- Ավելի արագ տեղի է ունենում առեւտրի ավտոմատացումը: Օրինակ, սուպերմարկետի առեւտրի ավտոմատացումը մենք կատարում ենք մի քանի օրվա ընթացքում: Մի փոքր ավելի երկար է կատարվում հաշվապահական հաշվառման ավտոմատացումը, քանի որ ծրագրից օգտվելու համար անհրաժեշտ են նվազագույն գիտելիքներ հաշվապահական հաշվառման ասպարեզում: Ծրագրի արժեքում ներառված է աշխատակիցների ուսուցումը, ովքեր 10-15 պարապմունքից հետո կարող են ինքնուրույն վարել ձեռնարկության հաշվապահությունը:
Իսկ արտադրության ավտոմատացումն ավելի բարդ է եւ, կախված հաճախորդի առանձնահատկությունից, կարող է զբաղեցնել մինչեւ մի քանի ամիս:
- «ԱկԹրեյդ-Սոֆթ»-ը եղել է Թբիլիսիում նոյեմբերի 10-12-ը կայացած GITI տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նորարարական տարածաշրջանային երրորդ կոնֆերանսի մասնակիցների թվում: Ինչպիսին են կոնֆերանսին ձեր մասնակցության արդյունքները; քննարկվու՞մ է արդյոք արտասահմանում ծառայություններ մատուցելու հեռանկարը:
- Թբիլիսիում մենք հանդիպել ենք 1C հարթակում բիզնեսի ավտոմատացման ոլորտի վրացական առաջատար ընկերություններին: Դրանք «Արզի», «ԴելտաՍիստեմս» եւ «ԱյԲիԷս» ընկերություններն են: Վերջինի հետ քննարկել ենք համատեղ մի նախագիծ, որի ուղղությամբ աշխատանքը հույս ունենք սկսել առաջիկա ամսվա ընթացքում:
Բիզնեսի ավտոմատացման վրացական շուկան բավականին գրավիչ է: Մենք դիտարկում ենք այնտեղ մասնաճյուղ բացելու հնարավորությունը: Կարծում եմ, «ԱկԹրեյդ-Սոֆթ»-ը կարող է արժանի տեղ զբաղեցնել նաեւ վրացական շուկայում:

11:14 | 17.11.10 | Интервью | exclusive 11193
Интервью директора компании «АкТрейд-Софт» Тиграна Саргсяна агентству Медиамакс, порталам Banks.am и Itel.am
- Компании «АкТрейд-Софт» всего за полтора года деятельности удалось довольно громко заявить о себе на армянском рынке систем автоматизации бизнеса. Какие стороны предпринимательной деятельности автоматизирует предлагаемое вами программное обеспечение?
-  В основе деятельности нашей компании лежит автоматизация бухгалтерской и торговой деятельности предприятий, отсюда и название компании – АкТрейд – accouting and trading (бухгалтерия и торговля). Программное обеспечение компании автоматизирует бухгалтерский учет, механизмы расчета заработой платы, оптовую и розничную торговлю, выпуск готовой продукции и т.д.
В результате автоматизации бизнес-процессов наши клиенты экономят значительные ресурсы, что, естественно, способствует росту производительности и конкурентоспособности данного предприятия.
В основе предлагаемых нами продуктов лежит программное обеспечение известной российской компании «1С».  Мы выступаем официальным партнером и единственным авторизированным учебным центром «1С» в Армении.
- Что предполагает официальное партнерство между вами и фирмой «1С»?
- Наши специалисты прошли переподготовку в компании «1С» в Москве, сдали все необходимые экзамены, получив соответствующие сертификаты. В частности, соучредитель компании Арутюн Саргсян является на сегодня единственным в Армении 1С-сертифицированным специалистом, прошедшим аттестацию «1C» по конфигурированию программых продуктов «1С: Торговля и склад», «1С: Бухгалтерия», «1С: Зарплата и кадры».
В результате программый код «1С» для нас официально открыт, что позволяет нам более квалифицированно подстраивать наши продукты под нужды клиентов и автоматизировать любую сферу экономической деятельности.
Кроме того, мы создали единственный в Армении авторизированный учебный центр «1С:АУЦ», где мы готовим как наших клиентов (кстати, обучение клиентов входит в стоимость программного обеспечения), так и всех желающих, обучая их пользованию программами «1С» и нашими авторскими продуктами. По окончании курсов проводится экзамен, по результатам которого выдается сертификат с логотипом «1С», что является эксклюзивным правом «АкТрейд-Софт» на территории Армении. Помимо Еревана, мы организуем курсы в регионах и в Нагорном Карабахе, где также имеем клиентскую базу. Кроме того, мы открыли компьютерный центр в городе Мартуни, где помимо технического обслуживания проводим обучение программным продуктам.
- Получается, что партнерство с “1С”, тем не менее, не дает вашей компании эксклюзивного права на дистрибуцию в Армении программ российской компании?
- Нет, но нам этого и не нужно, поскольку клиенты приходят к нам не за типовой программой, а  именно за программным обеспечением, разработанным специально для него и подстроенным под все его нужды.
Распространять программу может каждый, но мы стремимся быть лидерами в области автоматизации на базе платформы 1С:Предприятие 7.7. Мы готовим базу для перехода на более продуктивный 1С:Предприятие 8, но считаем, что армянский рынок пока не готов к приему такого программного продукта как с технической так и с ценовой точки зрения.
Многие компании обращаются к нам с просьбой обслуживать программу, проданную им другими разработчиками. В большинстве случаев мы отказываем, поскольку это некорректно, и предлагаем им собственные решения.
- На местном рынке довольно долго работает компания ArmSoft, также предлагающая системы автоматизации бизнеса. Как складывается конкуренция между двумя компаниями?
- На сегодня мы лидируем на рынке автоматизации торговли (более 1000 клиентов) и активно наращиваем свою долю в области автоматизации бухгалтерского учета (более 50 клиентов).
Область бухучета является основной сферой, где мы рассматриваем ArmSoft в качестве конкурента. Дело в том, что мы не рассматриваем в краткосрочной перспективе оказание услуг банковскому сектору, где у отмеченной компании довольно прочные позиции.
Что же касается автоматизации бухучета, то здесь наш динамичный рост облусловлен сильным «программным ядром» и высоким профессионализмом разработчиков, что позволяет нам при меньшей затрате ресурсов предлагать намного более гибкий и качественный инструмент по более конкурентной цене, которая иногда может быть вдвое ниже, чем у конкурента.
- Вы сказали, что разрабатываете системы автоматизации, максимально подстроенные под нужды отдельного клиента. Есть ли сферы, которые вы «покрываете» целиком с учетом того, что в Армении становится все больше компаний, работающих по универсальным схемам, например, по международным стандартам финансовой отчетности.
- Сказанное вами в нашем случае можно отнести к сетям аптек, супермаркетов, торговых комплексов и ресторанов. Сегодня мы уже лидируем в сфере автоматизации супермаркетов и имеем большие успехи в автоматизации аптек, ломбардов и т.п.
Сложнее дело обстоит с производственными предприятиями, где программа должна строго соответствовать специфике компании и применять типовые решения здесь не получается. Главным достоинством “АкТрейд - Производство” является расчет плановой и фактической себестоимости единицы продукции и распределение фактических общехозяйственных затрат.
Понятно, что программа для этого должна быть разработана с учетом подробного анализа деятельности производственного предприятия и ее специфики.
- Насколько известно, армянские предприятия, решившие автоматизировать свои бизнес-процессы, с легкостью идут на сотрудничество с местными ИТ-компаниями. Как же обстоит дело с привлечением иностранных инвесторов?
- В случае с западными инвесторами действительно существует большая доля недоверия к программному обеспечению, произведенному в Армении. Ряд крупных компаний, работающих на армянском рынке, приобрели системы автоматизации зарубежного производства за, насколько мне известно, десятки тысяч евро, в то время, когда мы предлагаем аналогичный продукт намного дешевле. И дело не столько в превосходстве зарубежного над нашим программным обеспечением, сколько в бренде.
Что же касается армянских компаний с российским капиталом, составляющих абсолютное большинство в структуре иностранный инвестиций, здесь дело обстоит намного проще, поскольку “ядро” нашего продукта разработано фирмой “1С”, которой доверяет абсолютное большинство российских предприятий. Программа получила большую популярность также в странах СНГ, в частности, в Украине и Казахстане.
- В какие сроки происходит внедрение систем автоматизации в компаниях?
- Быстрее всего происходит автоматизация торговли. Например, торговля супермаркета автоматизируется нами в течение нескольких суток. Чуть дольше происходит автоматизация бухучета, поскольку для пользования программой нужны минимальные знания в бухгалтерском учете. В стоимость программы включено обучение сотрудников, которые через 10-15 занятий могут самостоятельно вести бухгалтерию предприятия.
В случае же с автоматизацией производства дело сложнее и, в зависимости от специфики клиента, может занять до нескольких месяцев.
- «АкТрейд-Софт» была в числе армянских участников третьей региональной конференции по инновациям в сфере информационных технологий  GITI, которая прошла в Тбилиси 10-12 ноября. Каковы результаты вашего участия в конференции; рассматривается ли перспектива оказания услуг за рубежом?
- В Тбилиси мы встретились с передовыми грузинскими компаниями в области автоматизации бизнеса на платформе 1С. Это компании «Арзи», «ДелтаСистемс» и «АйБиЭс». С последней мы обговорили совместных проект, работу над которым надеемся начать в ближайщий месяц.
Грузинский рынок автоматизации бизнеса достаточно привлекателен; мы рассматриваем возможность открытия там своего филиала. Думаю, «АкТрейд-Софт» сможет занять достойное место и на грузинском рынке.