15:27 | 17.12.10 | Նորություններ | 5048
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գրասենյակում հավաքվել ԷԻՆ Երեւանի, Իջեւանի, Վանաձորի եւ ՀՀ այլ մարզերի բուհերի առաջին եւ երկրորդ կուրսերի ուսանողներ, որոնց ընկերության ղեկավար Ռալֆ Յիրիկյանը հայտնել է ամանորյա նվերի մասին:
Նա նշել է, որ ստեղծվել էր ընկերության աշխատակիցներից բաղկացած հատուկ աշխատանքային խումբ, որն ընտրել է սոցիալական խնդիրներ ունեցող 150 ուսանողների: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը վճարելու է նրանց ուսման վարձը մինչ բուհն ավարտելը:
«Մենք ստանձնում ենք ձեր ծախսերը այն պայմանով, որ դուք յուրաքանչյուր տարին կեզրափակեք լավ առաջադիմությամբ»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
150 ուսանողների միջեւ անցկացվել է նաեւ վիճակահանություն. 20 ուսանող «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի կողմից ստացել են հատուկ նվերներ` հեռուստացույց, նոութբուք, բջջային հեռախոս:

General Manager of the company Ralph Yirikian
Yerevan/Mediamax/. “VivaCell-MTS” Company took upon itself the expenses for education of 150 Armenian students.
Mediamax notes that first year students of higher educational institutions in Yerevan, Ijevan, Gyumri, Vanadzor and other regions of Armenia gathered at “VivaCell-MTS” office today. General Manager of the company Ralph Yirikian informed them on the New Year Holiday gift.
He noted that there was a special group set up from the employees of the company, which has selected 150 students in financial need. “VivaCell-MTS” will be paying for their education before their graduation from the university.
“We take upon ourselves your expenses with one condition that you will complete each year with good marks”, Ralph Yirikian stated.
Among 150 students, there was also a raffle held, and 20- people received gifts from “VivaCell-MTS” – TV sets, notebooks and cell phones.