09:57 | 24.02.11 | Նորություններ | 13887
Երեւան/Մեդիամաքս/. Fine ընկերությունը Երեւանում գործարկել է մասնագիտացված խանութ, որտեղ տեխնիկայի վաճառքը կազմակերպված է սուպերմարկետի սկզբունքով, եւ այցելուները կարող են փորձարկել համակարգիչներն ու սարքավորումները:
Fine-ի մարքեթինգի տնօրեն Էդգար Սահակյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ ընկերությունը ձգտում է Հայաստանում ներդնել տեխնիկայի վաճառքի արտասահմանյան փորձը:
«Տեսականին դուրս բերելով ապակու ետեւից` մենք հեշտացնում ենք մեր գնորդների ընտրությունը: Ամբողջ տեխնիկան ենթակա է երաշխիքային եւ հետերաշխիքային սպասարկման բոլոր արտադրողների հետ մեր պաշտոնական գործընկերության շնորհիվ»,- ասել է Էդգար Սահակյանը` հավելելով, որ եթե վաճառքի այդ ոճը ապացուցի իր արդյունավետությունը, ապա ընկերությունն այդ եղանակով կարդիականացնի իր մյուս խանութները (ներկայումս ընկերությունն ունի 4 խանութ, որից 2-ը Երեւանում են, մյուս 2-ը` Գյումրիում եւ Վանաձորում), ինչպես նաեւ կդիտարկի նոր սուպերմարկետ բացելու հնարավորությունը:
Էդգար Սահակյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ խանութում մշտապես ներկա են երեք բանկերի ներկայացուցիչներ, ինչի շնորհիվ գնորդները կարող են ապառիկը ձեւակերպել տեղում: Բացի այդ, Fine-ի մարքեթինգի տնօրենի խոսքերով, մոտ ապագայում խանութում կբացվի Ucom ինտերնետ-պրովայդերի վաճառքի կետը, որն իր ծառայությունները կառաջարկի արտոնյալ հիմունքներով:
Նոր սուպերմարկետի բացմանը ներկա է եղել Հայաստանում, Վրաստանում, Բելառուսում, Մոլդովայում եւ Ուկրաինայում Fujitsu ընկերության վաճառքի գծով մենեջեր Ալեքսեյ Բարաննիկը: Fine-ը Հայաստանում Fujitsu-ի ապրանքատեսակների պաշտոնական վաճառողն ու դիստրիբյուտուրն է:
Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում Ալեքսեյ Բարաննիկը տեղեկացրել է, որ հայաստանյան շուկան Fujitsu-ի համար «ֆոկուսային» է, քանի որ ընկերությունն այստեղ տեսնում է հագեցվածություն եւ մեծ ներուժ: «Մենք առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում ակնկալում ենք Հայաստանում վաճառքի կրկնապատկում եւ եռապատկում, ինչը պայմանավորված է երկրում հեռահաղորդակցությունների բուռն զարգացմամբ, ինտերնետի թափանցելիության աճով եւ համակարգչային գրագիտության բարձրացմամբ»,- ասել է Ալեքսեյ Բարաննիկը:
Պատասխանելով Հայաստանում համակարգչային տեխնիկայի համեմատաբար բարձր գների պատճառների մասին հարցին` Ալեքսեյ Բարաննիկն ասել է, որ Fujitsu-ի արտադրանքը, մասնավորապես, Եվրոպայի, Աֆրիկայի եւ Մերձավոր Արեւելքի շուկաներին մատակարարվում է նույն գներով: «Մեզ մոտ նույն գներն են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի, Լեհաստանի եւ Գերմանիայի համար»,- ասել է Fujitsu-ի ներկայացուցիչը` նշելով, որ գնային «աղավաղումները» Հայաստանի եւ ավելի խոշոր շուկաների միջեւ առաջանում են ծավալի պատճառով:

09:57 | 24.02.11 | News | 13948
Yerevan/Mediamax/. Fine company opened the first specialized supermarket of computer hardware in Yerevan, where the visitors may test the computers and the equipment.
Fine Marketing Director Edgar Sahakian said in the interview to Mediamax that the company strives to introduce the western experience of hardware sales in Armenia.
“Taking the assortment out of the window we facilitate the choice of our visitors. Due to our official partnership with producers we offer guarantee and post-guarantee service for the hardware,” Edgar Sahakian said, adding that if this style of work proves its efficiency the company will modernize the rest of its shops (it currently has 4 shops, 2 of which are located in Yerevan, and the others in Gyumri and Vanadzor), as well as consider the possibility of opening a new supermarket.
Edgar Sahakian also said that representatives of three banks constantly work in the supermarket, thanks to which the visitors may make purchase by installments on the spot. Besides, Fine Marketing Director said that UCom point of sales will open in the supermarket in the nearest future where the visitors will be offered UCom services on preferential terms.
Aleksey Barannik, Sales Manager of Fujitsu in Armenia, Georgia, Belarus, Moldova and Ukraine, was present at the opening of the new supermarket. Fine is the official retailer and distributor of Fujitsu in Armenia.
Interviewed by Mediamax, Aleksey Barannik said that the Armenian market is “central” for Fujitsu, as it is unsaturated and the company sees huge potential here. “We expect that the sales volumes in Armenia will double or treble in the nearest future, which is connected with the development of telecommunications in Armenia, with the growth of internet penetration level and with the increase of the level of computer literacy,” Aleksey Barannik said.
When asked about the reasons for comparatively high prices for computer hardware in Armenia, Aleksey Barannik said that Fujitsu production is imported to the markets of Europe, Africa and Middle East at equal prices. “We have equal prices both for Armenia, Russia, Poland and Germany,” Fujitsu representative said, noting that price differences between Armenia and bigger markets are caused by the effect of scale.