14:11 | 13.04.11 | Նորություններ | 4949
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Հայդելբերգի համալսարանի հիվանդանոցի Իոնային ճառագայթային թերապիայի կենտրոնի գիտատեխնիկական գծով տնօրեն, դոկտոր-պրոֆեսոր Թոմաս Հաբերերն այսօր ասել է, որ «Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոնը զարգացման լայն հնարավորություններ է ստեղծում»:
«Այն կխթանի ոչ միայն առողջապահության, այլ նաեւ հետազոտական ենթակառուցվածքի զարգացումը: Կենտրոնը Հայաստանի համար շատ հետաքրքիր եւ կարեւոր ներդրում է, քանի որ այդ ոլորտներն իսկապես զարգանալու տեղ ունեն»,- ասել դոկտոր Հաբերերը, ով Հայաստան է եկել միջուկային բժշկության ոլորտի համաշխարհային փորձը եւ կիրառությունը ներկայացնելու նպատակով:
«Նման հանդիպումների միջոցով փորձում ենք համագործակցության հիմքեր ստեղծել`քաղցկեղի բուժման առաջատար տեխնոլոգիաների եւ փորձի կիրառության համար»,- ասել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ՀԱՄՀ) առողջապահական ծրագրի տնօրեն Էդվարդ Սաֆարյանը:
Իսկ ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանն ասել է, որ «Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները` տարածաշրջանում միջուկային բժշկության ոլորտի առաջատարը լինելու համար»:
Ավելի վաղ այս տարի Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում Բեկոր Փափազյանն ասել էր, որ ծրագրի նպատակը 3 բաղադրիչ կյանքի կոչելն է:
«2010 թվականին ծրագրի առաջին կոմպոնենտը` Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնը, իրագործելու համար 5 մլն եվրո է մոբիլիզացվել, որից 1.7 մլն եվրոն Բելգիայի կառավարության դրամաշնորհն է: Դրան զուգահեռ այս տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը 3 մլն եվրո կհատկացնի կենտրոնի շենքի շինարարության և ղեկավարության աշխատավարձերը հոգալու համար: Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնում կարտադրի դեղորայք, որն անհրաժեշտ է քաղցկեղի ախտորոշման ու բուժման համար: Այն դժվար է ներմուծել, քանի որ այդ դեղորայքը շատ կարճ կյանք ունի. պետք է օգտագործվի արտադրելուց անմիջապես հետո: Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնը կլինի պետական-մասնավոր սկզբունքով գործող և շահույթ չհետապնդող հաստատություն: Երկրորդը ախտորոշման կենտրոնն է, որն անմիջական հաճախորդ կբերի իզոտոպների արտադրության կենտրոն: Երրորդ բաղադրիչը կլինի նոր կլինիկա է, քաղցկեղի բուժման կենտրոն: Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոնի երկրորդ և երրորդ բաղադրիչները մասնավոր կլինեն: Դրանք իրականացնելու համար մենք հիմա աշխատում ենք մասնավոր ներդրողներ ներգրավելու ուղղությամբ:
Երեքը միասին կգործարկվեն Ի. Ա. Ալիխանյանի անվան Ազգային գիտական լաբորատորիայի (նախկին Ֆիզիկայի ինստիտուտի) տարածքում Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոն անվանմամբ: Առաջին բաղադրիչի շինարարությունը կսկսենք այս տարի, մարտին կհայտարարվի ճարտարապետական և շինարարական միջազգային մրցույթ:
Համագործակցում ենք բելգիական IBA Molecular կազմակերպության հետ, որն այժմ հավաքում է սարքավորումը: Շենքը պետք է շատ արագ կառուցվի, որպեսզի երբ արագացուցիչը պատրաստ լինի, մենք պատրաստ լինենք ընդունել այն: Զուգահեռաբար, համագործակցում ենք նաեւ հավանական ներդրողների հետ, որպեսզի մեկ-երկու տարի հետո, երբ կենտրոնը սկսի գործել, արձանագրենք երրորդ բաղադրիչի բացումը», - ասում էր Բեկոր Փափազյանը:

14:11 | 13.04.11 | Новости | 4904
Ереван/Медиамакс/. Научно-технический директор центра ионно-лучевой терапии больницы Хайдельбергского университета (Германия), доктор-профессор Томас Хаберер сказал сегодня в Ереване, что «Армянский онкологический центр отличия предоставит широкий спектр возможностей для развития».
«Центр будет содействовать не только здравоохранению, но и развитию инфраструктуры для исследований», - сказал доктор Хаберер, который посещает Армению с целью представления мирового опыта и практики в сфере ядерной медицины.
Исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Бекор Папазян, в свою очередь, сказал, что «у Армении есть все возможности, чтобы стать региональным лидером в сфере ядерной медицины».
Ранее в этом году Бекор Папазян говорил в интервью Медиамакс, что программа состоит из трех компонентов.
«Для реализации первого из них, центра производства радиоизотопов,  в 2010 году было мобилизировано €5 млн, €1,7 из которых в качестве гранта предоставило правительство Бельгии. В текущем году правительство Армении выделит €3 млн на строительство здания центра и выдачи заработной платы его руководству. В данном центре будут производиться медикаменты, необходимые для диагностирования и лечения раковых заболеваний. Подобные медикаменты трудно импортировать, поскольку у них короткий срок хранения и они должны применяться сразу после производства. Центр производства радиоизотопов будет учрежением, не преследующим получение прибыли и действующим по принципу сотрудничества государства и частного сектора.
Второй компонент – центр диагностирования, который будет «поставлять» клиентов в Центр производства радиоизотопов. Третий компонент – новая клиника, которая станет центром лечения раковых заболеваний. Второй и третий компоненты онкологического центра превосходства будут частными структурами, для реализации которых мы работаем над привлечением инвесторов.
Все 3 компонента будут запущены на территории Национальной научной лаборатории имени И.А. Алиханяна под названием Армянский онкологический центр превосходства. Строительство первого компонента начнется в текущем году: в марте будет объявлен международных тендер по реализации архитектурных и строительных работ.
Мы сотрудничаем в данной области с бельгийской организацией IBA Molecular, которая в настоящее время собирает необходимое оборудование. Здание должно быть построено в кратчайшие сроки, чтобы мы могли установить ускоритель сразу же, как он будет готов.
Параллельно мы сотрудничаем в потенциальными инвесторами, чтобы успеть открыть клинику через 2-3 года, сразу же, как только центр начнет действовать», - говорил Бекор Папазян.