14:11 | 13.04.11 | Նորություններ | 4949
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Հայդելբերգի համալսարանի հիվանդանոցի Իոնային ճառագայթային թերապիայի կենտրոնի գիտատեխնիկական գծով տնօրեն, դոկտոր-պրոֆեսոր Թոմաս Հաբերերն այսօր ասել է, որ «Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոնը զարգացման լայն հնարավորություններ է ստեղծում»:
«Այն կխթանի ոչ միայն առողջապահության, այլ նաեւ հետազոտական ենթակառուցվածքի զարգացումը: Կենտրոնը Հայաստանի համար շատ հետաքրքիր եւ կարեւոր ներդրում է, քանի որ այդ ոլորտներն իսկապես զարգանալու տեղ ունեն»,- ասել դոկտոր Հաբերերը, ով Հայաստան է եկել միջուկային բժշկության ոլորտի համաշխարհային փորձը եւ կիրառությունը ներկայացնելու նպատակով:
«Նման հանդիպումների միջոցով փորձում ենք համագործակցության հիմքեր ստեղծել`քաղցկեղի բուժման առաջատար տեխնոլոգիաների եւ փորձի կիրառության համար»,- ասել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի (ՀԱՄՀ) առողջապահական ծրագրի տնօրեն Էդվարդ Սաֆարյանը:
Իսկ ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Բեկոր Փափազյանն ասել է, որ «Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները` տարածաշրջանում միջուկային բժշկության ոլորտի առաջատարը լինելու համար»:
Ավելի վաղ այս տարի Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում Բեկոր Փափազյանն ասել էր, որ ծրագրի նպատակը 3 բաղադրիչ կյանքի կոչելն է:
«2010 թվականին ծրագրի առաջին կոմպոնենտը` Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնը, իրագործելու համար 5 մլն եվրո է մոբիլիզացվել, որից 1.7 մլն եվրոն Բելգիայի կառավարության դրամաշնորհն է: Դրան զուգահեռ այս տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը 3 մլն եվրո կհատկացնի կենտրոնի շենքի շինարարության և ղեկավարության աշխատավարձերը հոգալու համար: Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնում կարտադրի դեղորայք, որն անհրաժեշտ է քաղցկեղի ախտորոշման ու բուժման համար: Այն դժվար է ներմուծել, քանի որ այդ դեղորայքը շատ կարճ կյանք ունի. պետք է օգտագործվի արտադրելուց անմիջապես հետո: Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոնը կլինի պետական-մասնավոր սկզբունքով գործող և շահույթ չհետապնդող հաստատություն: Երկրորդը ախտորոշման կենտրոնն է, որն անմիջական հաճախորդ կբերի իզոտոպների արտադրության կենտրոն: Երրորդ բաղադրիչը կլինի նոր կլինիկա է, քաղցկեղի բուժման կենտրոն: Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոնի երկրորդ և երրորդ բաղադրիչները մասնավոր կլինեն: Դրանք իրականացնելու համար մենք հիմա աշխատում ենք մասնավոր ներդրողներ ներգրավելու ուղղությամբ:
Երեքը միասին կգործարկվեն Ի. Ա. Ալիխանյանի անվան Ազգային գիտական լաբորատորիայի (նախկին Ֆիզիկայի ինստիտուտի) տարածքում Ուռուցքաբանության գերազանցության հայկական կենտրոն անվանմամբ: Առաջին բաղադրիչի շինարարությունը կսկսենք այս տարի, մարտին կհայտարարվի ճարտարապետական և շինարարական միջազգային մրցույթ:
Համագործակցում ենք բելգիական IBA Molecular կազմակերպության հետ, որն այժմ հավաքում է սարքավորումը: Շենքը պետք է շատ արագ կառուցվի, որպեսզի երբ արագացուցիչը պատրաստ լինի, մենք պատրաստ լինենք ընդունել այն: Զուգահեռաբար, համագործակցում ենք նաեւ հավանական ներդրողների հետ, որպեսզի մեկ-երկու տարի հետո, երբ կենտրոնը սկսի գործել, արձանագրենք երրորդ բաղադրիչի բացումը», - ասում էր Բեկոր Փափազյանը:

14:11 | 13.04.11 | News | 4938
Yerevan/Mediamax/. Scientific-Technical Director of the Center of Ion-Beam Therapy of Heidelberg University (Germany), Doctor-Professor Thomas Haberer stated in Yerevan today that “the Armenian oncological center of excellence will provide a wide spectrum of opportunities for development”.
“The Center will assist not only healthcare, but also development of the infrastructure for research”, Doctor Haberer stated. He visits Armenia in order to present the world experience and the practice in the sphere of nuclear medicine.
Executive Director of the National Competitiveness Foundation of Armenia Pegor Papazian in his turn stated that “Armenia has all chances to become the regional leader in the sphere of nuclear medicine”.
Earlier this year, Pegor Papazian told in an interview to Mediamax that the program consisted of three components.
“In order to realize the first of those components - the radiopharmaceutical production center, we mobilized €5mln in financing in 2010, €1.7 of which was provided by the government of Belgium as a grant. This year, the government of Armenia will allocate €3mln for construction of the center’s building and to cover initial operating costs. The center will produce pharmaceuticals needed for diagnosing and treating common forms of cancer. These radiopharmaceuticals cannot be effectively imported, since they lose their effectiveness within hours or even minutes of being produced and so they need to be used immediately after production. The center for the production of radiopharmaceuticals will not target profits but rather to simply cover its own costs and enable effective public-private partnerships.
The second component is the diagnostic center, which will act as one of the main customers of the radiopharmaceutical production center, and the third component is a new clinic, which will become a center for the treatment of oncological diseases. These second and the third components are intended to be private entities for which we are now in the process of attracting investors.
All three components together will constitute the Armenian Center of Excellence in Oncology and will be located in the Alikhanyan National Science Lab (formerly the Yerevan Physics Institute) .The construction of the first component will begin this year. In March, we will announce an international tender for it architectural design.
We are implementing this project in collaboration with the Belgian company IBA Molecular, which is now assembling the main piece of equipment for the center: a cyclotron particle accelerator. The construction of the radiopharmaceutical production center has to be completed in time to receive and install the accelerator as soon as it is ready.
Simultaneously, we are cooperating with potential investors in order to have them on board within 2-3 years, following the arrival of the accelerator in Armenia”, Pegor Papazian was saying then.