10:41 | 18.05.11 | Նորություններ | 4482
Երեւան/Մեդիամաքս/. ADC-ին եւ Netnod-ը հայտարարել են ADC-ի կենտրոնական հանգույցներից մեկում i.root-servers.net սերվերի տեղադրման մասին:
Սա առաջին DNS Root սպասարկիչն է Հայաստանում, որը կնպաստի DNS ծառայության հուսալիությանը եւ պահուստայնության բարձրացմանը Հայաստանում եւ հարակից շրջաններում ինտերնետ օգտվողների համար:
“Ուրախ ենք, որ աշխատելու ենք Netnod-ի նման հեղինակավոր կազմակերպության հետ, որը DNS ոլորտում ամենավստահելի անուններից մեկն է: Սա կարեւոր քայլ է, որը կնպաստի Հայաստանում եւ տարածաշրջանում Ինտերնետ ենթակառուցվածքի  զարգացմանը» -ասել է ADC-ի տեխնիկական տնօրեն Վահե Խաչկյանը։

10:41 | 18.05.11 | News | 4452
Yerevan/Mediamax/. ADC and Netnod have announced that an instance of i.root-servers.net has been installed in one of ADC’s data centres.
This is the first DNS root server in Armenia, which will contribute to the reliability and redundancy in DNS services to Internet users in Armenia and surrounding regions.
“We are delighted to be working together with such a reputable organization as Netnod.  It is one of the most trusted names in DNS with extensive experience in anycasting and DNS operations. This is an important milestone towards our objective to contribute to the Internet infrastructure development in our region. We are looking forward to more deployments of this kind in the coming months” said Vahe Khachikyan, CTO of ADC.