14:33 | 20.06.11 | Նորություններ | 5728
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 22-ից 26-ը Երեւանի “Կոնգրես” հյուրանոցում, կկայանա Կիբեռխաղերի Հայաստանի 5-րդ բաց առաջնությունը: Այն միաժամանակ հանդիսանում է միջազգային WCG (World Cyber Games) համակարգչային եւ վիդեո խաղերի ամենամեծ փառատոնի հայաստանյան նախընտրական փուլը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Հայաստանի կիբեռսպորտի ազգային պրոֆեսիոնալ լիգայի նախագահ Էդգար Սահակյանն այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում տեղեկացրել է, որ այս տարի պաշտոնական մարզաձեւեր են հանդիսանում FIFA11-ը եւ StarCraft2-ը, իսկ ոչ պաշտոնական՝ Counter Strike 1.6-ը եւ WarCraft3-DotA-ն:
Էդգար Սահակյանն ասել է, որ wcg.am կայքում երեկ ավարտված առցանց գրանցման արդյունքներով վերոհիշյալ մարզաձեւերում մրցելու են 261 մասնակիցներ (FIFA11-ում՝ 185 մասնակից, StarCraft2-ում՝ 16 մասնակից, Counter Strike 1.6-ում՝ 40 մասնակից եւ WarCraft3-DotA-ում՝ 20 մասնակից), ինչը մոտ 2,5 անգամ գերազանցում է նախորդ տարիների մասնակիցների թիվը: «Մենք դեռեւս ունենք ազատ տեղեր նոր մասնակիցների համար, եւ գրանցումը կշարունակվի նաեւ առաջնության մեկնարկի օրը “Կոնգրես” հյուրանոցում», - ասել է Էգդար Սահակյանը:
Նրա խոսքերով, մրցանակային ֆոնդն այս տարի կկազմի 3,6 մլն դրամ, մրցանակները Samsung ապրանքանիշի արտադրանքն է` 30 մոնիտոր, 4 նոութբուք, 2 նեթբուք, իսկ պաշտոնական 2 մարզաձեւերի հաղթողներն իրավունք կստանան ներկայացնելու Հայաստանը WCG գլխավոր եզրափակչում, որը տեղի կունենա 2011թ. դեկտեմբերի 8-11-ը Հարավային Կորեայի Բուսան քաղաքում:
Առաջնության համաշխարհային հովանավորն է Samsung ընկերությունը, իսկ ազգային առաջնության գլխավոր հովանավորն է ԱրմենՏելը: Ասուլիսին ներկա` ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն նշել է, որ համակարգչային խաղերը նպաստում են երեխաների մոտ այնպիսի կարեւոր հատկությունների զարգացմանը, ինչպիսիք են ռազմավարական մտածելակերպը, պլանավորումը, բանակցություններ վարելու մշակույթը եւ այլն: Նա կարեւորել է նման առաջնության անցկացումը նաեւ այն առումով, որ «այսօր համակարգչային խաղերով զբաղվող երեխաների շուրջ 70%-ը հետագայում աշխատելու է ՏՏ-ոլորտում»:

14:33 | 20.06.11 | Новости | 5735
Ереван, 20 июня. /Медиамакс/. 22-26 июня в ереванской гостинице «Конгресс» состоится пятое Открытое первенство Армении по киберспорту. Одновременно оно является армянским отборочным туром крупнейшего международного фестиваля компьютерных и видеоигр WCG (World Cyber Games).
Как сообщает Медиамакс, сегодня на пресс-конференции в Ереване президент Армянской профессиональной лиги киберспорта Эдгар Саакян сообщил, что в этом году официальными видами спорта являются FIFA11 и StarCraft2, а неофициальными -  Counter Strike 1.6 и WarCraft3-DotA.
Эдгар Саакян сказал, что на сайте wcg.am по результатам завершившейся вчера онлайн регистрации в вышеперечисленных видах будут соревноваться 261 участников (185 – в FIFA11, 16 – в StarCraft2, 40 – в Counter Strike 1.6 и 20 в WarCraft3-DotA), что в 2,5 раза превышает число участников прошлых лет. «У нас пока еще есть свободные места для новых участников, и регистрация продолжится также в день начала первенства в гостинице «Конгресс»»,- заявил Эдгар Саакян.
По его словам, в этом году призовой фонд составит 3,6 млн. драмов, а призы предоставила компания Samsung - 30 мониторов, 4 ноутбука, 2 нетбука, а победители двух официальных видов соревнований получат право представить Армению на главном финальном турнире WCG, который состоится с 8 по 11 декабря 2011 года в городе Бусан в Южной Кореи.
Всемирным спонсором первенства выступает компания Samsung, а генеральным спонсором национального первенства – компания «АрменТел» (бренд Beeline). Присутствовавший на пресс-конференции гендиректор компании «АрменТел» Игорь Климко отметил, что компьютреные игры стимулируют развитие у детей таких важнейших качеств, как стратегическое мышление, планирование, культура вести переговоры и т.д. Он отметил роль проведения подобных первенств с точки зрения того, что «70% детей, занимающихся сегодня компьютреными играми, в дальнейшем будут работать в сфере IT».