14:09 | 27.06.11 | Նորություններ | 3132
Երեւան/Մեդիամաքս/. Apple-ի եւ Samsung-ի միջեւ ընթացող բանակցություններն արտոնագրային տարաձայնությունների կարգավորման շուրջ Սթիվ Ջոբսի ընկերությանը չխանգարեցին իրեն պատկանող արտոնագրերի խախտման կապակցությամբ եւս մեկ հայտ ներկայացնել, այս անգամ արդեն Հարավային Կորեայի Կենտրոնական շրջանային դատարան:
Apple Korea-ի ներկայացուցիչ Սթիվ Փարքը AFP-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ այս հայտի օգնությամբ ընկերությունը «մտադիր է պաշտպանել իր մտավոր սեփականությունը ի պատասխան իր գաղափարները գողանալու փորձի»:
Որոշ աղբյուրների տվյալներով, նոր հայտում ասվում է Samsung Galaxy S-ի սմարթֆոնների շարքում Apple-ի արտոնագրերի խախտման մասին:
Երկու ընկերությունների «արտոնագրային պատերազմը» սկսվել է ապրիլին` Apple-ի կողմից Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանային դատարան ներկայացրած հայտով: Այդ հայտում Apple-ը Samsung ընկերությանը մեղադրում է iPad պլանշետների եւ iPhone սմարթֆոնների «արտաքին տեսքի եւ ֆունկցիաների» գողության համար: Սկզբում խոսքը գնում էր միայն մի քանի սարքի մասին, այդ թվում` Samsung Galaxy S 4G-ի, Epic 4G-ի, Nexus S-ի եւ Galaxy Tab-ի: Այնուհետեւ Apple-ի գաղափարների ընդօրինակմամբ պատրաստված սարքերի  ցուցակը զգալիորեն ընդլայնվեց:

14:09 | 27.06.11 | Новости | 3100
Ереван/Медиамакс/. Продолжающиеся переговоры между Apple и Samsung по поводу урегулирования патентных разногласий не помешали компании Стива Джобса подать еще один иск по поводу нарушения принадлежащих ей патентов, на этот раз в Центральный окружной суд Южной Кореи.
Представитель Apple Korea Стив Парк сказал в интервью AFP, что с помощью этого иска компания «намерена защитить свою интеллектуальную собственность в ответ на попытку похитить ее идеи».
По данным некоторых источников, в новом иске говорится о нарушениях патентов Apple, замеченных в смартфонах линейки Samsung Galaxy S.
«Патентная война» двух компаний началась в апреле с иска Apple, поданного в окружной суд Сан-Франциско. В этом иске Apple обвинила компанию Samsung в плагиате «внешнего вида и функций» планшетов iPad и смартфонов iPhone. Вначале речь шла о нескольких устройствах, включая Samsung Galaxy S 4G, Epic 4G, Nexus S и планшет Galaxy Tab. Затем перечень устройств, изготовленных с заимствованием идей Apple, был существенно расширен.