11:07 | 01.07.11 | Նորություններ | 2994
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ժամանակին շատ հայտնի MySpace սոցիալական ցանցը վաճառվել է Specific Media ամերիկյան ընկերությանը $35 մլն-ով, չնայած 2005-ին միլիարդատեր Ռուպերթ Մերդոքը դրա համար վճարել էր $580 մլն:
“MySpace-ի պատմությունը հիանալի օրինակ է այն բանի, որ նույնիսկ հաջող ինտերնետ-մեկնարկը կարող է վերածվել անպիտանի ռեսուրսի` այցելության եւ շահույթի կտրուկ ընկնող ցուցանիշներով”,- գրում է այսօր РБК Daily-ն:
Թերթը նշում է, որ հայտնի երաժիշտ Ջասթին Թիմբերլեյքը հավատացել է MySpace-ի հնարավորություններին եւ որոշել է օգնել նախագծի վերածնմանը: Հաղորդվում է, որ Թիմբերլեյքը անմիջական մասնակցություն կցուցաբերի ընկերության ղեկավարման գործին:
Փորձագետների կարծիքով, MySpace-ի մենեջմենթի հիմնական սխալը նախագծի արագ առեւտրայնացման փորձն էր: Գնումից արդեն մեկ տարի հետո News Corp.-ին հաջողվեց Google-ից ստանալ $ 900 մլն` կայքում իր որոնողական շարժիչի օգտագործման եւ գովազդներ տեղադրելու բացառիկ իրավունքի համար: 2007-ին կայքը դարձավ մոլորակի խոշորագույն սոցիալական ցանցը` ամսական 100 մլն. այցելուներով: Այնուհանդերձ, որոշումների ընդունման հարցում դանդաղկոտությունը եւ նախագծից որքան հնարավոր է մեծ ֆինանսական օգուտ քաղելու փորձը հանգեցրին ռեսուրսների անկմանը:
comScore-ի համաձայն, MySpace-ի այցելուների ամսեկան թիվը չի գերազանցում 35 մլն-ը (Facebook-ինը` 700 մլն):

Ереван/Медиамакс/. Некогда популярнейшая социальная сеть мира MySpace продана американской компании Specific Media за $ 35 млн., хотя в 2005 году миллиардер Руперт Мердок заплатил за нее $ 580 млн.
«История MySpace является отличным примером того, что даже успешный интернет-стартап может в итоге превратиться в никому не нужный ресурс со стремительно падающими показателями посещаемости и прибыли», - пишет сегодня РБК Daily.
Газета отмечает, что популярный певец Джастин Тимберлейк поверил в потенциал MySpace и решил помочь проекту возродиться. Сообщается, что Тимберлейк примет непосредственное участие в руководстве компанией.
Как полагают эксперты отрасли, основной ошибкой в управлении MySpace стала попытка быстрой коммерциализации проекта. Уже через год после покупки News Corp. удалось получить от Google $ 900 млн за эксклюзивное право использовать на сайте свой поисковый движок и размещать рекламу. К 2007 году сайт стал крупнейшей социальной сетью планеты со 100 млн уникальных посетителей в месяц. Тем не менее, медлительность в принятии решений и стремление извлечь из проекта как можно большую финансовую выгоду привели к постепенному упадку ресурса.
Согласно comScore, ежемесячное число уникальных посетителей MySpace едва дотягивает сейчас до 35 млн (у Facebook - 700 млн).