15:05 | 11.07.11 | Նորություններ | 6137
Երեւան: Մեդիամաքս: Orange Armenia-ն եւ “Հայ գրքի կենտրոն” հասարակական կազմակերպությունը հայտարարել են “Orange գրքի մրցանակ 2011” ժամանակակից հայ գրողների մրցույթի մեկնարկի մասին:
Ինչպես այսօր Երեւանում տեղեկացրեց “Հայ գրքի կենտրոնի” նախագահ Մկրտիչ Մաթեւոսյանը, մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի բոլոր այն բնակիչները, ովքեր ստեղծագործում են հայերենով եւ կներկայացնեն նախկինում թղթային տարբերակով չհրատարակված գրական ստեղծագործություն: Մրցույթին կարելի է ներկայացնել գործեր հետեւյալ 4 ժանրերում. պատմվածք/էսսե, վեպ, հեքիաթ, դրամատիկական գործ/սցենար:
Մասնակցելու համար պետք է մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը ստեղծագործությունը եւ դրա համառոտ բովանդակությունը word կամ pdf ֆորմատով ուղարկել orangebookprize@orangearmenia.am հասցեով:
“Մրցույթի ժյուրին կազմված է ոչ թե պրոֆեսիոնալ գրողներից, այլեւ մարդկանցից, ովքեր սիրում են կարդալ եւ գիտակ են ժամանակակից գրականությանն ու արվեստին: Այս առումով մրցույթը չափազանց յուրահատուկ է, քանի որ դուրս է գալիս մասնագետների եւ գրաքննադատների նեղ շրջանակից եւ մոտենում է ընթերցողին”, - ասել է Մկրտիչ Մաթեւոսյանը:
Ժյուրին մինչեւ հոկտեմբերի 7-ը կընտրի առավելագույնը 4 ստեղծագործություն յուրաքանչյուր ժանրում, որոնք կհայտարարվեն “Դարձ առ գիրք” գրքարվեստի փառատոնի ժամանակ: Հաղթողները կընտրվեն ընթերցողների առցանց քվեարկությամբ:
Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան տեղեկացրել է, որ մրցույթի հաղթողները կհայտարարվեն նոյեմբերի 11-ին եւ յուրաքանչյուր ժանրում հաղթող ճանաչված ստեղծագործությունը կհրատարակվի առանձին գրքով՝ 500 տպաքանակով:
“Սա մասնագիտական գրական մրցանակ չէ եւ չի հավակնում դառնալ այդպիսին: Orange գրքի մրցանակն ընթերցողի եւ գրքի սիրահարների մրցանակ է: Ընթերցողներն առցանց քվեարկությամբ իրենք են ընտրելու հաղթողներին: Դա թույլ կտա մի կողմից հայտնաբերել եւ խրախուսել ժամանակակից հայ շնորհալի գրողներին, մյուս կողմից՝ հանրային ընթերցանությունների, քննարկումների եւ հեղինակների հետ հանդիպումների միջոցով ներգրավել ընթերցողների լայն շրջանակի”, - ասել է Բրունո Դյութուան, հավելելով, որ այս նախաձեռնությամբ Orange-ը պատրաստվում է նշել Երեւանի՝ 2012-ին UNESCO-ի կողմից համաշխարհային գրքի մայրաքաղաքի հռչակումը:

15:05 | 11.07.11 | Новости | 6055
Ереван/Медиамакс/. Orange Armenia и общественная организация «Центр армянской книги» объявили о начале конкурса произведений современных армянских писателей «Книжная награда Orange 2011».
Как сообщил сегодня в Ереване на пресс-конференции председатель «Центра армянской книги» Мкртыч Матевосян, в конкурсе могут принять участие все жители Армении, которые пишут произведения на армянском и представят на конкурс художественное произведение, которое раннее не издавалось в бумажном варианте. На конкурс можно представлять произведения в следующих жанрах: рассказ/эссе, роман, сказка и драматическое произведение/сценарий.
Для участия в конкурсе нужно послать произведение (в форматах word либо pdf) и его краткое содержание  по адресу orangebookprize@orangearmenia.am.
«Жюри конкурса состоит не из профессиональных писателей, а из людей, которые любят читать и знакомы с современным искусством и литературой. В этом плане конкурс уникален, поскольку выходит за узкие рамки специалистов и критиков», - сказал Мкртыч Матевосян.
До 7-го октября жюри отберет по 4 произведения в каждом из жанров, а победители будут отобраны через онлайн-голосование.
Гендиректор Orange Armenia Бруно Дютуа сообщил, что победители конкурса будут объявлены 11-го ноября и произведения, признанные победителями в каждом из жанров, будут напечатаны тиражем в 500 экземпляров.
«Это не профессиональная премия и не намерена становиться таковой. «Книжная награда Orange 2011» – награда читателей и книголюбов. Читатели самы выберут победителей через интернет-голосование. Это позволит, с одной стороны, выявить и поощрить современных армянских талантливых писателей, а с другой - привлечь широкий круг читателей через публичные чтения, обсуждения и встречи с авторами», - сказал Бруно Дютуа, добавив, что данной инициативой Orange готовится отметить провозглашение Еревана со стороны UNESCO Всемирной столицей книги в 2012 году.