14:45 | 25.07.11 | Նորություններ | 5795
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը եւ ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր  դեսպան Աչալ Մալհոտրան այսօր ստորագրել են հուշագիր` ԵՊՀ-ում հնդկագիտության կենտրոն բացելու վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Արամ Սիմոնյանն ասել է, որ կենտրոնում Հնդկաստանից ժամանած պրոֆեսորը դասախոսություններ կկարդա արեւելագիտության ֆակուլտետի ուսանողների համար, իսկ հնդկերենի դասընթացները նախատեսված կլինեն բոլոր հետաքրքրվածների համար:
ԵՊՀ ղեկավարն ասել է, որ աշնանը կբացվի նաեւ բարձր տեխնոլոգիաների ուսումնական կենտրոնը, որտեղ հնդկական կողմի ֆինանսավորմամբ կտեղադրվեն մոտ $ 1 մլն արժողություն ունեցող սարքավորումներ:
Ս.թ. մարտին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ասել էր, որ հնդկական սուպերհամակարգիչը, որը պետք է Երեւանում գործարկվեր 2010 թվականին, դեռեւս չի ժամանել Հայաստան:
Նախատեսված է, որ ԵՊՀ տարածքում գործող կենտրոնում տեղադրվելու է Param սուպերհամակարգիչը` ՏՀՏ (համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման ուղղությամբ` High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով:

14:45 | 25.07.11 | News | 5773
Yerevan/Mediamax/. Head of Yerevan State University (YSU) Aram Simonyan and Ambassador of India to Armenia Achal Malkhotra signed a memorandum today on launching a center for Indian Studies in YSU.
Aram Simonyan said that a professor from India will deliver lectures to the students of YSU Department of Oriental Studies, and Hindi courses will be meant for all the interested people, Mediamax reports.
The YSU Head noted that the Armenian- Indian high-tech center will be opened in the university in autumn and due to financing from Indian side, equipment at a total cost of USD1mln will be installed there.
In March 2011, Director of “Enterprises Incubator” Foundation Bag rat Yengibaryan said in the interview to Mediamax that the Indian super-computer that should have started operating in Yerevan in 2010, has not been delivered to Armenia yet. An Indian Param supercomputer is due to be placed in the center to realize research in the sphere of IT (in High Performance Computing), bioinformatics and chemistry.