16:38 | 28.07.11 | Նորություններ | 2921
Երեւան/Մեդիամաքս/. Առաջիկա չորս տարիներին կշարունակվի Apple-ի մենաշնորհը պլանշետների շուկայում, ասվում է  Informa Telecoms and Media-ի զեկույցում: Զեկույցի հեղինակների կարծիքով, Android օպերացիոն համակարգը միայն 2013-ին լուրջ «հարձակում» կսկսի iOS նկատմամբ եւ 2015-ին կհավասարվի Apple-ին, իսկ մեկ տարի անց, առաջատար դիրք կզբաղեցնի:
Ընկերությունը կանխատեսում է, որ երբ 2015-ին Android-ը հավասարվի iOS-ին, շուկայում ամեն տարի վաճառքի կհանվի 230 մլն պլանշետ, որոնցին 87 մլն-ը, ըստ կանխատեսումների, կաշխատեն Android, իսկ 90 մլն-ը` iOS համակարգով:
“Պլանշետների հաջողության եւ անհաջողության հարցում վճռորոշ են երեք գործոններ` ապրանքանիշը, վաճառքի ուղիների հասանելությունը եւ արտադրանքի որակը, այդ թվում` առաջարկվող ծրագրային ապահովումը”, - ասել է Informa Telecoms and Media-ի գլխավոր վերլուծաբան Դեւիդ ՄքՔեւինը:
“Ներկայումս iPad-ը առաջատար է բոլոր երեք բնագավառներում, սակայն Apple-ի առավելությունը սկսել է նվազել”, - ասել է նա:

16:38 | 28.07.11 | Новости | 2957
Ереван/Медиамакс/. Доминирование Apple на рынке планшетов будет продолжаться в течение следующих четырех лет, говорится в докладе Informa Telecoms and Media. Авторы доклада считают, что операционная система Android начнет серьезное наступление на iOS к 2013 году и в конечном итоге сравняется с Apple в 2015 году, а потом, годом позже, захватит лидерство.
Компания предсказывает, что когда Android поравняется с iOS в 2015, на рынке будет ежегодно продаваться 230 миллионов планшетов. Из них, по прогнозам, 87 миллионов устройств будет работать на Android и 90 миллионов на iOS.
«Три фактора оказались решающими в успехах и неудачах планшетов: бренд; доступ к каналам дистрибуции; и качество продукта, включая предлагаемое программное окружение», - сказал главный аналитик Informa Telecoms and Media Дэвид МакКвин.
«На данный момент iPad лидирует во всех трех областях, но преимущество Apple, вероятно, начнет снижаться, поскольку качество конкурирующих продуктов и окружения улучшается», - сказал он.