09:32 | 25.08.11 | Նորություններ | 2677
Երեւան/Մեդիամաքս/. Վնասակար ծրագրային հարձակումներին առավել հաճախ ենթարկվում են Android օպերացիոն համակարգի հիման վրա աշխատող սարքերը:
Նման եզրակացության են եկել McAfee հակավիրուսային ընկերության փորձագետները, հաղորդում է Newsru.com-ը` վկայակոչելով Security Lab-ը: Ըստ ընկերության վերջին ուսումնասիրությունների, Android-ին ուղղված գրոհների քանակը այս տարվա երկրորդ եռամսյակում աճել է 76%-ով:
ОС Android-ի դեմ ուղղված վնասակար վերջին ծրագրերը պարունակում են վիրուս, որը արձանագրում է մուտքային զանգերը եւ վերարտադրելու նպատակով գրառումներ ուղարկում հեռավոր սերվերի վրա: Ծրագիրը ընդօրինակում է գրառումների մեջ առկա կրեդիտային քարտերի համարները, որոնք էլ ավելի ուշ օգտագործվում են դրամաշորթների կողմից:
Սմարթֆոնների առումով վտանգ կա, որ նրանք կարող են դառնալ բոտնետերի` վարակված համակարգիչներից եւ բջջայիններից բաղկացած ցանցերի մաս:
McAfee-ն առաջարկում է սմարթֆոնների տերերի ֆինանսական կորուստների անվտանգությունը ապահովել ընկերության կողմից մշակված Android-friendly anti-malware-ի օգնությամբ: Այնտեղ հույս են հայտնում նաեւ, որ անվտանգության ոլորտում մասնագիտացված մյուս ընկերությունները կհամագործակցեն իրենց հետ:

09:32 | 25.08.11 | Новости | 2713
Ереван/Медиамакс/. Чаще всего атакам со стороны вредоносного программного обеспечения (ПО) в настоящее время подвергаются устройства на базе операционной системы Android.
К такому выводу, как сообщает Newsru.com cо ссылкой на Security Lab, пришли эксперты антивирусной компании McAfee. По данным последнего исследования этой компании, количество вредоносного ПО, ориентированного на Android, во втором квартале нынешнего года выросло на 76%.
Последние вредоносные программы, целью которых была ОС Android, содержат вирус, который записывает входящие звонки и отправляет записи на удаленный сервер для воспроизведения. Программа сканирует записи на наличие номеров кредитных карточек, которые позже используются мошенниками.
С появлением в смартфонах четырехъядерных процессоров возникнет риск того, что они станут частью ботнетов - сетей, состоящих из зараженных компьютеров и мобильных устройств.
McAfee предлагает обезопасить пользователей смартфонов от финансовых потерь с помощью разработанного компанией решения Android-friendly anti-malware. Там также надеются, что другие компании, которые специализируются в области безопасности, будут с ними сотрудничать.