09:48 | 31.08.11 | Նորություններ | 2704
Երեւան/Մեդիամաքս/. PayPal էլեկտրոնային վճարումների համակարգը չի պատրաստվում ամբողջական ծավալով աշխատել Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում, ասվում է ընկերության մամուլի ծառայության պաշտոնական հաղորդագրությունում, որով հերքվում են ամսվա սկզբին տարածված լուրերը:
Ինչպես հաղորդում է BBC-վ, լուրերը տարածվել են այն բանից հետո, երբ մեկ շաբաթ առաջ վճարային համակարգի կայքում տեղադրվել են սեպտեմբերի 24-ից ուժի մեջ մտնող սակագները: Այդ փաստաթղթում Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան այն երկրների ցանկում էին, որտեղ վճարումները հասանելի կլինեն:
Օգոստոսի 30-ին ընկերության մամուլի ծառայությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ «Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան շուկաները մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում, եւ PayPal-ը դրանք մանրակրկիտ ուսումնասիրում է, սակայն չի նախատեսում լրացուցիչ սերվերներ թողարկել այս պետությունների համար, իսկ ի հասանելի երկրների ցանկում ընդգրկվելը սխալի արդյունք է:
Ներկայումս Ռուսաստանի օգտվողները կարող են գրանցվել PayPal համակարգում եւ դրա միջոցող վճարումներ իրականացնել, սակայն չեն կարող ստեղծել իրենց անձնական հաշիվը:
Ինչպես ասում են փորձագետները, չնայած ռուսաստանյան շուկան գրավիչ է այնպիսի միջազգային ընկերությունների համար, ինչպիսիք են PayPal-ը եւ eBay-ը, սակայն այն ունի մի շարք առանձնահատկություններ, որոնք լրջորեն բարդացնում են դրանց աշխատանքը Ռուսաստանում: Այսպես` նոր օրենքի համաձայն, Ռուսաստանի մաքսային ծառայությունը կարող է ուշացնել արտերկրից եկած ծանրոցները: Բացի այդ, Ռուսաստանում PayPal-ի աշխատանքը բարդացնում է ազգային վճարային համակարգի մասին օրենքը:

09:48 | 31.08.11 | Новости | 2161
Ереван/Медиамакс/. Система электронных платежей PayPal не собирается работать в полном объеме в России и на Украине, говорится в официальном сообщении пресс-службы, которое опровергло появившиеся в начале месяца слухи.
Как сообщает BBC, слухи подтверждались тем, что неделю назад на сайте платежной системы были опубликованы тарифы, которые должны вступить в силу с 24 сентября. Россия и Украина в этом документе числились в списке стран, где прием платежей доступен.
30 августа пресс-служба компании официально объявила, что, «Россия и Украина - очень интересные рынки, которые PayPal пристально изучает», но у нее нет планов по запуску дополнительных сервисов в этих государствах, а их включение в список стран, где сервис доступен, стало следствием ошибки.
В настоящее время пользователи из России могут регистрироваться в системе PayPal и проводить через нее платежи, однако создавать свои счета они не могут.
Как говорят эксперты, российский рынок хотя и привлекает такие международные компании как PayPal и eBay, но на самом деле обладает рядом особенностей, серьезно затрудняющих их работу в России. Так, согласно новому закону, российская таможня сможет задерживать посылки из-за рубежа. Кроме того, работу PayPal в России осложняет закон о национальной платежной системе.