17:19 | 14.09.11 | Նորություններ | 3457
Երեւան/Մեդիամաքս/.Facebook-ն օգտատերերին Google+ ցանցի նմանվող՝ կոնտակտների կազմակերպման նոր տարբերակ է ներկայացրել:
Smart Lists նոր համակարգը ավտոմատ կերպով թույլ է տալիս ընկերների խմբեր ստեղծել այնպես, որ օգտագործողն ինքը ստիպված չլինի զբաղվել կոնտակտների կազմակերպմամբ: Նոր ֆունկցիան սոցցանցի օգտագործողներին թույլ է տալիս գործընկերների, համադասարանցիների կամ հարեւանների ցուցակներ ստեղծել:
Ինչպես գրում է CyberSecurity.ru-ն, նոր համակարգը բավականին պարզ է աշխատում: Օրինակ, իր էջում օգտագործողն այս կամ այն համալսարանն է նշել, համակարգն ինքն է զբաղվում իր ընկերների էջերի սքանավորմամբ եւ նույն համալսարանի առկայության դեպքում ստեղծվում է խումբ, որի շրջանակներում օգտագործողները կարող են տվյալներ, ֆայլեր, կոնտակտներ եւ այլ տեղեկատվություն փոխանակել:
Միաժամանակ Facebook-ում նշում են, որ եթե օգտատիրոջը դուր չի գալիս ավտոմատ աշխատանքի որակը, նա կարող է ինքնուրույն կարգավորել ցուցակները:
Facebook-ը եւս մեկ նորույթ էլ է ներկայացրել` Close Friends and Acquaintances Lists (Մտերիմ ընկերների եւ ծանոթների ցուցակներ): Այստեղ օգտատերը կարող է ներգրավել իր մտերիմ ընկերներին, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր ուղղակի իր ծանոթներն են հանդիսանում: Առաջինների հաղորդագրությունները առաջնային են:
Facebook-ի եւս մեկ նորույթն այն է, որ այժմ նոր ցուցակները կարող են սեփական նորությունների ցանկերն ունենալ, եւ օգտատերն ինքը կարող է ընտրել, երբ եւ որ խմբից նա պետք է հաղորդագրություններ ստանա:

17:19 | 14.09.11 | Новости | 3430
Ереван/Медиамакс/.Facebook представила пользователям новый вариант организации контактов, наподобие того, как это реализовано в сети Google+.
Новая система Smart Lists позволяет автоматически создавать группы друзей таким образом, что пользователю самому нет необходимости заниматься организацией контактов. Новая функция позволяет пользователям сети создавать списки коллег по работе, одноклассников, коллег по работе или соседей по проживанию.
Как пишет CyberSecurity.ru, новая система работает довольно просто. Например, пользователь в своем профиле указал тот или иной университет, система сама занимается сканированием профилей его друзей на предмет наличия того же университета и если совпадение найдено, то создается группа, в рамках которой пользователи могут напрямую обмениваться данными, файлами, контактами и другой информацией.
При этом, в Facebook отмечают, что его пользователя не устраивает качество автоматической работы, он может редактировать списки вручную.
Facebook представила еще одну новинку - функцию Close Friends and Acquaintances Lists (Списки близких друзей и знакомых). Здесь пользователь может определить людей, которых он относит к своим близким друзьям, а также тех, кто просто является его знакомым. Сообщениям первых отдается приоритет.
Еще одно новшество Facebook заключается в том, что теперь новые списки могут иметь собственные новостные ленты и пользователь сам может выбирать, когда и от какой группы ему нужно получать сообщения.