11:42 | 20.09.11 | Հարցազրույցներ | exclusive 14972
- Օպերատորների մրցակցությունը Երեւանում կարծես թե հասնում է իր գագաթնակետին, եւ օպերատորներն ակտիվորեն թափանցում են մարզեր: “ԱրմենՏել”-ը ունի Հայաստանի հաղորդալարի ամենալայն տրանսպորտային ցանցը: Ի՞նչ վիճակում է այն եւ ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում երկրի ներսում ցանցը զարգացնելու նպատակով:
- Ընկերությունը զգալիորեն արդիականացրել է տրանսպորտային ցանցը: Այսօր օպտիկամանրաթելային ցանցը ունի տարածական օղակաձեւ պահեստային կառուցվածք, այդ թվում` DWDM ժամանակակից տեխնոլոգիայի հիման վրա: Դա հնարավորություն է տալիս զգալիորեն ավելացնել հուսալիությունը, թողունակությունը եւ ցանցի օգտագործումը: Մենք մշակում ենք All-IP հասկացությունը, որով ապահովում ենք տարբեր տեխնոլոգիաների վերափոխումների բացակայությունը բաժանորդների կողմից գեներացվող տրաֆիկի ամբողջ ուղու վրա: Հասկանալի լինելու համար ասեմ, որ անցումը All-IP-ին հեռահաղորդակցության համար նույնքան հրատապ է, որքան ավտոճանապարհների միասնական ցանցի կառուցումը` տրանսպորտային ենթակառուցվածքի ընդհանուր կանոններով: IP-ն հասցեագրման ունիվերսալ սկզբունք է, որի շնորհիվ ծավալային ցանցերի շահագործումը դառնում է ավելի արդյունավետ: Դա տալիս է զգալի դրական արդյունքներ ինչպես փոխանցման արագության, այնպես էլ փաթեթի փոխանցման ժամանակավոր ուշացումների դեպքում: Ընդհանուր առմամբ, ցանցերի առումով մենք հեռացել ենք ցանցային տարրերի միջեւ 10 Գբ/վ-ից պակաս կարողություն ունեցող ուղիներից:
- Հայաստանում առկա է մայրաքաղաքի եւ մարզերի միջեւ զարգացման մակարդակի հսկայական տարբերության խնդիրը, ինչը, նախ եւ առաջ, վերաբերում է գործնական ակտիվության մակարդակին: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը` որքանո՞վ արդյունավետ է ձեր ընկերության համար HiLine ծառայության առաջխաղացումը մարզերում, որտեղ բնակչության գնողունակությունը մի քանի անգամ ավելի ցածր է, քան Երեւանում: Միգուցե շատ մարզերում դուք գործում եք՝ հասարակության առջեւ ընկերության սոցիալական պատասխանատվության նկատառումներից ելնելո՞վ:
- Հայաստանի մարզերում տրանսպորտային ցանցի զարգացման եւ բաժանորդային գծերի համար ներդրումային ծախսերը չեն փոխհատուցվում մարզերում Hi Line ծառայության մատուցման հաշվին: Սակայն մեր ընկերության ռազմավարությունը թելադրում է, որ Հայաստանի խոշորագույն օպերատորի` «ԱրմենՏել»-ի համար դա պատասխանատվության խնդիր է երկրի հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքի վիճակի համար: Եվ խնդիրն այնքան էլ առեւտրական չէ, որքան խոշոր ներդրողի մոտեցման լրջությունը, որին վստահված է պետության հեռահաղորդակցության անվտանգությունը: Եվ մենք անում ենք հնարավոր ամենը` Հայաստանում եւ մարզերում նոր տեխնոլոգիաների հավասարաչափ մուտք ապահովելու համար: Այստեղ, բնականաբար, առկա է սոցիալական պատասխանատվության տարրը:
- Վերջերս “ԱրմենՏել”-ը հայտնել էր HiLine-ի 100-հազարերորդ բաժանորդի միացման մասին: Որքա՞ն բաժանորդ կարող է սպասարկել ձեր ցանցը եւ ո՞րն է դրա «սահմանը»:
- Մենք ցանցի զարգացման աշխատանքները ծրագրավորում ենք մեկ տարվա կտրվածքով` ելնելով միացումների դինամիկայից: Համապատասխանաբար, ցանցի անխափան աշխատանքի ապահովման համար ներդրումները իրականացվում են`հաշվի առնելով միացումների առավել լավատեսական կանխատեսումները:
- Հուլիսին հայտարարվել էր, որ “ԱրմենՏել”-ը նախատեսում է ներդնել VDSL գերարագ թվային տեխնոլոգիան, որը հնարավորություն կտա ապահովելու մինչեւ 40 MBT/վրկ միացման արագություն: Հայտնի՞ են տվյալ տեխնոլոգիայի թողարկման մոտավոր ժամկետները եւ սփռման աշխարհագրությունը:
- Շատ մոտ ժամանակներս մեր ցանցի իրական պայմաններում տեխնոլոգիան կներկայացվի հանրությանը` կոնկրետ բնակելի շենքերում եւ ոչ թե լաբորատոր թեստային պայմաններում: Ինչ վերաբերում է աշխարհագրությանը, ապա VDSL  տեխնոլոգիայի ներդրումը կիրականացվի փուլ առ փուլ, ինչպես ADSL տեխնոլոգիաները` մայրաքաղաքից դեպի մարզեր:
- Օգոստոսի վերջին “ԱրմենՏել”-ի գլխավոր տնօրենն ասել է, որ մոտ ժամանակներս ընկերությունը հադես կգա ինտերնետ բաժանորդների համար նոր առաջարկներով: Եթե հնարավոր է, բացեք փակագծերը. խոսքը տեխնոլոգիակա՞ն, թե՞ մարքեթինգային նորարարությունների մասին է:
- Օգոստոսի կեսից շատ ժամանակ չի անցել, սակայն շուկայում մենք արդեն ներկայացրել ենք  մեր առաջարկներից մեկը: Խոսքը աննախադեպ ակցիայի մասին է, որը մեր բաժանորդներին հնարավորություն է տալիս ինտերնետին միանալու դեպքում նվեր ստանալ նեթբուք, իսկ գործող բաժանորդների` պայմանագրի վերակնքման դեպքում: Ակնհայտ է, որ նման ծավալի միացման կոմերցիոն իրականացումը տվյալ նախագծի շրջանակներում պահանջում էր, նախ եւ առաջ, ընկերության տեխնիկական բոլոր ստորաբաժանումների հարթ եւ անթերի աշխատանքը` ծրագրավորումից մինչեւ շահագործում: Այն, որ 2 շաբաթից քիչ ժամանակահատվածում մենք կարողացանք միացնել ցանկացողների անսահմանափակ քանակություն, խոսում է մեր տեխնիկական համակարգի հուսալիության, ցանցի գրագետ կազմակերպման եւ դրա սթրեսակայունության մասին:
Օրերս մեր ընկերությունը ստացել է Հայաստանում Google ընկերության պաշտոնական հոսթի կարգավիճակ, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս մեր սերվերներում քեշավորել Google-ի ցանկացած ծառայություն: Մեր հաճախորդներն արդեն նշել են այնպիսի ճանաչված ծառայությունների աշխատանքի բարձր որակը, ինչպիսիք են YouTube-ը եւ Google Map-ը: Այժմ նրանք հնարավորություն ունեն առանց ուշացումների դիտել HD ձեւաչափի տեսահոլովակներ` ժամանակ չվատնելով ներբեռնման համար:
- Այս տարի դուք գործարկել եք անվճար վեբ-հոսթինգի ծառայությունը եւ մինչեւ տարեվերջ երկարացրել առաջարկի գործունեության ժամկետը: Որքանո՞վ է այն պահանջված, կարո՞ղ եք տվյալներ ներկայացնել իրենց սերվերների աշխատանքը ձեր ընկերությանը վստահած բաժանորդների քանակի մասին:
- Հայկական կայքերի հոսթինգի վիճակը, որն իրականացվում է գերազանցապես արտերկրում, շատ չի փոխվել, այնպես որ զանգվածային պահանջարկի մասին խոսելն ավելորդ է: Իհարկե, իրականում վատ չէր լինի, եթե հայկական բոլոր կայքերը հոսթավորվեին երկրի ներսում: Սակայն, նույնիսկ այսօր` չնայած ընդհանուր քանակից փոքր տոկոսի, մեզ մոտ հոսթ եղած կայքերը ապահովում են մեր հաճախորդների տրաֆիկի լուրջ չափաբաժինը:
- Օրերս Ucom-ը եւ Netsys-ը հայտարարեցին միաձուլման մասին, որի գլխավոր նպատակներից է վեբ-հոսթինգի ծառայության զարգացումը: Կարելի՞ է արդյոք ասել, որ տեղական կայքերի` հոսթինգը արտերկրից  Հայաստան տեղափոխելու համար պայքարը, զգալիորեն կազդի օպերատորների միջեւ մրցակցության վրա:
- Հոսթինգի ծառայությունից ստացվող եկամուտները օպերատորի ընդհանուր պորտֆելում բավականին չնչին տոկոս են կազմում, այնպես որ ես չէի դիտարկի հոսթինգի ծառայությունը որպես շուկայական մրցակցության առաջնահերթություն: Իսկ եթե դուք ի նկատի ունեք հոսթինգի կիրառումը որպես ճնշման գործիք տրաֆիկի փոխանակման հարցում, ապա Հայաստանում այս խնդիրը հստակ կանոնակարգվում է  Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի համապատասխան որոշումով: Ընդհանուր առմամբ, իմ կարծիքով, հոսթինգն այն հատվածն է, որտեղ տեղական օպերատորները պետք է մրցեն ոչ թե իրար հետ, այլ օտարերկրյա ընկերությունների` քոնթենթը դեպի Հայաստան գրավելու նպատակով: Սա, իր հերթին, հնարավորություն կտա բեռնաթափել արտաքին ուղիները, նվազեցնել ինտերնետ ծառայության ինքնարժեքը եւ, համապատասխանաբար, բաժանորդների համար սահմանված գները:
- Ի դեպ,  Netsys-ի ղեկավարը հայտարարել էր, որ Ucom-ի հետ ձուլվելու պատճառներից մեկը “ԱրմենՏել”-ի DSL-ցանցի ցածր թողունակությունն է: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
- Beeline-ի IP/MPLS/ DWDM տեխնոլոգիայով պատրաստված տրանսպորտային հեռահաղորդակցական ցանցերը Երեւանում եւ մարզերում ապահովում են Beeline ցանցի բավարար թողունակությունը եւ շատ անգամ գերազանցում են 10Gbps: Կարծում եմ, որ այս թվերը մեկնաբանության կարիք չունեն եւ անիմաստ  դարձնում ցանկացած հետագա քննարկումը այս ուղղությամբ:
- “ԱրմենՏել”-ը զարգացնում է նաեւ իր 3G ցանցը: Ինչպե՞ս եւ ե՞րբ բաժանորդները կզգան արդիականացված ցանցի առավելությունները:
- Մենք հաջորդաբար ներդրումներ ենք իրականացնում 3G ցանցի աշխարհագրության եւ կարողության ընդլայնման գործում: Այսօր Beeline-ի 3G ցանցը ծածկում է Հայաստանի շուրջ 3 մլն բնակչություն ունեցող ավելի քան 150 բնակավայր: Այսինքն` այդ բնակավայրերի բնակիչներն արդեն այսօր կարող են օգտվել որակյալ բջջային կապից, բարձրակարգ ինտերնետից եւ Beеline-ի ժամանակակից այլ ծառայություններից:
- Ֆիքսված հեռախոսակապի շուկա, որտեղ “ԱրմենՏել”-ը մինչեւ վերջերս միակ խաղացողն էր, սկսում են մուտք գործել նոր ընկերություններ: Ո՞րն է ձեր առավելությունը նրանց նկատմամբ: Ենթադրենք, Երեւանում կառուցվում է նոր բազմաբնակարան շենք, եւ շինարարների առջեւ օպերատոր ընտրելու խնդիր է դրվում: Ինչու՞ նրանք պետք է նախապատվությունը տան ձեր ընկերությանը, եւ ոչ թե մեկ ուրիշին:
- Մենք կարող ենք առաջարկել ժամանակակից եւ զանգվածային լուծումներ առաջարկող լայն ծառայություններ, որոնք այդ շենքի բնակիչներին եւ գործող կազմակերպությանը հնարավորություն կտան առավելագույն օգուտ ստանալ մեր կողմից առաջարկվող լուծումներից: Ուզում եմ նշել, որ մենք ապահովում ենք տրամադրվող ծառայությունների շուրջօրյա սպասարկում, ինչը շատ կարեւոր է բնակիչների անվտանգության ապահովման առումով (կանչ հատուկ ծառայություններին, պահակին եւ մոնիտորինգ)` ավելացնելով նրանց կենսակերպի որակը:

11:42 | 20.09.11 | Интервью | exclusive 14957
- Конкуренция операторов в Ереване, кажется, достигает своего пика, и операторы начинают активное продвижение в регионах. АрменТел обладает самой обширной проводной транспортной сетью в Армении. Каково ее состояние и что делается для развития сети внутри страны?
- Компания существенно модернизировала транспортную сеть. Сегодня все оптоволоконные сети имеют пространственные кольцевые резервированные структуры, в том числе и на основе современной технологии DWDM. Это позволяет значительно увеличить надежность, пропускную способность и эффективность использования сети. Мы развиваем All-IP концепцию, где обеспечиваем отсутствие  преобразований из разных технологий на всем пути генерируемого абонентами трафика. Чтобы читателям было понятнее, поясню: переход на All-IP для телекома так же актуален, как построение единой сети автомобильных дорог с общими правилами для транспортной инфраструктуры. IP - универсальный принцип адресации, благодаря которому эксплуатация масштабных сетей становится более эффективной. Это приносит существенные позитивные результаты, как в скорости передачи, так и во временных задержках в передаче пакетов. В целом по сети мы ушли от каналов емкостью менее 10 Гбит/с между сетевыми элементами.
- В Армении существует проблема огромного разрыва в уровне развития между столицей и регионами, который прежде всего касается уровня деловой активности. С учетом этого, насколько рентабельным является для вашей компании продвижение услуги HiLine в регионах, где покупательная способность населения в разы ниже, чем в Ереване? Может, в ряд регионов вы заходите, исходя сугубо из соображений социальной ответственности компании перед обществом?
- Инвестиции в развитие транспортной сети и абонентских линий в марзах Армении не окупаются за счет предоставления услуги Hi Line в регионах.  Однако стратегическое видение нашей компании заключается в том, что для «АрменТел», как крупного национального оператора - это вопрос ответственности за состояние телекоммуникационной инфраструктуры страны. И здесь речь не столько о коммерческой стороне вопроса, сколько о  серьезности подхода крупного инвестора, которому доверена телекоммуникационная безопасность государства. И мы делаем все необходимое для обеспечения равномерного доступа к новым технологиям в Ереване и регионах. Тут, вы, конечно, присутствует элемент социальной ответственности.
- Недавно АрменТел сообщила о подключении 100-тысячного абонента HiLine. Какое количество абонентов может обслужить ваша сеть и каков ее «предел»?
- Мы планируем работы по развитию сети на год, исходя из динамики подключений. Соответственно, инвестиции для обеспечения бесперебойной работы сети осуществляются с учетом самых оптимистичных прогнозов по подключениям.
- В июле было объявлено, что АрменТел планирует внедрить сверхскоростную цифровую технологию VDSL, которая позволит довести скорость соединения до 40 Мбт/сек. Есть ли примерные сроки запуска данной технологии и географии ее покрытия?
- В самое ближайшее время мы организуем публичную демонстрацию технологии в реальных условиях нашей сети в конкретных жилых зданиях, а не в лабораторно-тестовых условиях. Что касается географии, то внедрение технологии VDSL будет проходить поэтапно, подобно технологии ADSL - из столицы в регионы.
- В конце августа гендиректор АрменТел сказал, что в ближайшее время компания выступит с новыми предложениями для интернет-абонентов. Если можно, раскройте скобки - речь идет о технологических новвоведениях, или маркетинговых?
- С конца августа прошло не так много времени, но мы уже представили рынку одно из наших предложений. Речь идет о беспрецедентной акции, позволяющей нашим новым абонентам получить нетбук при подключении к интернету, а действующим - при перезаключении контракта. Очевидно, что  коммерческая реализация масштабного подключения  в рамках данного проекта потребовала слаженной и безошибочной работы, прежде всего,  всех технических подразделений компании - от планирования  до эксплуатации. То, что в течение менее чем 2 недель  мы смогли подключить неограниченное количество желающих - говорит о высокой надежности наших технических систем, грамотной организации сети и ее стрессоустойчивости.
Буквально на днях наша компания получил статус официального хоста сервисов компании Google в Армении, что дает нам возможность кэшировать на наших серверах  любые сервисы Google. Наши клиенты уже отметили высокое качество работы таких популярных сервисов как YouTube и Google Map. Теперь у них есть возможность без задержек просматривать ролики в  формате HD, не тратя времени на закачку.
- В этом году вы запустили услугу предоставления бесплатного веб-хостинга и продлили срок действия предложения до конца года. Насколько востребованным оно является, можете ли Вы привести какие-то данные по числу пользователей, доверивших работу своих серверов вашей компании?
- Ситуация с размещением хостинга армянских сайтов преимущественно за рубежом сильно не изменилась, поэтому говорить о массовом спросе на услугу пока не приходится. Конечно, в идеале было бы неплохо, если бы все армянские сайты хостились внутри страны. Но даже сегодня, несмотря на небольшой процент в общем количестве, сайты, которые хостятся у нас, обеспечивают серьезную долю трафика наших клиентов.
- На днях компании Ucom и Netsys объявили о слиянии, одной из главных целей которого было названо развитие услуг веб-хостинга. Можно ли говорить о том, что борьба за перенос хостинга местных сайтов из-за рубежа в Армению может стать существенным элементом конкуренции операторов?
- Доходы от услуг хостинга в общем портфеле оператора составляют ничтожно малый процент, поэтому я бы не стал говорить об услуге хостинга как о конкурентном преимуществе на рынке. Если же имеется в виду использования хостинга в качестве инструмента давления в вопросе обмена трафиком, то в Армении этот вопрос четко регулируется соответствующим решением Комиссии по регулированию общественных услуг. Вообще, на мой взгляд, хостинг - это как раз тот сегмент, где местные операторы должны конкурировать не между собой, а с зарубежными компаниями в целях привлечения контента в Армению. Это, в свою очередь, позволит разгрузить внешние каналы и снизить себестоимость услуги интернет-доступа, и, соответственно, цены для клиентов.
- Кстати, глава Netsys заявил, что одной из причин, побудившей его компанию пойти на слияние c Netsys, стала низкая пропускная способность DSL-сети АрменТел. Что Вы скажете на этот счет?
- Построенные по технологии IP/MPLS/ DWDM транспортные  коммуникационные узлы Beeline в Ереване и регионах  обеспечивают достаточную пропускную способность сети Beeline и многократно превышают 10Gbps. Я думаю, эти цифры не нуждаются в комментариях и делают бессмысленными любую дальнейшую дискуссию на этот счет.
- АрменТел развивает и свою сеть 3G. Как и когда абоненты смогут почувствовать преимущества модернизированной сети?
- Мы последовательно осуществляем инвестиции в расширение географии и емкости сети 3G. Сегодня сеть 3G Beeline покрывает более 150 населенных пунктов Армении с населением около 3 млн. человек. То есть, жители эти населенных пунктов  сегодня реально могут пользоваться качественной мобильной связью, высокоскоростным Интернетом  и другими современными услугами от Beеline.
- На рынок фиксированной телефонии, где АрменТел до недавнего времени был единственным игроком, начинают входить новые компании. В чем ваше преимущество перед ними? Предположим, в Ереване начинает строиться новый многоквартирный дом и перед застройщиком стоит задача выбора оператора - почему он должен отдать предпочтение вашей компании, а не какой-то иной?
- Мы можем предложить широкий спектр услуг, основанный на самых современных и массовых решениях, позволяющих жильцам этого дома, управляющей компании получить максимум выгоды от наших решений. Хочу отметить, что мы обеспечиваем круглосуточную поддержку предоставляемых услуг,  что очень важно для обеспечения безопасности жильцов (вызова спецслужб, охраны и мониторинга), повышения качества их жизни.