13:22 | 30.09.11 | Նորություններ | 5802
Երեւան: Մեդիամաքս: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ Մեդիամաքս-ի նախաձեռնած Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը “նպատակային մեծ քայլ կդառնա համացանցում հայկական բովանդակության զարգացման ուղղությամբ”:
Մեդիամաքս-ը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր ներկայացրել են Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը, որի նպատակն է վարպետության դասերի միջոցով ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման եւ առաջխաղացման լավագույն արտասահմանյան փորձը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանդես է գալիս նախագծի գլխավոր հովանավորի դերում:
Վարպետության դասերով հանդես կգան.
- Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին (Հոկտեմբերի 15);
- Rambler Internet Holding ընկերության նախկին գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ivi.ru պորտալի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան (Հոկտեմբերի 22);
- Ռուսաստանյան ինտերնետի «կնքահայրերից» մեկը` Անտոն Նոսիկը; (Հոկտեմբերի 29);
- Լիտվայի առաջատար Delfi.lt պորտալի հասարակության հետ կապերի տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեն; (Նոյեմբերի 5);
- Ռուսաստանում Facebook սոցիալական ցանցի տնօրեն Եկատերինա Սկորոբոգատովան (Նոյեմբերի 12):
«Wikimedia-ի եւ Facebook-ի ներկայացուցիչների ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ այդ ընկերությունները գլոբալ խաղացողներն են, եւ հետաքրքիր է ուսումնասիրել նրանց փոխհարաբերությունները տեղական կոնտենտի մատակարարների հետ: Անտոն Նոսիկը ստեղծել է այնպիսի հայտնի պորտալ, ինչպիսին Lenta.ru-ն է, եւ վստահ եմ, որ նրա փորձը շատ հետաքրքիր կլինի դասերի մասնակիցների համար»,-ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Delfi.lt պորտալի ներկայացուցչի ընտրությունն էլ պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ շուկայի  ծավալների առումով Լիտվան հեշտ կարելի է համադրել Հայաստանի հետ:
Արա Թադեւոսյանը նշել է, որ Աննա Զնամենսկայան կներկայացնի ցանցային բովանդակության առեւտրայնացման հարցերը, որոնք եւս շատ կարեւոր են:
«Հաճախ մարդկանց թվում է, որ լավ բովանդակությամբ եւ ինտերֆեյսով կայքը բավարար է հաջողակ դառնալու համար, սակայն շատ կարեւոր է լուծել այդ բովանդակության միջոցով գումար վաստակելու խնդիրը»,-ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրենը:
Մասնակցությունը վարպետության դասերին լինելու է անվճար: Մեդիամաքս-ը մասնակցության անհատական հրավերներ է ուղարկելու, սակայն սկսնակ ընկերությունները եւ անհատները եւս հնարավորություն ունեն մասնակցության հայտ ներկայացնել` ywm_2011@mediamax.am հասցեին նամակ ուղարկելով:

Ara tadevosyan and Ralph Yirikian
Yerevan /Mediamax/. “VivaCell-MTS” General Manager Ralph Yirikian said today that Yerevan Web Meetings 2011 project initiated by Mediamax “will become a big step for the development of the Armenian web-content.”
Today, Mediamax and “VivaCell-MTS” mobile operator presented Yerevan Web Meetings 2011 project aimed at the presentation of the best foreign experience in creation and promotion of web content by means of these master classes. “VivaCell-MTS” is the general sponsor of the project.
Master classes will be delivered by:
- Sebastian Moleski, Chair, Wikimedia Germany - October 15.
- Anna Znamenskaya, Founder and Co-Owner of ivi.ru, former Chief Commercial Officer at Rambler Internet Holding - October 22.
- Anton Nossik, startup-manager, Chief Editor at BfM.Ru - October 29.
- Aiste Zilinskiene, Communication Director, Lithuaninan Delfi.lt portal – November 5.
- Ekaterina Skorobogatova, Facebook Representative in Russia – November 12.
“We have chosen representatives of Wikimedia and Facebook because these companies are global players and it’s very interesting to consider their relations with the creators of the local content. Anton Nosik has once created Lenta.ru portal and his experience will certainly be interesting for the participants of master classes,” said Ara Tadevosyan, Director of Mediamax.
The choice of representative of Delfi.lt is conditioned by the fact that from the point of view of scales the Lithuanian internet market can be compared to the Armenian one.
Ara Tadevosyan noted that Anna Znamenskaya will speak on the monetizing of the content, which is also very important.
“People often think that they need only a good content and interface in order to make their site successful. However, it’s also very important to solve the task of earning money via this content,” Director of Mediamax said.
Participation in master classes will be free of charge. Mediamax will send individual invitations for participation, but start-up companies may also send applications for participation at ywm_2011@mediamax.am.