12:55 | 04.10.11 | Նորություններ | 8534
Երեւան/Մեդիամաքս/. Յուքոմ եւ Այքան Քոմունիքեյշնս ինտերնետ պրովայդերների ղեկավարներ Հայկ Եսայանը եւ Րաֆֆի Քասարջյանն այսօր Երեւանում հայտարարել են Յուքոմ ապրանքանիշի ներքո երկու ընկերությունների միաձուլման մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Յուքոմ-ի տնօրեն Հայկ Եսայանի խոսքերով, ընկերության բաժանորդների շրջանում անցկացված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նրանց շուրջ 20%-ը կցանկանար օգտվել նաեւ անլար ինտերնետից, եւ, հաշվի առնելով այս հանգամանքը, որոշում է կայացվել համադրել Յուքոմ-ի օպտիկական ցանցի եւ Այքան-ի կողմից տրամադրվող WiMAX տեխնոլոգիաները:
Ըստ Հայկ Եսայանի, ընկերությունը բավականին երկար ժամանակ դիտարկում էր այլընտրանքային անլար ինտերնետ-ծառայությունների մատուցման հնարավորությունը եւ այս նպատակով բանակցում Այքան-ի հետ, «քանի որ վերջինս, լինելով WiMAX տեխնոլոգիայով ծառայությունների շուկայի առաջատարներից մեկը, բավականին մեծ ծածկույթ ունի Երեւանում»:
Յուքոմ-ի տնօրենի խոսքերով, Յուքոմ-ի եւ Այքան-ի բաժանորդները կարող են այսօրվանից դիմել իրենց օպերատորներին՝ ստանալու այն ծառայությունները, որոնք մինչ այդ իրենց պրովայդերները չէին մատուցում:
Հայկ Եսայանը տեղեկացրել է, որ մինչեւ գործարքի ավարտը ընկերությունները կշարունակեն աշխատել իրենց ընթացիկ սակագներով, բայց մոտ ապագայում Յուքոմ-ը կսկսի մատուցել միասնական սակագներով ծառայություն, որի մեջ բացի լարային ինտերնետից, IP-հեռուստատեսությունից եւ հեռախոսակապից կընդգրկվի նաեւ անլար ինտերնետը:
Գործարքի արդյունքում նախատեսվում է Այքան Քոմունիքեյշն ընկերության 100%-ի անցումը Յուքոմ-ին. Հայկ Եսայանի խոսքերով, համապատասխան դիմումն արդեն ներկայացված է Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ): Նա չբացահայտեց գործարքի արժեքը՝ հղում անելով Յուքոմ-ի եւ Այքան-ի բաժնետերերի համապատասխան որոշման վրա:
Րաֆֆի Քասարջյանն իր հերթին նշել է, որ գործարքը դրական կանդրադառնա նաեւ Այքան-ի շուրջ 4000 բաժանորդների վրա, որոնք այսուհետ նույն պրովայդերից կարող են ստանալ ծառայությունների ավելի լայն փաթեթ:

12:55 | 04.10.11 | Новости | 8511
Ереван/Медиамакс/. Руководители интернет-провайдеров Юком и Айкон Коммуникейшнз Айк Есаян и Раффи Касарджян объявили сегодня в Ереване о слиянии двух компаний под брендом Юком.
Как сообщает Медиамакс, по словам директора Юком Айка Есаяна, проведенное среди абонентов компании исследование показало, что около 20% хотело бы пользоваться также беспроводным интернетом и, учитывая данный факт, было принято решение совместить технологии оптической сети Юком и WiMAX от Айкон.
По словам Айка Есаяна, компания долгое время рассматривала возможность предоставления альтернативных беспроводных интернет-услуг и с этой целью вела переговоры с Айкон, «поскольку последняя, являясь одним из лидеров рынка услуг по технологии WiMAX, имеет довольно широкое покрытие в Ереване».
По словам директора Юком, абоненты Юком и Айкон могут с сегодняшнего дня обратиться к своим операторам для получения тех услуг, которые до сих пор их провайдеры не предоставляли.
Айк Есаян сообщил, что до завершения сделки компании продолжат работать по своим текущим тарифам, однако в ближайшем будущем Юком начнет предоставлять услуги по единым тарифным планам, в которых кроме проводного интернета, IP-телевидения и телефонии будет включен также беспроводной интернет.
В результате сделки планируется переход к Юком 100% акций компании Айкон Коммюникейшнз. По словам Айка Есаяна, соответственное заявление уже представлено Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ). Он не раскрыл сумму сделки, ссылаясь на соответствующее решение акционеров двух компаний.
Раффи Касарджян, в свою очередь, отметил, что сделка позитивно повлияет также на почти 4000 абонентов Айкон, которые отныне смогут получить более широкий спектр услуг от того же провайдера.