12:50 | 13.10.11 | Նորություններ | 4869
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 14-ից 18-ը Երեւանում կկայանա Հարավային Կովկասում միակ բնապահպանական միջազգային փառատոնը`”Արեւորդին”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս տարի փառատոնն անց է կացվում 3-րդ անգամ եւ կընթանա “Քո հետքը բնության մեջ” խորագրի ներքո:
“Արեորդի” փառատոնի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանն այսօր ասել է, որ փառատոնը կմեկնարկի կենդանիների դիմակահանդես-շքերթով:
Նրա խոսքով, փառատոնն այս տարի ունի ֆիլմերի 4 ծրագիր: Ներկայացված 100 ֆիլմերից ընտրվել են 70-ը, որոնք կցուցադրվեն 11 կինոսրահներում, իսկ այնուհետ` նաեւ ՀՀ մարզերում: Փառաըտոնի շրջանակներում տեղի կունենա նաեւ միջազգային համաժողով` “Հարավային Կովկասում քաղաքացիական հասարակության եւ մասնավոր հատվածի դերը վայրի բնության  պահպանման գործում” թեմայով:
“Մենք փորձ ենք արել այս փառատոնում ընդգրկել հասարակության տարբեր շերտերին, հատկապես երեխաներին, եւ բարձրացնել նրան իրազեկվածության մակարդակը բնապահպանական խնդիրների շուրջ”,- ասել է փառատոնի տնօրենը, նշելով, որ Երեւանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ այս տարի փառատոնի ցոսւցադրություններին կմասնակցի շուրջ 5000 դպրոցական:
Իր հերթին փառատոնի գլխավոր հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ ընկերությունը ողջունում է այս նախաձեռնությունը:
“Մենք պետք է գիտակցենք, որ այն, ինչ այսօր անում ենք, վաղը փոխանցելու ենք մեր երեխաներին, ուստի պետք է աշխատենք մաքուր պահել մեր միջավայրը”,- նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:50 | 13.10.11 | Новости | 4851
Ереван/Медиамакс/. С 14 по 18 октября в Ереване стартует единственный на Южном Кавказе международный экологический фестиваль “Ареворди”.
Как сообщает Медиамакс, в этом году фестиваль проводится в третий раз и пройдет под лозунгом “Твой след в природе”.
Директор фестиваля “Ареворди” Рубен Хачатрян заявил сегодня, что фестиваль начнется парадом-маскарадом животных.
По его словам, в этом году у фестиваля есть 4 программы фильмов. Из представленных 100 картин были выбраны 70, они будут показаны в 11 кинозалах, а затем - в регионах Армении. В рамках фестиваля состоится также международный форум на тему “Роль гражданского общества и частного сектора Южного Кавказа в деле защиты дикой природы”.
“Мы попробовали вовлечь различные слои общества, в частности, детей и поднять уровень их осведомленности об экологических проблемах”, - заявил директор фестиваля, отметив, что при содействии мэрии Еревана в этом году в показах фестиваля будут участвовать около 5000 школьников.
В свою очередь генеральный спонсор фестиваля, гендиректор “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян заявил, что компания приветствует данную инициативу.
“Мы должны осознать, что то, что мы делаем сегодня, завтра передадим нашим детям, поэтому мы должны держать нашу окружающую среду в чистоте”,- отметил Ральф Йирикян.