ivi.ru նախագծի հիմնադիր ու բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաղը կկայանա երկրորդ վարպետության դասը Մեդիամաքս-ի Yerevan Web Meetings 2011 նախագծի շրջանակներում:
Վաղը կայանալիք վարպետության դասը կվարի ivi.ru նախագծի հիմնադիր ու բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան: Դասի առաջին մասում Աննա Զնամենսկայան կխոսի օնլայն վիդեոյի զարգացման միտումների եւ հեռանկարների մասին: Վարպետության դասի երկրորդ մասը նվիրված է լինելու ինտերնետային նախագծերի առեւտրայնացմանը (մոնետիզացիային):
Աննա Զնամենսկայան 2004թ. եղել է «Մենեջերների E-xecutive ընկերակցություն» ՓԲԸ կոմերցիոն տնօրեն, 2004-2007թթ. գլխավորել է B2B Media ընկերությունը: 2007-2009թթ. եղել է Rambler Media ընկերության կոմերցիոն տնօրեն: 2009թ. գլխավորել է Digital Access ընկերությունը:
Բոլոր ցանկացողները կարող են հոկտեմբերի 22-ին, ժամը 14:00-ին մուտք գործել www.Itel.am կայք ու դիտել վարպետության դասի օնլայն հեռարձակումը (live streaming):

12:03 | 21.10.11 | News | exclusive 6311
Yerevan/Mediamax/. The second master class within the Yerevan Web Meetings project initiated by Mediamax is due to be held tomorrow, on October 22.
Yerevan Web Meetings’11 project aims to introduce the best foreign practice in web building and promotion in Armenia. The project is implemented by Mediamax and VivaCell-MTS leading Armenian mobile operator is the general sponsor of the project.
Tomorrow’s master class will be conducted by the Founder and Co-Shareholder of ivi.ru portal Anna Znamenskaya. The first part of the master class will be devoted to the trends and prospects of online video and the second one will focus on monetization of internet-projects.
Anna Znamenskaya was the Commercial Director of “E-xecutive Community of Managers” back in 2004. In 2004-2007, she was B2B Media General Director. Anna Znamenskaya held the position of the Commercial Director of Rambler Media in 2007-2009.  Since 2009 she has been General Director of Digital Access.
All the interested persons can watch the master class in live streaming regime on www.Itel.am at 14:00 on October 22.