11:49 | 25.10.11 | Նորություններ | 8756
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ում հրապարակված «Սթիվ Ջոբս» գրքի առաջին գլխում հեղինակ Ուոլթեր Այզեքսոնը պատմում է Apple ընկերության ապագա ղեկավար Սթիվ Ջոբսին` Կլարա Հակոբյանի եւ Փոլ Ջոբսի կողմից որդեգրելու մասին:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո Փոլ Ջոբսն ազատվելով ափամերձ ծառայությունից` գրազ եկավ իր բանակային ընկերների հետ: Նրանց նավը Սան-Ֆրանցիսկոյում էր, եւ հենց այնտեղ Ջոբսը պնդեց, որ կկարողանա 2 շաբաթվա մեջ կին գտնել իրեն: Հիանալի կազմվածքով, ավելի քան 180 սմ հասակով, սանձարձակ դաջվածքներով, նա նման էր այն ժամանակ հայտնի դերասան Ջեյմս Դինին: Սակայն արտաքինը չէր, որ գրավեց Կլարա Հակոբյանին` ներգաղթողների ընտանիքից բարի մի աղջկա: Պարզապես Փոլը եւ իր ընկերներն ավտոմեքենա ունեին, ինչով չէր կարող պարծենալ Կլարայի շրջապատը: Նրանք սկսեցին հանդիպել եւ արդեն 10 օր անց, 1946-ի մարտին, Ջոբսն ամուսնացավ նրա հետ: Նրանք միասին ապրեցին երկար ու երջանիկ, մինչեւ մահը չբաժանեց նրանց», - գրում է Այզեքսոնը իր գրքի առաջին մասում, որը տեղադրվել է Appleinsider.ru կայքում:
Կլարա Հակոբյանը ծնվել էր Նյու Ջերսիում. իր ծնողներն այստեղ ապաստան էին գտել «Հայաստանի տարածքում Օսմանյան կայսրության եւ Թուրքական Հանրապետության կողմից իրականացվող դաժանություններից փրկվելու համար», - նշում է հեղինակը:
Ուոլթեր Այզեքսոնը գրում է, որ արտարգանդային հղիությունից հետո Կլարան այլեւս ի վիճակի չէր երեխա ունենալ: «1955-ին, 9 տարի համատեղ կյանքից հետո, նրանք որոշեցին զավակ որդեգրել», - ասվում է գրքում:
«Վաղ տարիներից Սթիվ Ջոբսը գիտեր, որ ինքը որդեգրված է: «Ծնողներս երբեք չեն թաքցրել դա ինձանից», - հիշում էր Սթիվը:
Նա հստակ հիշում էր, երբ 6 տարեկան էր եւ իրենց տան բացատում նստած` հարեւանի աղջկան պատմում է իր որդեգրության մասին: «Դա նշանակում է, որ քո ծնողները չէ՞ին ցանկացել պահել քեզ», - հարցրել էր այդ աղջիկը: «Դա նման էր էլեկտրական հարվածի, - պատմել էր Սթիվը: - Արցունքների մեջ ես վազեցի տուն: Երբ հայրս ու մայրս իմացան այդ մասին, աչքերիս մեջ նայելով եւ շեշտելով ամեն մի բառ` ասացին. «Ամենեւին, դու յուրահատուկ երեխա ես, դրա համար էլ մենք քեզ վերցրեցինք», - գրում է Ուոլթեր Այզեքսոնը:
Նա ընդգծում է, որ Սթիվ Ջոբսը Կլարային եւ Փոլին համարում էր իր իրական ծնողները: «Կլարան եւ Փոլը 1000%-ով իմ ծնողներն են: Իսկ Ջոանան եւ Աբդուլֆաթահը` պարզապես սերմի եւ ձվաբջիջի բանկ: Դա ամենեւին էլ կոպիտ չէ, այլ իրականություն է», - մեջբերում է Ջոբսի խոսքերը Ուոլթեր Այզեքսոնը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ  www.geni.com կայքի տվյալներով, Կլարա Հակոբյանը մահացել է 1986-ին Սանտա-Կլարում` 62 տարեկան հասակում, իսկ իր ամուսին Փոլ Ջոբսը` 1993-ին:

11:49 | 25.10.11 | Новости | 8794
Ереван/Медиамакс/. В первой главе опубликованной в США книги «Стив Джобс» ее автор Уолтер Айзексон рассказывает об усыновлении будущего главы корпорации Apple Кларой Акопян и Полом Джобсом.
«Когда после завершения Второй мировой войны Пол Джобс уволился из береговой охраны, он заключил пари со своими сослуживцами. Их корабль находился в Сан-Франциско, и именно там Джобс поспорил, что сможет найти себе жену всего за 2 недели. В отличной форме, выше 180 сантиметров ростом, с дерзкими татуировками, он был очень похож на популярного в то время актера Джеймса Дина. Однако вовсе не внешность привлекла Клару Акопян, добрую девушку из семьи иммигрантов. Просто у Пола и его друзей была машина, чем не могла похвастаться компания Клары. Она начали встречаться и уже через десять дней, в марте 1946 года, Джобс женился на ней. Они прожили вместе долгую и счастливую жизнь, пока смерть не разлучила их», - пишет Уолтер Айзексон в первой главе книги, опубликованной на сайте Appleinsider.ru.
Клара Акопян родилась в Нью-Джерси, а её родители прибыли туда, «спасаясь от жестоких действий Османской империи и Турецкой Республики на территории Армении», отмечает автор.
Уолтер Айзексон пишет, что Клара перенесла внематочную беременность и не могла иметь детей. «В 1955 году, после 9 лет совместной жизни, им пришла в голову идея усыновления ребенка», - говорится в книге.
«С ранних лет Стив Джобс знал, что он был усыновлен. «Мои родители не скрывали от меня ничего на эту тему», - вспоминает Стив. Он отчетливо помнит картину: ему 6 лет, вот он сидит на лужайке около своего дома и рассказывает соседской девочке об усыновлении. «Это значит, что твои родители не хотели тебя, да?» – спросила тогда она. «Это было похоже на удар током, – делится Стив. – Я побежал домой, слезы ручьями текли из моих глаз. Когда мои мама и папа узнали об этом, то медленно, глядя мне прямо в глаза и выделяя каждое слово, сказали:- Вовсе нет! Ты – особенный, поэтому мы взяли тебя!», - пишет Уолтер Айзексон.
Он подчеркивает, что Стив Джобс не любил, когда Пола и Клару называли «приемными», сам он их считал настоящими родителями. «Пол и Клара – мои родители на 1000%. А Джоанна и Абдулфаттах - всего лишь банк для спермы и яйцеклетки. Это вовсе не грубо, это правда», - цитирует Джобса Уолтер Айзексон.
Медиамакс отмечает, что по данным сайта www.geni.com, Клара Акопян скончалась в 1986 году в Санта-Кларе в возрасте 62 лет. Ее муж Пол Джобс умер в 1993 году.