11:49 | 25.10.11 | Նորություններ | 8756
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ում հրապարակված «Սթիվ Ջոբս» գրքի առաջին գլխում հեղինակ Ուոլթեր Այզեքսոնը պատմում է Apple ընկերության ապագա ղեկավար Սթիվ Ջոբսին` Կլարա Հակոբյանի եւ Փոլ Ջոբսի կողմից որդեգրելու մասին:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո Փոլ Ջոբսն ազատվելով ափամերձ ծառայությունից` գրազ եկավ իր բանակային ընկերների հետ: Նրանց նավը Սան-Ֆրանցիսկոյում էր, եւ հենց այնտեղ Ջոբսը պնդեց, որ կկարողանա 2 շաբաթվա մեջ կին գտնել իրեն: Հիանալի կազմվածքով, ավելի քան 180 սմ հասակով, սանձարձակ դաջվածքներով, նա նման էր այն ժամանակ հայտնի դերասան Ջեյմս Դինին: Սակայն արտաքինը չէր, որ գրավեց Կլարա Հակոբյանին` ներգաղթողների ընտանիքից բարի մի աղջկա: Պարզապես Փոլը եւ իր ընկերներն ավտոմեքենա ունեին, ինչով չէր կարող պարծենալ Կլարայի շրջապատը: Նրանք սկսեցին հանդիպել եւ արդեն 10 օր անց, 1946-ի մարտին, Ջոբսն ամուսնացավ նրա հետ: Նրանք միասին ապրեցին երկար ու երջանիկ, մինչեւ մահը չբաժանեց նրանց», - գրում է Այզեքսոնը իր գրքի առաջին մասում, որը տեղադրվել է Appleinsider.ru կայքում:
Կլարա Հակոբյանը ծնվել էր Նյու Ջերսիում. իր ծնողներն այստեղ ապաստան էին գտել «Հայաստանի տարածքում Օսմանյան կայսրության եւ Թուրքական Հանրապետության կողմից իրականացվող դաժանություններից փրկվելու համար», - նշում է հեղինակը:
Ուոլթեր Այզեքսոնը գրում է, որ արտարգանդային հղիությունից հետո Կլարան այլեւս ի վիճակի չէր երեխա ունենալ: «1955-ին, 9 տարի համատեղ կյանքից հետո, նրանք որոշեցին զավակ որդեգրել», - ասվում է գրքում:
«Վաղ տարիներից Սթիվ Ջոբսը գիտեր, որ ինքը որդեգրված է: «Ծնողներս երբեք չեն թաքցրել դա ինձանից», - հիշում էր Սթիվը:
Նա հստակ հիշում էր, երբ 6 տարեկան էր եւ իրենց տան բացատում նստած` հարեւանի աղջկան պատմում է իր որդեգրության մասին: «Դա նշանակում է, որ քո ծնողները չէ՞ին ցանկացել պահել քեզ», - հարցրել էր այդ աղջիկը: «Դա նման էր էլեկտրական հարվածի, - պատմել էր Սթիվը: - Արցունքների մեջ ես վազեցի տուն: Երբ հայրս ու մայրս իմացան այդ մասին, աչքերիս մեջ նայելով եւ շեշտելով ամեն մի բառ` ասացին. «Ամենեւին, դու յուրահատուկ երեխա ես, դրա համար էլ մենք քեզ վերցրեցինք», - գրում է Ուոլթեր Այզեքսոնը:
Նա ընդգծում է, որ Սթիվ Ջոբսը Կլարային եւ Փոլին համարում էր իր իրական ծնողները: «Կլարան եւ Փոլը 1000%-ով իմ ծնողներն են: Իսկ Ջոանան եւ Աբդուլֆաթահը` պարզապես սերմի եւ ձվաբջիջի բանկ: Դա ամենեւին էլ կոպիտ չէ, այլ իրականություն է», - մեջբերում է Ջոբսի խոսքերը Ուոլթեր Այզեքսոնը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ  www.geni.com կայքի տվյալներով, Կլարա Հակոբյանը մահացել է 1986-ին Սանտա-Կլարում` 62 տարեկան հասակում, իսկ իր ամուսին Փոլ Ջոբսը` 1993-ին:

11:49 | 25.10.11 | News | 8781
Yerevan/Mediamax/. In the first chapter of the book “Steve Jobs” the author Walter Isaacson tells about the adoption of the future head of Apple Corporation by Clara Hagopian and Paul Jobs.
“After the end of the World War II, Paul Jobs retired from the Coast Guard and made bet with his fellow colleagues. Their ship was in San-Francisco and Jobs made a bet there that he would find a wife within only two weeks. He looked perfect, 180sm tall, with tattoos, and resembled a popular actor James Dean. But Clara Hagopian, a nice girl from a family of immigrants, was attracted not by his appearance. Paul and his friends simply had a car, which Clara’s company couldn’t brag about. They began to date and 10 days later, in March 1946, Jobs married her. They lived a long and happy life together, until death separated them,” Walter Isaacson wrote  in the first chapter of the book published on Appleinsider.ru.
Clara Hagopian was born in New Jersey, her parents arrived there “escaping from the massacres in the Ottoman Empire and the Turkish Republic on the territory of Armenia,” the author writes.
Walter Isaacson also writes that Clara had an ectopic pregnancy and couldn’t have children. “In 1955, 9 years after their marriage, they decided to adopt a kid,” the book reads.
“Since early childhood Steve Jobs knew that he was adopted. “My parents never hid this from me,” Steve remembers. He remembers a scene: he is 6 years old, sitting on a lawn near his house and tells a neighbor girl about his adoption, “This means that your parents never wanted you? - the girl asked then. “It was like an electric shock, - Steve remembered. – I run away, tears flowed in streams from my eyes. When my parents found out about it, they looked into my eyes and said cutting each word: Not at all! You are special, this is why we have adopted you,” Walter Isaacson wrote.
He emphasizes that Steve Jobs didn’t like when somebody called Paul and Clara “adoptive.”  He himself always said they were his real parents. “Paul and Clara are 100% my parents. And Joanna and Abdulfatah - are only a sperm and an egg bank. It’s not rude, it is the truth,” Walter Isaacson quotes Steve Jobs as saying.
Mediamax reports that according to www.geni.com, Clara Hagopian passed away in 1986 in Santa-Clara, at the age of 62. Her husband Paul Jobs died in 1993.