12:56 | 02.11.11 | Նորություններ | 4587
«ԱրմենՏել»-ը հայտարարել է ինտերնետի արագությունը մինչեւ 60 Մբիթ/վ ավելացնելու տեխնիկական պատրաստվածության մասին
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել»-ը կկարողանա իր բաժանորդային գծերով ապահովել մինչեւ 60 Մբիթ/վ ինտերնետի արագություն, այսօր հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն` ներկայացնելով առաջիկա տարիներին Հայաստանում ինտերնետի զարգացման ուղղությամբ ընկերության ծրագրերը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ, հետեւելով շուկայական պահանջարկին, ընկերությունը վերջին 1-2 տարում ցանցային ենթակառուցվածքում  ներդրել է շուրջ $30 մլն` արագությունների պրոգրեսիվ աճի նպատակով:
«Մեր ցանցը պատրաստ է ավելի մեծ արագության, եւ այսօրվա շնորհանդեսն ազդանշան է Հայաստանի ինտերնետ-հանրությանը, թե ինչպես է ապագայում զարգանալու ինտերնետը Հայաստանում»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն:
«ԱրմենՏել»-ի տեխնիկական տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովը ներկայացրել է VDSL տեխնոլոգիան, որի միջոցով ընկերությունն արդեն 2012-ին կկարողանա ինտերնետ ապահովել: Տեխնոլոգիան հնարավորություն է տալիս ապահովել բաժանորդներին  տվյալների փոխանցման (downstream) մինչեւ 60 Մբիթ/վ եւ հակառակը (upstream)` մինչեւ 11 Մբիթ/վ արագություն:
Իգոր Կլիմկոյի խոսքերով, «ԱրմենՏել»-ն առայժմ չունի նման արագության կարիք ունեցող բավարար քանակությամբ բաժանորդներ, սակայն, ընկերության տնօրենի կանխատեսումներով, առաջիկա 2 տարիների ընթացքում ընկերության բոլոր բաժանորդները ADSL-ից կանցնեն VDSL տեխնոլոգիայի:
«Եթե այսօր բաժանորդների համար կապի ամենատարածված արագությունը 1-3 Մբիթ/վ է, ապա հաջորդ տարվա վերջին, կարծում եմ, այն կկազմի 5-10 Մբիթ/վ»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն` հավելելով, որ պահանջարկի հետ զուգահեռ ընկերությունը շարունակելու է ավելացնել արագությունը` առանց սակագների փոփոխության:
Հայաստանում D-Link-ի (VDSL սարքավորման մատակարար) ներկայացուցչության ղեկավար Արմեն Շահնազարյանը ներկայացրել է VDSL-մոդեմների նմուշները: Նա հայտնել է, որ նման սարքավորումը լայն տարածում ունի Հարավարեւելյան Ասիայում, սակայն դեռեւս չի կիրառվում մեր տարածաշրջանում:

12:56 | 02.11.11 | News | 4506
Yerevan/Mediamax/. ArmenTel will be able to provide up to 60Mbps internet speed through its subscriber lines, stated the company’s CEO Igor Klimko while presenting the company’s vision on how the internet will develop in Armenia within coming years.
Igor Klimko said that following the market demand, the company has invested about USD 30mln in its chain infrastructure to gradually enhance the speeds over the past 1-2 years, Mediamax reports.
“Our network is ready to much higher speeds and today’s presentation was aimed at signaling the Armenian internet community on how the internet will develop in Armenia in the future”, said Igor Klimko.
“ArmenTel” Technical Director Vladimir Sachkov introduced the VDSL technology through which the company can start providing internet in already 2012. The technology allows providing up to 60 Mbps downstream speed and 11 Mbps upstream speed.
According to Igor Klimko, ArmenTel hasn’t got many subscribers yet who need such speeds but the company’s forecasts show that the company’s subscribers will shift from ADSL to VDSL within next 2 years.
“1-3Mbps is the most popular speed among the subscribers whereas it will make 5-10Mbps by the end of 2012”, said Igor Klimko adding that the company will enhance the speeds as the demand grows without increasing the prices at the same time.
The head of the D-Link office in Armenia (supplier of VDSL devices) Arman Shahnazaryan demonstrated models of VDSL modems. He said that such equipment is widely spread in the South-East Asia while it’s not used in our region yet.