15:36 | 07.11.11 | Նորություններ | 5218
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 5-ին Մեդիամաքս-ի Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում չորրորդ վարպետության դասն է անց կացրել Լիտվայի Delfi.lt խոշորագույն տեղեկատվական պորտալի հասարակության հետ կապերի գծով տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեն:
Delfi պորտալը գործում է Լիտվայում 2000 թվականից: Մեկ տարի շուտ այն գործարկվել էր Էստոնիայում (www.delfi.ee) եւ Լատվիայում (www.delfi.lv), իսկ 2009 թվականից գործարկվել է նաեւ կայքի ուկրաիներեն տարբերակը (www.delfi.ua):
Բոլոր Delfi պորտալները պատկանում են Ekspress Group էստոնական մեդիա ընկերությանը:
Բնակչության քանակով Հայաստանի հետ համադրելի Լիտվայում ինտերնետի թափանցելիությունը հասնում է 65%-ի:
Երկրում լրատվական պորտալների միջեւ բավականին մեծ մրցակցություն է տիրում. գործում են 9 ունիվերսալ եւ մի շարք մասնագիտացված լրատվական պորտալներ: Delfi-ն բացարձակ առաջատար է իր օրական 300 հազար այցելություններով: Delfi.lt հաճախորդը պորտալում օրական միջինը 24 րոպե է անց կացնում:
Աիստե Զելինսկիենեն պատմել է, որ Delfi.lt-ի բովանդակության կեսից ավելին ինքնուրույն է ապահովում 50 հաստիքային թղթակիցների եւ խմբագիրների (պորտալի աշխատակիցների ընդհանուր քանակը 80 է), արտահաստիքային թղթակիցների եւ ընթերցողների շնորհիվ:
Ամեն օր պորտալում տեղադրվում է ավելի քան 400 լուր, որոնցից գրեթե 20-ի հեղինակներն են ընթերցողները: Այդ լուրերը պարտադիր կերպով ստուգվում են Delfi-ի խմբագրության կողմից:
Պորտալի «այցեքարտն» են ընթերցողների մեկնաբանությունները` դրանց միջին օրական քանակը գերազանցում է 10 հազարը: Delfi.lt-ի մեկ այլ առանձնահատկությունը առցանց ասուլիսներն են, որոնց մասնակցում են քաղաքական գործիչները, տնտեսագետները, շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչները, տարբեր ոլորտի փորձագետները: Delfi-ն առցանց ասուլիսներ է անցկացնում շաբաթը 1-ից 4 անգամ: Քաղաքական գործիչները, մարզիկները, մշակութային գործիչները նաեւ իրենց սյունակներն ու բլոգերն են վարում պորտալում:
Delfi.lt-ն անընդմեջ զարգանում է. գործընկերային ծրագրեր է իրականացնում հեռուստաընկերությունների հետ, գործարկում է նոր, մասնագիտացված պորտալներ, զարգացնում բջջային տարբերակը: Նոր ինտերնետ նախագծում ներդրումների միջին ծավալը կազմում է €80 հազար:
Աիստե Զելինսկիենեն պատմել է, որ պորտալը չունի ուղղիղ հեռուստատեսային գովազդ, սակայն այն գրավում է հեռուստատեսային լսարանը, ինտեգրվելով տարբեր հեռուստաշոուներում, որոնց հանդիսատեսներն, օրինակ, կարող են հեռուստանախագծի այս կամ այն մասնակցին «փրկել» հեռացումից` պորտալում քվեարկելու միջոցով:
Պորտալը կարդում են նաեւ Լիտվայից դուրս ապրող լիտվացիները: «Մեր հայրենակիցներից շուրջ 1 մլն մարդ ապրում եւ աշխատում է ԱՄՆ-ում, Անգլիայում, Իռլանդիայում եւ Իսպանիայում, եւ նրանցից շատերի համար մեր պորտալը հայրենիքում կատարվող իրադարձությունների մասին տեղեկատվության հիմնական աղբյուր է հանդիսանում», - ասել է Աիստե Զիլինսկիենեն:
Բաներային գովազն ապահովում է Delfi.lt պորտալի հասույթի 95 %-ը:
Նախագծի շրջանակներում վարպետության վերջին դասը նոյեմբերի 12-ին կանցկացնի Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում Facebook-ի ներկայացուցիչ Եկատերինա Սկորոբոգատովան:

15:36 | 07.11.11 | Новости | 5288
Ереван/Медиамакс/. Четвертый мастер-класс в рамках проекта Медиамакс  Yerevan Web Meetings провела 5-го ноября директор по коммуникациям крупнейшего информационного портала Литвы Delfi.lt Аисте Зилинскиене.
Портал Delfi действует в Литве с 2000 года. Годом ранее Delfi был запущен в Эстонии (www.delfi.ee) и Латвии (www.delfi.lv), а с 2009 года запущена также украинская редакция сайта (www.delfi.ua). Все порталы Delfi принадлежат эстонской медиакомпании Ekspress Group.
В сопоставимой по населению с Арменией Литве интернет-проникновение достигает 65%.
В стране сложилась довольно высокая конкуренция между новостными порталами: действует 9 универсальных и ряд специализированных новостных порталов, среди которых Delfi является абсолютным лидером с 300 тыс. визитами в день. Средний посетитель Delfi.lt проводит на портале 24 минуты в день.
Аисте Зилинскиене рассказала, что более половины контента Delfi.lt производит сам благодаря 50-и штатным корреспондентам и редакторам (общее число сотрудников портала - 80 человек), и внештатным сотрудникам и читателям.
На портале ежедневно публикуется около 400 новостей, авторами примерно 20 из которых являются читатели. Эти сообщения в обязательном порядке проверяются редакцией Delfi.
«Визитной карточкой» портала являются комментарии читателей - в среднем их количество составляет больше 10 тысяч в день. Другим «фирменным знаком» Delfi.lt являются онлайн-конференции, на которые приглашаются известные политики, экономисты, звезды шоу-бизнеса, эксперты в различных сферах. Delfi проводит онлайн-конференции от 1 до 4 раз в неделю. Политики, спортсмены, деятели культуры также ведут на портале свои колонки и блоги, которые также пользуются большой популярностью.
Delfi.lt постоянно развивается: реализует партнерские программы с телекомпаниями, запускает новые специализированные порталы, развивает мобильную версию портала. Средний размер инвестиций в новый интернет-проект составляет около €80 тыс..
Аисте Зилинскиене рассказала, что у портала нет прямой рекламы на телевидении, но он привлекает телевизионную аудиторию, интегрируясь с различными телешоу, зрители которых, к примеру, могут «спасти» того или иного участника телепроекта от удаления через голосование на портале.
Портал выигрывает также за счет того, что его читают литовцы, живущие за пределами Литвы. «Около 1 млн наших соотечественников живет и работает в США, Англии, Ирландии и Испании, и для многих из них наш портал является основным источником информации о событиях на родине», - сказала Аисте Зилинскиене.
Баннерная (медийная реклама) обеспечивает 95 % доходов портала Delfi.lt.
Последний мастер-класс в рамках проекта проведет 12 ноября представитель Facebook в России и странах СНГ Екатерина Скоробогатова.