15:36 | 07.11.11 | Նորություններ | 5218
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 5-ին Մեդիամաքս-ի Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում չորրորդ վարպետության դասն է անց կացրել Լիտվայի Delfi.lt խոշորագույն տեղեկատվական պորտալի հասարակության հետ կապերի գծով տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեն:
Delfi պորտալը գործում է Լիտվայում 2000 թվականից: Մեկ տարի շուտ այն գործարկվել էր Էստոնիայում (www.delfi.ee) եւ Լատվիայում (www.delfi.lv), իսկ 2009 թվականից գործարկվել է նաեւ կայքի ուկրաիներեն տարբերակը (www.delfi.ua):
Բոլոր Delfi պորտալները պատկանում են Ekspress Group էստոնական մեդիա ընկերությանը:
Բնակչության քանակով Հայաստանի հետ համադրելի Լիտվայում ինտերնետի թափանցելիությունը հասնում է 65%-ի:
Երկրում լրատվական պորտալների միջեւ բավականին մեծ մրցակցություն է տիրում. գործում են 9 ունիվերսալ եւ մի շարք մասնագիտացված լրատվական պորտալներ: Delfi-ն բացարձակ առաջատար է իր օրական 300 հազար այցելություններով: Delfi.lt հաճախորդը պորտալում օրական միջինը 24 րոպե է անց կացնում:
Աիստե Զելինսկիենեն պատմել է, որ Delfi.lt-ի բովանդակության կեսից ավելին ինքնուրույն է ապահովում 50 հաստիքային թղթակիցների եւ խմբագիրների (պորտալի աշխատակիցների ընդհանուր քանակը 80 է), արտահաստիքային թղթակիցների եւ ընթերցողների շնորհիվ:
Ամեն օր պորտալում տեղադրվում է ավելի քան 400 լուր, որոնցից գրեթե 20-ի հեղինակներն են ընթերցողները: Այդ լուրերը պարտադիր կերպով ստուգվում են Delfi-ի խմբագրության կողմից:
Պորտալի «այցեքարտն» են ընթերցողների մեկնաբանությունները` դրանց միջին օրական քանակը գերազանցում է 10 հազարը: Delfi.lt-ի մեկ այլ առանձնահատկությունը առցանց ասուլիսներն են, որոնց մասնակցում են քաղաքական գործիչները, տնտեսագետները, շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչները, տարբեր ոլորտի փորձագետները: Delfi-ն առցանց ասուլիսներ է անցկացնում շաբաթը 1-ից 4 անգամ: Քաղաքական գործիչները, մարզիկները, մշակութային գործիչները նաեւ իրենց սյունակներն ու բլոգերն են վարում պորտալում:
Delfi.lt-ն անընդմեջ զարգանում է. գործընկերային ծրագրեր է իրականացնում հեռուստաընկերությունների հետ, գործարկում է նոր, մասնագիտացված պորտալներ, զարգացնում բջջային տարբերակը: Նոր ինտերնետ նախագծում ներդրումների միջին ծավալը կազմում է €80 հազար:
Աիստե Զելինսկիենեն պատմել է, որ պորտալը չունի ուղղիղ հեռուստատեսային գովազդ, սակայն այն գրավում է հեռուստատեսային լսարանը, ինտեգրվելով տարբեր հեռուստաշոուներում, որոնց հանդիսատեսներն, օրինակ, կարող են հեռուստանախագծի այս կամ այն մասնակցին «փրկել» հեռացումից` պորտալում քվեարկելու միջոցով:
Պորտալը կարդում են նաեւ Լիտվայից դուրս ապրող լիտվացիները: «Մեր հայրենակիցներից շուրջ 1 մլն մարդ ապրում եւ աշխատում է ԱՄՆ-ում, Անգլիայում, Իռլանդիայում եւ Իսպանիայում, եւ նրանցից շատերի համար մեր պորտալը հայրենիքում կատարվող իրադարձությունների մասին տեղեկատվության հիմնական աղբյուր է հանդիսանում», - ասել է Աիստե Զիլինսկիենեն:
Բաներային գովազն ապահովում է Delfi.lt պորտալի հասույթի 95 %-ը:
Նախագծի շրջանակներում վարպետության վերջին դասը նոյեմբերի 12-ին կանցկացնի Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում Facebook-ի ներկայացուցիչ Եկատերինա Սկորոբոգատովան:

15:36 | 07.11.11 | News | 5274
Yerevan/Mediamax/. The fourth master class within Yerevan Web Meetings project implemented by Mediamax was conducted by Aiste Zilinskiene, Communication Director of Delfi.lt, Lithuania’s leading information portal, on November 5.
Delfi portal has been operating in Lithuania since 2000. In 1999, Delfi was launched in Estonia (www.delfi.ee) and Latvia (www.delfi.lv) and the Ukrainian version of the site (www.delfi.ua) has been operating since 2009. All Delfi portals are owned by Estonian Ekspress Group.
In Lithuania, comparable to Armenia by its population, internet penetration reaches up to 65%.
There is rather a high competition among news portals in the country - 9 universal and a number of specialized news portals are operating and Delfi is the absolute leader among them by 300 thousand unique visits a day. Delfi.lt average visitor spends about 24 minutes a day on the portal.
Aiste Zilinskiene said that Delfi.lt generates about the half of content by itself owing to 50 staff correspondents and editors (the portal overall employs 80 people) and freelancers and visitors.
The portal publishes about 400 news on a daily basis and 20 of them are written by visitors. These reports undergo obligatory checking by Delfi editorial staff.
Readers’ comments are the visit card of the portal - they make over 10 thousand a day on average. Online conferences with participation of famous politicians, economists, stars of show business and experts of various spheres are another Delfi.lt “brand”. Delfi.lt holds online conferences from 1 up to 4 times a week. Politicians, sportsmen and famous figures of culture also have their columns and blogs on the portal which are very popular.
Delfi.lt is constantly developing: it implements partner programs with TV companies, launches new specialized portals and develops the mobile version of the portal. Average volume of investments in a new internet project makes about EUR 80 thousand.
Aiste Zilinskiene said that the portal doesn’t have a direct advertisement on TV but it attracts TV audience by integrating into various TV shows which viewers can “save” this or that participant of the TV-show from sending away through voting on the portal.
The portal also benefits from the fact that it is read by Lithuanians living outside Lithuania as well. “About 1mln of our compatriots live and work in the U.S., England, Ireland and Spain and our portal is the main information source of the events going on in the motherland for many of them”, said Aiste Zilinskiene.
Advertisement banners ensure 95% of the income of Delfi.lt.
Yerevan Web Meetings project aims at introducing the best foreign practice of building and promoting web content in Armenia. The project is implemented by Mediamax owing to general sponsorship of VivaCell-MTS, Armenia’s leading mobile operator.
The last master class within the project will be conducted by Facebook Representative in Russia and CIS countries Ekaterina Skorobogatova on November 12.