15:02 | 10.11.11 | Նորություններ | 3184
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Ակադեմիա» պատկերասրահում բացվել է Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը, որն անց է կացվում մեծ մարդասերի հոբելյանին նվիրված լայնածավալ տոնակատարությունների շրջանակում:
Ցուցահանդեսին ներկայացված է հայ դասական եւ ժամանակակից գեղանկարիչների 48 աշխատանք` նվիրված Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, բեվեռախույզ, գիտնական եւ հայ ժողովրդի բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենին: Ցուցահանդեսի մուտքն անվճար է եւ բոլոր ցանկացողները կարող են ծանոթանալ ներկայացված աշխատանքներին մինչեւ սույն թվականի նոյեմբերի 20-ը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են` ՀՀ կառավարությունը, ՀԱԵ Արարատյան Հայրապետական թեմը, Աշխարհի հայ նկարիչների միավորումը եւ “Ակադեմիա” ցուցասրահը:
«ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ տպագրվել է պատկերագիրք, որը կոչվում է «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» եւ ներառում է ցուցահանդեսին ներկայացված բոլոր աշխատանքները:

15:02 | 10.11.11 | Новости | 3207
Ереван/Медиамакс/. В ереванской галерее искусств «Академия» открылась выставка художественных произведений, посвященная 150-летию Фритьофа Нансена. Выставка проходит в рамках широкомасштабных мероприятий по празднованию юбилея великого гуманиста.
На выставке представлены 48 работ армянских классиков и современных художников, посвященных лауреату Нобелевской премии мира, ученому-полярнику и другу армянского народа Фритьофу Нансену. Все желающие могут ознакомиться с выставленными работами до 20 ноября текущего года. Вход на выставку бесплатный.
Организаторами выставки являются правительство Армении, Араратская Патриаршая епархия Армянской Апостольской церкви, Союз армянских художников мира и галерея «Академия».
При содействии компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) издан иллюстрированный каталог всех работ, представленных на выставке.