13:46 | 11.11.11 | Նորություններ | 4744
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերության համահիմնադիր, աշխարհում առաջին անհատական համակարգչի ստեղծող Սթիվ Վոզնյակն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ “մենք Սթիվ Ջոբսի հետ կատարյալ համադրություն էինք”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ուսանողների հետ հանդիպմանը Սթիվ Վոզնյակն ասել է, որ միշտ եղել եւ ցանկացել է լինել առաջին հերթին ինժեներ, եւ նրան երբեք չի հետաքրքրել ոչ փառքը, ոչ քաղաքականությունը եւ ոչ էլ բիզնեսը, մինչդեռ Սթիվ Ջոբսը գործարար էր եւ բիզնես-առաջնորդ:
Սթիվ Վոզնյակը պատմել է, որ փոքրուց սիրել է ինժեների գործը` նշելով, որ իր առաջին գյուտն արել է 10 տարեկանում, եւ դա տնային ռադիոն էր:
Անդրադառնալով Apple ընկերության հիմնադրման պատմությանը` Սթիվ Վոզնյակն ասել է, որ ամենադժվարն առաջին օրերն ու ամիսներն էին, հիմնականում այն պատճառով, որ նա աշխատում էր HP-ում եւ սիրում էր այդ ընկերությունը: Սակայն HP-ն հավանություն չտվեց իր համակարգչային ծրագրերին` ասելով, որ “սա ավելի շատ հոբբի է եւ սիրողական աշխատանք, քան լուրջ բիզնես”, որից հետո այլեւս ոչինչ չէր պահում նրան Apple-ին միանալու համար: “Սակայն դա շատ բարդ որոշում էր ինձ համար”,- հիշում է Սթիվ Վոզնյակը:
“Ինչ վերաբերում է Apple-ի անվանմանը, ապա մի անգամ Սթիվ Ջոբսը վերադարցավ խնձորի ֆերմայից եւ մտորելով մեր ընկերության անվանման մասին` առաջարկեց անվանել այն Apple Computers: Սա շատ պարզ եւ հարազատ բառ էր, որ մեր առօրյայում օգտագործվում է այնպիսի նշանակություններով, ինչպես օրինակ խնձորի կարկանդակ”,- նշել է ինժեները:
“Վաճառքի համար նախատեսված համակարգիչների առաջին բաժինը մենք վաճառել ենք $666,66-ով: Դա իմ առաջարկն էր, քանի որ միշտ սիրել եմ կրկնվող թվեր: Սակայն այն ժամանակ մենք ոչինչ չգիտեինք այս թվերի նշանակության մասին”, - խոստովանել է Սթիվ Վոզնյակը:
Լեգենդար ինժեները նաեւ խոստովանել է, որ այն ամենն, ինչ արել է, արել է ժպիտով եւ կատակով: Պատասխանելով այն հարցին՝ կվերադառնա արդյո՞ք Հայաստան, Սթիվ Վոզնյակն ասել է, որ շատ կցանկանար եւ որ մեծ տպավորություններ է ստացել Հայաստանից, ու իր համար մեծ պատիվ էր ստանալ այդ պատվավոր մրցանակը: “Հայաստանը դարձել է իմ մասնիկը”, - եզրափակել է լեգենդար ինժեները:

13:46 | 11.11.11 | Новости | 4780
Ереван/Медиамакс/. Соучредитель компании Apple, создатель первого в мире персонального компьютера Стив Возняк заявил сегодня в Ереване, что они со Стивом Джобсом были «идеальным сочетанием».
Как сообщает Медиамакс, в ходе встречи со студентами Стив Возняк сказал, что он всегда был и хотел быть в первую очередь инженером, и его не интересовала слава, политика или бизнес, в то время как Стив Джобс был предпринимателем и бизнес-лидером.
Стив Возняк поведал о том, что с ранних лет у него была любовь к инженерному делу, отметив, что свое первое изобретение он сделал в 10 лет, и это было домашнее радио.
Коснувшись истории возникновения компании Apple, Стив Возняк сказал, что первые дни и месяцы были самыми трудными, в том числе потому, что он работал в компании HP и любил эту компанию. Однако HP не одобрила компьютерные разработки Возняка, сказав, что «это больше хобби и любительский труд, чем серьезный бизнес», после чего его уже ничто не сдерживало на пути к вступления в Apple. «Но это было очень сложное решение для меня»,- вспоминает Стив Возняк.
«Что касается названия Apple, то Стив Джобс как-то вернулся с яблочной фермы и, раздумывая над названием нашей компании, предложил назвать ее Apple Computers. Это было очень простое и родное слово, использовавшееся в нашей повседневной жизни с такими сочетаниями, как, например, яблочный пирог»,- отметил инженер.
«Первую партию компьютеров, предназначенных для реализации, мы продали за $666,66. Это была моя идея, потому что я всегда любил повторяющиеся цифры. Но тогда мы ничего не знали о значении этого числа»,- признается Стив Возняк.
Легендарный инженер признался также, что все, что делал, делал с улыбкой и шуткой. Отвечая на вопрос о том, вернется ли он в Армению, Стив Возняк сказал, что ему бы этого хотелось, что он впечатлен Арменией, и для него большая честь получить почетную награду. «Армения стала частью меня»,- заключил легендарный инженер.