Եկատերինա Սկորոբոգատովա
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսի նախաձեռնությամբ իրականացված Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում նոյեմբերի 12-ին վարպետության եզրափակիչ դասն է անցկացրել Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ-ում Facebook սոցիալական ցանցի զարգացման գծով մենեջեր Եկատերինա Սկորոբոգատովան:
Նա ներկայացրել է Facebook-ի նոր հնարավորությունները` հարթակի փոփոխությունները, պրոֆիլի նոր ձեւաչափը եւ հավելումների նոր տեսակները:
«Facebook-ի նպատակն է լինել այն միջավայրը, որտեղ մարդիկ կարող են ստանալ անհրաժեշտ ինֆորմացիա եւ կիսվել իրենց ընկերների համար օգտակար եւ հետաքրքրիր քոնթենթով»,- ասել է Եկատերինա Սկորոբոգատովան: Նա նշել է, որ Facebook-ը փաստացի հանդես է գալիս որպես համընդհանուր ԶԼՄ, որտեղ փոխված է տեղեկատվության սպառման առանձնահատկությունը:
Նա Facebook-ում էջ ունեցող ԶՄԼ-ներին խորհուրդ է տվել սոցիալական ցանցում օրական տեղադրել 5-10 առավել ուշագրավ հղումները, որպեսզի չբեռնել լսարանը լուրերի մեծ հոսքով:
Խոսելով Facebook-ի հավելումների մասին` Եկատերինա Սկորոբոգատովան նշել է, որ սոցիալական ցանցերը սկիզբ են դրել սոցիալական խաղերի նոր բնագավառին. մի ոլորտ, որը մինչ այդ գոյություն չուներ, որն ակտիվորեն աճում է եւ ստեղծում նոր հնարավորություններ բիզնեսի համար:
Եկատերինա Սկորոբոգատովան պատմել է նաեւ Facebook-ում աշխատանք ստանալու հնարավորության մասին` նշելով, որ ընկերությունում գործում են ուսանողական պրակտիկայի ծրագրեր, որոնց շրջանակներում մրցութային կարգով ընտրված ուսանողները 3 ամսով կմեկնեն Պալո Ալտո (Facebook-ի կենտրոնական գրասենյակը Կալիֆորնիայի Սիլիկոնյան հովտում): Գործնական աշխատանքների արդյունքներով որոշ ուսանողների կարող է աշխատանք առաջարկվել Facebook-ում:
Facebook-ի նորություններին տեղեկացված լինելու համար Եկատերինա Սկորոբոգատովան խորհուրդ է տվել կանոնավոր այցելել developers.facebook.com, facebook.com/facebookrussia, facebook.com/facebookpages եւ facebook.com/advertising էջերը:
Yerevan Web Meetings նախագծի նպատակն էր Հայաստանում ներկայացնել վեբ-քոնթենթի ստեղծման եւ առաջխաղացման օտարերկրյա փորձը: Մեդիամաքսը այս ծրագիրն իրականացրել է Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
1.5 ամիս տեւած նախագծի ընթացքում իրականացվել են վարպետության 5 դասեր, որոնք անցկացրել են WikiMedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին, ivi.ru նախագծի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան, Lenta.ru-ի հիմնադիր Անտոն Նոսիկը, լիտվական Delfi պորտալի հաղորդակցության գծով տնօրեն Աիստե Զիլինսկիեն եւ Ռուսաստանում ու ԱՊՀ-ում Facebook-ի զարգացման գծով մենեջեր Եկատերինա Սկորոբոգատովան:

10:35 | 14.11.11 | Новости | 5531
Ереван/Медиамакс/. Заключительный мастер-класс в рамках инициированного Медиамакс проекта Yerevan Web Meetings провела 12-го ноября менеджер по развитию социальной сети Facebook в России и СНГ Екатерина Скоробогатова.
Она представила новые возможности Facebook: изменения на платформе, новый формат профиля и новые типы приложений.
«Цель Facebook – быть тем местом, где люди могут получить интересующую их информацию и поделиться контентом, который может быть полезен или интересен их друзьям», - сказала Екатерина Скоробогатова. Она отметила, что Facebook фактически выполняет функцию универсального СМИ, где изменена специфика потребления информации.
Она посоветовала средствам массовой информации, имеющим свои страницы на Facebook, размещать в соцсети 5-10 наиболее важных ссылок в день, чтобы не загружать аудиторию большим новостным потоком.
Говоря о приложениях для Facebook, Екатерина Скоробогатова отметила, что социальные сети дали старт такой отрасли, как социальные игры: сфера, которой не существовало ранее, и которая динамично растет и открывает новые возможности для бизнеса.
Екатерина Скоробогатова рассказала также о возможностях получить работу в Facebook, отметив, что в компании действует программа студенческой практики, в рамках которой отобранные по конкурсу студенты едут на 3 месяца в Пало Альто (штаб-квартира Facebook в Силиконовой долине в Калифорнии). По итогам практики некоторым студентам может быть предложена работа в Facebook.
Желающим быть в курсе о новостях Facebook Екатерина Скоробогатова посоветовала регулярно посещать страницы developers.facebook.com; facebook.com/facebookrussia; facebook.com/facebookpages и facebook.com/advertising.
Целью проекта Yerevan Web Meetings было представление в Армении лучшего зарубежного опыта по созданию и продвижению веб-контента. Медиамакс реализовал проект благодаря генеральному спонсорству ВиваСелл-МТС - ведущего мобильного оператора Армении.
Проект длился 1.5 месяца, в течение которых состоялось 5 мастер-классов, которые провели: президент WikiMedia Germany Себастиан Молески, основатель и со-акционер проекта ivi.ru Анна Знаменская, создатель Lenta.ru Антон Носик, директор по коммуникациям литовского портала Delfi Аисте Зилинскиене и менеджер по развитию Facebook в России и СНГ Екатерина Скоробогатова.