Եկատերինա Սկորոբոգատովա
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքսի նախաձեռնությամբ իրականացված Yerevan Web Meetings նախագծի շրջանակներում նոյեմբերի 12-ին վարպետության եզրափակիչ դասն է անցկացրել Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ-ում Facebook սոցիալական ցանցի զարգացման գծով մենեջեր Եկատերինա Սկորոբոգատովան:
Նա ներկայացրել է Facebook-ի նոր հնարավորությունները` հարթակի փոփոխությունները, պրոֆիլի նոր ձեւաչափը եւ հավելումների նոր տեսակները:
«Facebook-ի նպատակն է լինել այն միջավայրը, որտեղ մարդիկ կարող են ստանալ անհրաժեշտ ինֆորմացիա եւ կիսվել իրենց ընկերների համար օգտակար եւ հետաքրքրիր քոնթենթով»,- ասել է Եկատերինա Սկորոբոգատովան: Նա նշել է, որ Facebook-ը փաստացի հանդես է գալիս որպես համընդհանուր ԶԼՄ, որտեղ փոխված է տեղեկատվության սպառման առանձնահատկությունը:
Նա Facebook-ում էջ ունեցող ԶՄԼ-ներին խորհուրդ է տվել սոցիալական ցանցում օրական տեղադրել 5-10 առավել ուշագրավ հղումները, որպեսզի չբեռնել լսարանը լուրերի մեծ հոսքով:
Խոսելով Facebook-ի հավելումների մասին` Եկատերինա Սկորոբոգատովան նշել է, որ սոցիալական ցանցերը սկիզբ են դրել սոցիալական խաղերի նոր բնագավառին. մի ոլորտ, որը մինչ այդ գոյություն չուներ, որն ակտիվորեն աճում է եւ ստեղծում նոր հնարավորություններ բիզնեսի համար:
Եկատերինա Սկորոբոգատովան պատմել է նաեւ Facebook-ում աշխատանք ստանալու հնարավորության մասին` նշելով, որ ընկերությունում գործում են ուսանողական պրակտիկայի ծրագրեր, որոնց շրջանակներում մրցութային կարգով ընտրված ուսանողները 3 ամսով կմեկնեն Պալո Ալտո (Facebook-ի կենտրոնական գրասենյակը Կալիֆորնիայի Սիլիկոնյան հովտում): Գործնական աշխատանքների արդյունքներով որոշ ուսանողների կարող է աշխատանք առաջարկվել Facebook-ում:
Facebook-ի նորություններին տեղեկացված լինելու համար Եկատերինա Սկորոբոգատովան խորհուրդ է տվել կանոնավոր այցելել developers.facebook.com, facebook.com/facebookrussia, facebook.com/facebookpages եւ facebook.com/advertising էջերը:
Yerevan Web Meetings նախագծի նպատակն էր Հայաստանում ներկայացնել վեբ-քոնթենթի ստեղծման եւ առաջխաղացման օտարերկրյա փորձը: Մեդիամաքսը այս ծրագիրն իրականացրել է Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ:
1.5 ամիս տեւած նախագծի ընթացքում իրականացվել են վարպետության 5 դասեր, որոնք անցկացրել են WikiMedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին, ivi.ru նախագծի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան, Lenta.ru-ի հիմնադիր Անտոն Նոսիկը, լիտվական Delfi պորտալի հաղորդակցության գծով տնօրեն Աիստե Զիլինսկիեն եւ Ռուսաստանում ու ԱՊՀ-ում Facebook-ի զարգացման գծով մենեջեր Եկատերինա Սկորոբոգատովան:

Yekaterina Skorobogatova
Yerevan/Mediamax/. The final master class within Yerevan Web Meetings project initiated by Mediamax was conducted by Facebook Development Manager for Russia and CIS Yekaterina Skorobogatova on November 12.
She presented the new Facebook options – changes on the platform, new format of the profile and new types of applications.
“Facebook’s goal is to be the place where people may get the information they are interested in and share content which may be useful or interesting to their friends”, said Yekaterina Skorobogatova. She noted that in fact, Facebook fulfills the function of a universal media where the specificity of information consumption is changed.
She advised media having their pages on Facebook to place 5-10 most important links on the social network a day so as not to overload the audience with a volume information flow.
Speaking about applications for Facebook, Yekaterina Skorobogatova noted that social networks gave rise to social games, a sphere which didn’t exist before but which is currently growing at high rates opening new opportunities for business.
Yekaterina Skorobogatova also spoke about the opportunities to get a job in Facebook noting that the company runs a student internship program within which the students selected on a competitive basis are sent to Palo Alto for 3 months (Facebook headquarters in Silicon Valley in California). Several students may be offered a job in Facebook based on the results of the internship.
All those who are interested to be aware of Facebook news, Yekaterina Skorobogatova recommended to regularly visit the following pages - facebook.com; facebook.com/facebookrussia; facebook.com/facebookpages и facebook.com/advertising.
Yerevan Web Meetings project is aimed at introducing the best foreign practice of building and promoting web content in Armenia. The project is implemented by Mediamax owing to the general sponsorship of VivaCell-MTS, Armenia’s leading mobile operator.
The project lasted 1.5 months covering 5 master classes which were conducted by Wikimedia Germany President Sebastian Moleski, Founder and Co-Shareholder of ivi.ru Anna Znamenskaya, Founder of Lenta.ru Anton Nosik, Communication Director of Delfi Lithuanian portal Aiste Zilinskiene and Facebook Development Manager for Russia and CIS Yekaterina Skorobogatova.