16:07 | 17.11.11 | Նորություններ | 3081
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ավարտին է մոտենում Արագածոտնի մարզում Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի համատեղ ծրագիրը, որի նպատակն էր Արագածոտնի մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ եւ իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար:
Ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 1800 մեծահասակներ եւ շուրջ 1300 երեխաներ անցել են ակնային հետազոտություն, շուրջ 600 մեծահասակներ անցել են խորացված հետազոտություն Աչքի շարժական հիվանդանոցում, տրամադրվել է մոտ 600 ակնոց: Իրականացվել են մոտ 200 վիրահատություններ եւ լազերային բուժումներ: Ակնային զննումներին զուգահեռ, մոտ 500 երեխաների համար Արագածոտնի մարզի 9-ը դպրոցներում անց են կացվել նաեւ ակնային խնամքի հանրակրթական հատուկ դասընթացներ:
Արագածոտնի մարզում ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը տրամադրել է 5 միլիոն դրամ:
«Մեր ընկերության առաջնային խնդիրն է հեշտացնել հաղորդակցումը մարդկանց միջեւ, այդ իսկ պատճառով տեսողական խնդիրներ ունեցողներն Orange Հիմնադրամի հոգածության կենտրոնում են: Շիրակի մարզի նախագծից հետո այսօր Արագածոտնում ենք, որտեղ հանդիպեցինք մարդկանց, ում կյանքը փոխվել է Հիմնադրամի ու մեր գործընկերների շնորհիվ: Հատկանշական է, որ ախտորոշված երեխաների 68%-ն ակնային զննում էին անցնում առաջին անգամ, իսկ հիվանդության առաջնային փուլում բացահայտումը միակ երաշխիքն է դրա հետագա զարգացման կանխման համար: Հպարտ ենք համագործակցել Հայկական Ակնաբուժության նախագծի հետ եւ շնորհավորում ենք նրանց այս արդյունքների համար»,- ասել է Orange Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան, ով այսօր այցելել է Աշտարակում կայանած աչքի շարժական հիվանդանոցը:
«Շիրակի մարզում մենք ավարտեցինք «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում իրականացվող մեր չորրորդ շրջայցը, իսկ Արագածոնտում սկսեցինք հինգերորդը: Տեղեկացնեմ , որ հաջորդ տարի կայցելենք Արարատի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզերը, ինչպես նաեւ հնարավոր է Լեռնային Ղարաբաղ: Ուրախալի է արձանագրել, որ սկսած 2003թ-ից բազմաթիվ գործընկերների եւ հովանավորների աջակցությամբ մեզ հաջողվել է ստուգել ՀՀ բնակչության գրեթե 10%-ի տեսողությունը եւ օգնել տասնյակ հազարավոր մարդկանց: Ուրախ ենք տեսնել Orange Հիմնադրամին մեր ռազմավարական գործընկերների շարքում եւ ցանկանում ենք Շիրակի եւ Արագածոտնի բնակչության անունից մեր խորին շնորհակալությունը հայտնել ցուցաբերած աջակցության համար: Մեզ հաճելի է, որ Orange-ը Հայաստանում կարողանում է ներկայացնել կորպորատիվ բարեգործություն իրականացնելու նման բարձր մակարդակի օրինակ», - ասել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:

16:07 | 17.11.11 | News | 3073
Yerevan/Mediamax/. Joint project of free eye screenings and treatment launched by Orange Foundation and Armenian Eye Care Project (AECP) in Aragatsotn region, which aimed to provide free eye screening services to the residents of the region, as well as treatment for socially vulnerable people, is coming to its end.
In the frames of the project more than 1800 adults and 1300 children have undergone eye screening, around 600 adults have undergone deep eye screening in the mobile hospital, over 600 glasses have been provided. Around 200 surgeries and laser treatments have been conducted in the mobile hospital. In the frames of the project eye care awareness special classes have been conducted for around 500 children of nine schools in Shirak region parallel to eye screenings.
To support the works of the AECP in Aragatsotn region, Orange Foundation has allotted 5 million drams.
In this connection Bruno Duthoit, the Chairman of the Board of Orange Foundation, said: “It is a matter of priority for us to facilitate communication among people, that’s why people with eye diseases are in the center of the attention of Orange Foundation. After the project in Shirak region we are today in Aragatsotn where we met people whose life has changed thanks to the Foundation and our partners. It’s worth to note that 68% of the cases of eye problems found in children were diagnosed for the first time, and it’s extremely important to identify the problem in the first stage in order to prevent its future development. We are proud for our partnership with the Armenian Eye Care Project and congratulate them for these results.”