14:38 | 22.12.11 | Նորություններ | 4942
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏել-ը (Beeline ապրանքանիշ) հայտարարել է «Թեժ ձմեռ» ծառայության գործարկման մասին բջջային կապի այն բաժանորդների համար, ովքեր օգտվում են ռոումինգ ծառայությունից հետեւյալ երկրներում` Թուրքիա, Միացյալ Արաբական Էմիրություններ, Սիրիա, Թունիս, Թայլանդ, Վիետնամ, Եգիպտոս, Հնդկաստան, Հորդանան, Կամբոդժա եւ Մալազիա:
Ծառայությունը թույլ է տալիս վերոնշյալ երկրներում ռոումինգ ծառայությունից օգտվող բաժանորդներին ստանալ զանգեր 0 դրամ սակագնով խոսակցության առաջին 2 րոպեների դիմաց: Սկսած երրորդ րոպեից մուտքային զանգի տարիֆիկացումն իրականցվում է սակագնային գուտուն համապատասխան, հայտնել են ընկերությունում:
«Թեժ ձմեռ» ծառայությունից կարող են օգտվել  Beeline բջջային կապի բոլոր բաժանորդները` նախապես ակտիվացնելով ռոումինգ ծառայությունը: «Թեժ ձմեռ» ծառայությունն ակտիվացնելու համար անհրաժեշտ է բջջային հեռախոսից հավաքել *555# հրահանգը: Ծառայության ակտիվացման արժեքն է 3000 դրամ, այն ակտիվ է 7 օր: Ծառայության համար բաժանորդավճար չի գանձվում:

14:38 | 22.12.11 | News | 4991
Yerevan/Mediamax/. ArmenTel (Beeline trademark) announced the launch of “Hot Winter” service for subscribers of Beeline mobile network who are in roaming of \\ UAE, Syria, Thailand, Tunis and Turkey, Vietnam, Egypt, India, Jordan, Cambodia and Malaise operators’ network.
The service allows the clients who use roaming in the mentioned countries to receive calls at AMD 0 for the first 2 minutes of talk. Starting from the third minute, incoming calls are charged due to the relevant tariff zone, the company reports.
““ArmenTel makes part of the international global “VimpelCom” Group involving communication operators of 20 countries of the world. It allows Armenia’s universal operator to offer its clients quality and affordable services not only inside the country but far beyond its borders – in particular, unique opportunity to receive calls from abroad free of charge”, noted ArmenTel CEO Igor Klimko.
“Hot Winter” service is available to the subscribers of prepaid and postpaid Beeline mobile network by prior activation of the roaming service. You can activate “Hot Winter” service by dialing *555#. The activation charge is AMD 3 000, validity date – 7 days. There is not subscriber charge for the service.