09:41 | 12.01.12 | Նորություններ | 2914
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր ամերիկյան ICANN կազմակերպությունը, որը նախկինում բարձր մակարդակի դոմենների գրանցման իրավունքը վերապահում էր միայն պետություններին, այժմ սկսել է հասցեներ վաճառել բոլոր ցանկացողներին: Իրենց դոմենը կարող են գրանցել ընկերությունները, առանձին քաղաքները եւ կազմակերպությունները, գրում է Վեդոմոստի-ն:
Սակայն դա շատ թանկ հաճույք է լինելու. փաստաթղթերի գրանցումը կարժենա $185 000, իսկ սեփական դոմենի լիարժեք գործարկումը` շուրջ $2 մլն առաջիկա մի քանի տարվա համար:
Արդեն հայտնի է, որ սեփական դոմեն են ուզում ունենալ այնպիսի միջազգային ապրանքանիշեր, ինչպիսիք են Procter&Gamble-ը, eBay-ը, Hitachi-ն եւ այնպիսի  մեգապոլիսներ, ինչպես Մոսկվան, Նյու-Յորքը, Լոնդոնը, Տոկիոն, Փարիզը եւ Բեռլինը:
ՌԲԿ Daily-ն ներկայացնում է “Մեդիամիր” ընկերության ղեկավար Միխայիլ Գուրեւիչի կարծիքը, ով ասում է, որ “բարձր մակարդակի դոմենների գաղափարը արտահայտում է դոմենային համակարգի հոգեվարքի վերջին փուլը”: Նրա խոսքերով, “նավիգացիայի համակարգը համացանցում այնքան է պարզեցված, որ բավական է հասցեի բաժնում հավաքել անհրաժեշտ հարցումը, եւ կայքի անվանումը տպելու անհրաժեշտություն այլեւս չի լինում”:
“Աշմանով եւ գործընկերներ” ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Աշմանովը նույնպես կարծում է, որ բարձր մակարդակի դոմենների գրանցումը բացառապես իմիջային նախագիծ է եւ չի ունենա շուկայական պահանջարկ:

09:41 | 12.01.12 | Новости | 2314
Ереван/Медиамакс/. Сегодня американская организация ICANN, прежде раздававшая право регистрировать домены высшего уровня только государствам, теперь начинает продавать адреса всем желающим. Свой домен смогут зарегистрировать компании, отдельные города и организации, пишут Ведомости.
Однако это будет дорогим удовольствием - оформление документов будет стоить $185 000, а полноценный запуск своего домена будет стоить около $2 млн за первые несколько лет.
Уже известно, что своим доменом хотят обзавестись такие международные бренды как Procter & Gamble, eBay, Hitachi, а также мегаполисы: Москва, Нью-Йорк, Лондон, Токио, Париж и Берлин.
РБК Daily приводит мние главы компании «Медиамир» Михаила Гуревича, который говорит, что «идея с доменами верхнего уровня выражает последнюю стадию агонии системы доменных имен». По его словам, «система навигации в Интернете настолько упростилась, что достаточно набрать в адресную строку нужный запрос и необходимость печатать название сайта отпадает».
Гендиректор компании «Ашманов и партнеры» Игорь Ашманов также считает, регистрация доменов верхнего уровня будет сугубо имиджевым проектом и не разбудит рыночный спрос.