18:10 | 25.01.12 | Նորություններ | 4559
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի եվրոպական շուկաների գործադիր փոխնախագահ Բենուա Շինին այսօր Երեւանում կարեւորել է բջջային հեռախոսահամարների շարժականության համակարգի ներդրումը եւ այդ հարցում ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աջակցությունը:
Բջջային հեռախոսահամարների շարժականության համակարգը (MNP- Mobile Number Portability) թույլ է տալիս բաժանորդին օպերատորի փոփոխության դեպքում չփոխել բջջային հեռախոսահամարը:
Բենուա Շինին այդ մասին ասել է այսօր ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի հետ կայացած հանդիպման ժամանակ: Մանուկ Վարդանյանն առաջարկել է ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի այդ հարցը` հաշվի առնելով եվրոպական երկրների օրենսդրությունը եւ մյուս օպերատորների շահագրգռվածությունը:
Անդրադառնալով Հայաստանում Orange-ի գործունեությանը` նախարարը գոհունակությունն է հայտնել կատարված աշխատանքից եւ նշել, որ ընկերությունը բավականին ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում` հանդես գալով նոր նախաձեռնություններով:
Նախարարը Բենուա Շինին առաջարկել է քննարկել ռոմինգ ծառայության սակագների նվազեցման, ինչպես նաեւ արբանյակային հեռարձակման միջոցով  ինտերնետ ծառայությունների մատուցման հարցերը` օգտվելով Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) կողմից Հայաստանին հատկացված երկու արբանյակներից, ինչպես նաեւ ֆրանսիական արբանյակների համակարգից:
Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի փոխնախագահը պատրաստակամություն է հայտնել քննարկելու նախարարի ներկայացրած հարցերը, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին նախարարությունում:

18:10 | 25.01.12 | Новости | 4574
Ереван/Медиамакс/. Исполнительный вице-президент группы Франс Телеком-Orange по европейским рынкам Бенуа Шини заявил сегодня в Ереване о важности внедрения системы переносимости номера мобильного телефона и содействия министерства транспорта и связи в этом вопросе.
Система переносимости номера мобильного телефона (MNP- Mobile Number Portability) позволяет абоненту не менять номер телефона в случае смены оператора.
Бенуа Шини заявил об этом сегодня в ходе встречи с министром транспорта и связи Армении Мануком Варданяном. Манук Варданян предложил создать совместную рабочую группу, которая исследует данный вопрос, учитывая законодательный опыт европейских стран и заинтересованность других операторов.
Комментируя деятельность Orange в Армении, министр выразил удовлетворение проделанной работой и отметил, что компания ведет довольно агрессивную политику, выступая с новыми инициативами.
Министр предложил Бенуа Шини обсудить вопросы снижения цен на роуминг, а также предоставления интернет-услуг посредством спутникового вещания, пользуясь двумя спутниками, выделенными Армении со стороны Международного союза телекоммуникаций (ITU), а также системой французских антенн.
Как сообщили Медиамакс из министерства, вице-президент группы Франс Телеком-Orange выразил готовность обсудить представленные министром вопросы.