18:04 | 26.01.12 | Նորություններ | 4267
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարբերաբար մասնակցում է շարժական կապին վերաբերող քննարկումներին, եւ բջջային համարի շարժականության համակարգի (MNP-Mobile Number Portability) ներդրման խնդիրը բացառություն չի կազմի:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ- մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանը:
Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի փոխնախագահ Բենուա Շինը հունվարի 25-ին Երեւանում կարեւորել էր բջջային հեռախոսահամարների շարժականության համակարգի ներդրումը եւ այդ հարցում ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աջակցությունը: ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարար Մանուկ Վարդանյանն առաջարկել էր ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի այդ հարցը` հաշվի առնելով եվրոպական երկրների օրենսդրությունը եւ մյուս օպերատորների շահագրգռվածությունը:
«Հայաստանում MNP-ի ներդրումը շարունակում է մնալ շարժական կապի հայաստանյան շուկայի քննարկվող հարցերից մեկը: Այն պահանջում է ճշգրիտ վերլուծություն եւ բաժանորդների համար այդ համակարգի օգտակար լինելու, եւ համապատասխան իրավական եւ տեխնիկական լուծումներ գտնելու, եւ դրա ֆինանսավորման խնդիրների լուծման տեսանկյունից: MNP-ի ներդրման հարցի դիտարկումը նույնքան կարեւոր է հանրային եւ մասնավոր հատվածների համար այդ համակարգի տնտեսական ազդեցության տեսանկյունից, ինչպես նաեւ շուկայի զարգացման միտումներին համապատասխանության առումով: Մեր ընկերությունը պատրաստակամորեն պարբերաբար մասնակցում է շարժական կապին վերաբերող քննարկումներին եւ այս հարցը բացառություն չի կազմի», - Մեդիամաքս-ին ասել է Վահե Իսահակյանը:

18:04 | 26.01.12 | Новости | 4548
Ереван/Медиамакс/. ВиваСелл-МТС периодически участвует в обсуждения, касающихся мобильной связи, и вопрос о внедрении системы переносимости мобильных номеров (MNP-Mobile Number Portability) не будет исключением.
Об этом в интервью Медиамакс сообщил пресс-секретарь ВиваСелл-МТС Ваге Исаакян.
Исполнительный вице-президент группы Франс Телеком-Orange по европейским рынкам Бенуа Шини заявил 25 января в Ереване о важности внедрения системы переносимости номера мобильного телефона и содействия министерства транспорта и связи в этом вопросе. Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян предложил в ответ создать совместную рабочую группу, которая исследует данный вопрос, учитывая законодательный опыт европейских стран и заинтересованность других операторов.
«Внедрение MNP в Армении продолжает оставаться одним из обсуждаемых вопросов на рынке мобильной связи Армении. Он требует точного анализа с точек зрения удобства для абонентов, нахождения соответствующих технических и юридических решений и решения вопросов финансирования. Рассмотрение вопроса о внедрении MNP также важно для общественного и частного сектора с точки зрения экономического влияния данной системы, а также соответствия тенденциям развития рынка. Наша компания с готовностью периодически принимает участие в обсуждениях, касающихся мобильной связи, и этот вопрос не будет исключением», - сообщил Медиамакс Ваге Исаакян.