18:04 | 26.01.12 | Նորություններ | 4267
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը պարբերաբար մասնակցում է շարժական կապին վերաբերող քննարկումներին, եւ բջջային համարի շարժականության համակարգի (MNP-Mobile Number Portability) ներդրման խնդիրը բացառություն չի կազմի:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ- մամուլի քարտուղար Վահե Իսահակյանը:
Ֆրանս Տելեկոմ-Orange խմբի փոխնախագահ Բենուա Շինը հունվարի 25-ին Երեւանում կարեւորել էր բջջային հեռախոսահամարների շարժականության համակարգի ներդրումը եւ այդ հարցում ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության աջակցությունը: ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարար Մանուկ Վարդանյանն առաջարկել էր ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի այդ հարցը` հաշվի առնելով եվրոպական երկրների օրենսդրությունը եւ մյուս օպերատորների շահագրգռվածությունը:
«Հայաստանում MNP-ի ներդրումը շարունակում է մնալ շարժական կապի հայաստանյան շուկայի քննարկվող հարցերից մեկը: Այն պահանջում է ճշգրիտ վերլուծություն եւ բաժանորդների համար այդ համակարգի օգտակար լինելու, եւ համապատասխան իրավական եւ տեխնիկական լուծումներ գտնելու, եւ դրա ֆինանսավորման խնդիրների լուծման տեսանկյունից: MNP-ի ներդրման հարցի դիտարկումը նույնքան կարեւոր է հանրային եւ մասնավոր հատվածների համար այդ համակարգի տնտեսական ազդեցության տեսանկյունից, ինչպես նաեւ շուկայի զարգացման միտումներին համապատասխանության առումով: Մեր ընկերությունը պատրաստակամորեն պարբերաբար մասնակցում է շարժական կապին վերաբերող քննարկումներին եւ այս հարցը բացառություն չի կազմի», - Մեդիամաքս-ին ասել է Վահե Իսահակյանը:

18:04 | 26.01.12 | News | 4564
Yerevan /Mediamax/. VivaCell-MTS regularly takes part in discussions on mobile communication and the issue of introducing Mobile Number Portability (MNP) system won’t be an exception, VivaCell-MTS spokesman Vahe Isahakyan said this in his interview to Mediamax.
Executive Vice President of France Telecom-Orange Europe Benoît Scheen stated in Yerevan on January 25 that the introduction of the mobile number portability system and the assistance of the Ministry of Transport and Communication to this issue are very important. Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan offered in reply to establish a joint task force which will examine the issue taking into account the legislative practice of the European countries and interests of other operators.
“MNP introduction in Armenia is one of the discussed subjects on the Armenian mobile communication market. It requires a precise analysis from the viewpoint of subscribers’ convenience, finding relevant technical and legal solutions and financing issues. The examination of the issue on MNP introduction is also important for the public and private sector in the perspective of economic impact of the system as well as relevance to the trends of the market development. Our company periodically takes part in the discussions on mobile communication and this issue won’t be an exception”, Vahe Isahakyan told Mediamax.