10:32 | 26.01.12 | Նորություններ | 2854
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մինչեւ մարտի 1-ը Google-ը կմիավորի իր բոլոր ծառայություններից օգտվողների մասին տվյալները: Այժմ, եթե դուք օգտվում ենք Google+ սոցիալական ցանցից, Picasa լուսանկարների ծառայությունից կամ դիտում եք YouTube-ի տեսահոլովակները, Google-ը կիմանա, որ դա նույն մարդն է:
Ինչպես գրում է Վեդոմոստին` վկայակոչելով Wall Street Journal-ը, մինչ օրս Google-ը չէր հավաքել այսքան տվյալներ իր օգտատերերի վերաբերյալ, ավելին` տարբեր ծառայություներից հավաքված տեղեկություններն առանձնացված էին: Իսկ այժմ բոլոր տվյալները կմիացվեն:
Google-ը ստիպված էր դիմել այս քայլին Facebook-ի հետ սրացող մրցակցության պատճառով, քանի որ Facebook-ին հաջողվել էր շատ հետաքրքրիր տեղեկություններ տրամադրել գովազդատուներին իր 800 մլն-ոց լսարանի վերաբերյալ:
“Այժմ Google-ը կկարողանա հետեւել ձեզ ամենուրեք, որտեղ դուք հայտնվեք` թե համացանցում, թե իրական կյանքում, եթե խոսքը գնում է բջջային հեռախոսների մասին: Ոչ մի կազմակերպության չի կարելի վստահել անձնական տվյալների այսպիսի ծավալ”, - ասում է ամերիկացի անկախ հետազոտող Քրիստոֆեր Սաղոյանը:
Սակայն Google-ի ներկայացուցչները պնդում են, որ ընկերությունը նոր տեղեկություններ չի հավաքում իր օգտվողների վերաբերյալ, այլ միայն համախմբում է  ունեցածը` ծառայության որակը բարելավելու նպատակով: Օրինակ` միավորելով օգտվողի գտնվելու վայրի եւ ծրագրված միջոցառումների մասին տվյալները, ընկերությունը կկարողանա նախազգուշացնել նրան հանդիպման հավանական ուշացման մասին:

10:32 | 26.01.12 | Новости | 2849
Ереван/Медиамакс/. К 1 марта Google объединит данные о пользователях всех своих сервисов. Теперь, если вы пользуетесь социальной сетью Google+, видеохостингом YouTube или фотосервисом Picasa, Google будет знать, что это один и тот же человек.
Как пишут Ведомости со ссылкой на Wall Street Journal, до сих пор Google не собирала такого количества данных о пользователях, более того, собранная по разным сервисам информация оставалась разрозненной. Теперь же все данные будут сведены воедино.
Google пришлось пойти на этот шаг из-за обостряющейся конкуренции с Facebook, которая накопила массу интересной для рекламодателей информации о своей 800-миллионной аудитории.
«Теперь Google сможет отследить человека почти везде, где бы он ни появился, и в интернете, и в реальной жизни, если речь идет о мобильных телефонах. Ни одной организации нельзя доверять такие объемы важных персональных данных», - говорит независимый исследователь из Вашингтона Кристофер Согоян.
Но представители Google уверяют, что компания не собирает новую информацию о пользователях, а лишь объединяет уже имеющуюся для повышения качества сервиса. Например, сопоставив данные о местонахождении пользователя и запланированных мероприятиях, компания сможет предупредить его о возможном опоздании на встречу.