16:12 | 13.02.12 | Նորություններ | 3845
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ռուսաստանյան եւ հայաստանյան ծագում ունեցող մի խումբ գործարարների կողմից հիմնված Cafe4tune.com ամերիկյան ընկերությունը /Կալիֆոռնիայի նահանգ/ հայտարարել է համանուն միջազգային սոցիալական ցանցի գործարկման մասին: Գաղափարի հիմնադիրները եւ մշակողները հուսով են, որ այն առողջ մրցակցություն կստեղծի ինտերնետ-շուկայի այնպիսի “հսկաներին”, ինչպիսիք են ВКонтакте-ն կամ  Facebook-ը: Նախագծի բյուջեն արդեն գերազանցել է $20 մլն-ը:
Cafe4tune.com-ն առաջին “կենդանի” սոցիալական ցանցն է, որտեղ օգտատերը կկարողանա ոչ միայն տեքստային հաղորդագրություններ փոխանակել իր ընկերների, ծանոթների եւ գործընկերների հետ սովորական չաթով, այլեւ, ցանկության դեպքում, կառավարել սեփական 3D-պրոյեկցիան վիրտուալ եռաչափ աշխարհում՝ բնական մի միջավայրում, որն ունի իր փողոցները, հյուրանոցները, սրճարանները եւ անցորդները: Նմանատիպ ավատարների հետ կարելի է շփվել կենդանի ձայնով կամ տեսաձեւաչափով` հաղորդակցության բոլոր միջոցները նախատեսված են ցանցի բոլոր բաժիններում:
Cafe4tune.com-ի մեկ այլ նորարարությունն ու տարբերակվող գիծը դրա բիզնես բաղադրիչն է: Ցանցում տրվում են գործիքներ վիրտուալ խանութների, պատկերասրահների եւ դահլիճների ստեղծման համար` առցանց վաճառքների կազմակերպման հնարավորությամբ: Վիրտուալ տարածքները կմիավորեն հաճախորդներին որպես խանութների, ցուցահանդեսների եւ այլ օբյեկտների մշտական այցելուներ, ինչպես նաեւ կարող են օգտագործվել իրենց սեփական բիզնես-նախագծերում: Այլ խոսքերով, Cafe4tune.com-ը հնարավորություն է տալիս ընկերություններին արդյունավետ եւ նվազագույն ծախսերով առաջ մղել իրենց ապրանքանիշները:
Cafe4tune.com-ում կարելի է սեփական ուղիղ առցանց հեռարձակում անցկացնել ցանկացած միջոցառումից, այդ թվում՝ օգտագործելով բջջային հեռախոսների տեսախցիկները: Երաժշտության սիրահարները կկարողանան անցկացնել կամ դիտել ուղիղ հեռարձակումներ ակումբներից եւ համերգասրահներից, սպորտի սիրահարները՝ նստել մարզադաշտում եւ ընկերների հետ կիսվել սիրած թմի “կենդանի” խաղով: Անհրաժեշտ հեռարձակումը գտնելը հարմար կլինի` ըստ ժանրի կամ թեմայի, իսկ նրանց համար, ովքեր այն բաց են թողել, ձայնագրություն կլինի: Մշտական առցանց հեռարձակումները նույն կերպով կարող են անկախ բիզնես-ծրագիր դառնալ Cafe4tune.com-ի օգտատերերի համար:
Նախագծում ներկայացված են մեծ թվով ժամանցային ռեսուրսներ: Cafe4tune.com-ի խաղերը համալրված են ոչ միայն անմիջապես խաղային բաղադրիչներով, այլեւ մասնակիցների միջեւ տեսա- եւ ձայնային շփման հնարավորություններով:
Ստեղծողները հաշվի են առել նաեւ ցանցում օգտատերերի փոխգործակցության  հոգեբանական եւ էթիկական կարեւոր կողմերը` հնարելով մի շարք հատուկ “գործիքներ”, ինչպիսիք են, օրինակ, տեսա- եւ հեռախոսային զանգերից “քաղաքակիրթ հրաժարվելը”:
Նոր սոցիալական կայքի աշխատանքները ընթանում էին վերջին երեք տարիների ընթացքում: Այս պահի դրությամբ՝ 2011 թվականի նոյեմբերից, գործարկվել է Cafe4tune.com-ի փորձնական բետա-տարբերակը: Ալֆա-տարբերակը, որտեղ կայքն կունենա ի սկզբանե մտածված տեսքը, ստեղծողները մտադիր են գործարկել 2012 թվականի փետրվարին: Cafe4tune.com-ի համապատասխան տարբերակն արդեն գործարկվել է Android եւ iPhone պլատֆորմների համար եւ հասանելի է աշխարհի 30 լեզուներով:
Նոր սոցիալական ցանցի օգտատեր դառնալու եւ բետա-տարբերակը փորձարկելու համար անհրաժեշտ է մուտք գործել www.cafe4tune.com:

16:12 | 13.02.12 | Новости | 3217
Ереван/Медиамакс/. Американская компания Cafe4tune.com (штат Калифорния), основанная группой бизнесменов – выходцев из России и Армении, объявила о запуске одноименной международной социальной сети. Основатели и разработчики идеи рассчитывают, что она сможет составить здоровую конкуренцию таким «монстрам» Интернет-рынка как ВКонтакте или Facebook. Бюджет проекта  уже превысил $20 млн.
Cafe4tune.com представляет собой первую «живую» социальную сеть, где пользователь сможет не просто обмениваться текстовыми сообщениями со своими друзьями, знакомыми и коллегами в уже привычном чате, но и при желании управлять собственной 3D-проекцией в виртуальном трехмерном мире – натуралистичной среде со своими улочками, гостиницами, кафе и прохожими. Общаться с такими же аватарами можно будет живой речью или в формате видео: использование любых средств коммуникации предусмотрено практически во всех разделах сети.
Другой новинкой и отличительной чертой Cafe4tune.com является ее бизнес-составляющая. В сети дан инструментарий для создания виртуальных магазинов, картинных галерей и выставочных залов с возможностью организации онлайн продаж. Виртуальные помещения объединят клиентов в качестве постоянных посетителей магазинов, галерей и других объектов, а также смогут быть использованы в их собственных бизнес-проектах. Другими словами, Cafe4tune.com дает компаниям возможность эффективно и с минимальными расходами продвигать свои бренды.
На Cafe4tune.com можно будет вести собственные прямые онлайн-трансляции c любых мероприятий, в том числе с помощью видеокамер мобильных устройств. Любители музыки смогут вести и смотреть прямые трансляции из клубов и концертных залов, спорта - сидеть на стадионе и делиться с друзьями «живой» игрой любимой футбольной команды. Найти нужную трансляцию будет удобно – по жанрам или темам, для пропустивших – запись мероприятия. Постоянные онлайн трансляции точно так же могут стать самостоятельным бизнес-проектом для пользователей Cafe4tune.com.
В проекте представлено большое количество развлекательных ресурсов. Игры Cafe4tune.com снабжены не только непосредственно игровыми компонентами, но также возможностями видео - и аудио-общения между участниками.
Разработчики учли и важные психологические и этические аспекты взаимодействия пользователей сети, придумав ряд специальных «фишек» - таких, например, как «вежливый отказ» при телефонных и видео-звонках.
Работа над новой социальной сетью длилась последние 3 года. На сегодняшний день – с ноября 2011 года – запущена бета-версия Cafe4tune.com. Альфа-версию, где сайт будет выглядеть в изначально задуманном виде, разработчики планируют  запустить с февраля 2012 года. Версия Cafe4tune.com уже запущена для Android и IPhone и доступна на 30 языках мира.