13:43 | 15.02.12 | Նորություններ | 5374
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ռոբոտներ են նվիրել 5 կրթական հաստատություններին:
Կոնստրուկտոր-ռոբոտներ են ստացել Քվանտ եւ Պոլիտեխնիկի հենակետային վարժարանները, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրը, Այբ եւ թիվ 131 դպրոցները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի խրախուսել ռոբոտաշինության զարգացումը երկրում: “Մենք մտահոգված ենք ապագայի համար, հանուն կայուն եւ զարգացած ապագայի օժանդակում ենք հեռանկար ունեցող ծրագրեր: Հեռանկարային ծրագիր է փոքր տարիքից ռոբոտաշինության նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնելը”,-ասել է նա:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ ասել է, որ դպրոցներում ռոբոտաշինության խմբակների ձեւավորման շնորհիվ մեծ հաջողություններ են գրանցվում “Արմռոբոտիքս” բաց առաջնության շրջանակներում:
“Դպրոցականները սկսել են ավելի ակտիվ զբաղվել ռոբոտաշինությամբ: Մեր ջանքերն ուղղված են նրան, որ մոտակա տարիներին ավելի շատ դպրոցներ ունենան ռոբոտաշինության խմբակներ: Դրանք հետաքրքիր գործիքներ են երեխաների ընդունակությունները բացահայտելու համար”,-ասել է Կարեն Վարդանյանը:
ԻՏՁՄ ներկայացուցիչ Հրաչյա Խաչատրյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է,որ ռոբոտները ամերիկյան արտադրության են, սակայն ծրագրվում է սեփական արտադրության նման կոմպլեկտներ պատրաստել, որոնք ավելի մատչելի կլինեն դպրոցների համար:
“Կոնստրուկտոր-ռոբոտները նախատեսված են դպրոցական տարիքի երեխաների համար եւ էլեկտրոնիկայի, մեխանիկայի եւ ծրագրավորման միջոցով նպաստում են ինժեներական մտքի զարգացմանը: Պարունակում են տարբեր տեսակի մասնիկներ, շարժիչներ, ատամնանիվներ եւ ծրագրավորման մոդուլ, ինչի յուրացնելու դեպքում դպրոցականները կարող են իրենց ծրագիրը գրել”,-ասել է նա:

13:43 | 15.02.12 | News | 5308
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS and Union of IT Enterprises (UITE) presented robots to 5 educational institutions.
Robots-constructors were presented to the Polytechnic College and Kvant, Mkhitar Sebastatsi educational complex, Ayb school and N131 school.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian stated that the initiative aims to boost robot-building in the country. “We are concerned about the future and support promising programs for the sake of stable and developed future. Instigating interest toward the robot- building since childhood is a promising program”, he said.
UITE Executive Director Karen Vardanyan said that by forming groups of robot-building at schools within “ArmRobotics” open championship registers great success.
“Pupils started to get involved in robot-building more actively. Our efforts are meant for opening more groups of robot-building at schools within coming years. They are interesting instruments for revealing children’s abilities”, said Karen Vardanyan.
UITE representative Hrachyan Khachatryan said talking to Mediamax that robots of are made in the U.S. but they plan to prepare more detailed sets of domestic production which will be more affordable to schools.
“Robot constructors are meant for schoolchildren. Through electronics, mechanics and programming they contribute to developing engineering thinking. They are made of various details, engines, wheels and software module. After mastering it pupils will be able to develop their program”, he said.