13:43 | 15.02.12 | Նորություններ | 5374
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ռոբոտներ են նվիրել 5 կրթական հաստատություններին:
Կոնստրուկտոր-ռոբոտներ են ստացել Քվանտ եւ Պոլիտեխնիկի հենակետային վարժարանները, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրը, Այբ եւ թիվ 131 դպրոցները:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի խրախուսել ռոբոտաշինության զարգացումը երկրում: “Մենք մտահոգված ենք ապագայի համար, հանուն կայուն եւ զարգացած ապագայի օժանդակում ենք հեռանկար ունեցող ծրագրեր: Հեռանկարային ծրագիր է փոքր տարիքից ռոբոտաշինության նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնելը”,-ասել է նա:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ ասել է, որ դպրոցներում ռոբոտաշինության խմբակների ձեւավորման շնորհիվ մեծ հաջողություններ են գրանցվում “Արմռոբոտիքս” բաց առաջնության շրջանակներում:
“Դպրոցականները սկսել են ավելի ակտիվ զբաղվել ռոբոտաշինությամբ: Մեր ջանքերն ուղղված են նրան, որ մոտակա տարիներին ավելի շատ դպրոցներ ունենան ռոբոտաշինության խմբակներ: Դրանք հետաքրքիր գործիքներ են երեխաների ընդունակությունները բացահայտելու համար”,-ասել է Կարեն Վարդանյանը:
ԻՏՁՄ ներկայացուցիչ Հրաչյա Խաչատրյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է,որ ռոբոտները ամերիկյան արտադրության են, սակայն ծրագրվում է սեփական արտադրության նման կոմպլեկտներ պատրաստել, որոնք ավելի մատչելի կլինեն դպրոցների համար:
“Կոնստրուկտոր-ռոբոտները նախատեսված են դպրոցական տարիքի երեխաների համար եւ էլեկտրոնիկայի, մեխանիկայի եւ ծրագրավորման միջոցով նպաստում են ինժեներական մտքի զարգացմանը: Պարունակում են տարբեր տեսակի մասնիկներ, շարժիչներ, ատամնանիվներ եւ ծրագրավորման մոդուլ, ինչի յուրացնելու դեպքում դպրոցականները կարող են իրենց ծրագիրը գրել”,-ասել է նա:

13:43 | 15.02.12 | Новости | 5379
Ереван/Медиамакс/. Компания ВиваСелл-МТС и Союз предприятий информационных технологий (UITE) подарили роботы 5 образовательным заведениям.
Роботы-конструкторы были вручены Политехническому базовому колледжу и Кванту, образовательный комплекс Мхитар Себастаци, школы Айб и N131.
Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян заявил, что данная инициатива имеет цель поощрить развитие роботостроения в стране. “Мы обеспокоены будущим и содействуем перспективным программам во имя стабильного и развитого будущего. Вызвать интерес к роботостроению с малых лет – это перспективная программа”,- сказал он.
Исполнительный директор UITE Карен Варданян сказал, что, благодаря формированию кружков роботостроения в школах, в рамках открытого первенства “Армроботикс” фиксируются большие успехи.
“Школьники начали активнее заниматься роботостроением. Наши усилия направлены на то, чтобы в ближайшие годы у большего количества школ были кружки роботостроения. Они являются интересными инструментами для выявления способностей детей’,- сказал Карен Варданян.
Представитель UITE Грачья Хачатрян в беседе с Медиамакс сказал, что роботы - американского производства, однако планируется готовить подобные комплекты собственного производства, которые будут более доступными для школ.
“Роботы-конструкторы предусмотрены для детей школьного возраста и посредством электроники, механики и программирования способствуют развитию инженерной мысли. Они изготовлены из различного рода деталей, двигателей, колес и программного модуля, в случае освоения которого школьники смогут написать свою программу”,- сказал он.