11:19 | 23.02.12 | Նորություններ | 4422
Երեւան/Մեդիամաքս/. Փետրվարի 25-26-ը Աղվերանում «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանում հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը եւ առկա խնդիրները:
Ֆորումին կմասնակցեն ներկայացուցիչներ ՀՀ կառավարությունից, Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից, տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության ոլորտներում գործող ընկերություններից:
Օրակարգում ներառված թեմաներից են.
- ՀՀ հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացման ռազմավարություն. խնդիրներ եւ հնարավորությունները;
- Հեռահաղորդակցության ոլորտի հանրային ծառայությունների կարգավորման խնդիրները եւ միջնաժամկետ նպատակները;
- Ենթակառուցվածքների համատեղ օգտագործում` Վիրտուալ օպերատորներ, Համարների տեղափոխելիություն, Ունիվերսալ ծառայություններ;
- Հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների զարգացման հնարավորություններ. մայրուղիներից մինչեւ տանիքներ;
- Համայնքների ռազմավարական զարգացման նախագծերում հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների ներառման հնարավորություններ;
- Հեռահաղորդակցության ոլորտի տենդերներ. թափանցիկություն,  անկողմնակալություն եւ արհեստավարժություն` տենդերների նախապատրաստման աշխատանքներ, տենդերների առցանց իրականացում, տենդերների բողոքարկում, ոլորտային միությունների ներկայացուցիչների ներգրավման հնարավորություններ:
Քննարկված հարցերի եւ ձեւավորված առաջարկությունների վերաբերյալ առաջարկները կփոխանցվեն ՀՀ կառավարություն եւ լիազոր մարմիններ:
«ՏՀՏ լիդերների հանդիպում»-ֆորումը կազմակերպվում է 2007թ.-ից Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության կողմից:

11:19 | 23.02.12 | Новости | 4450
Ереван/Медиамакс/. 25-26 февраля в Агверане в ходе форума “Лидеров ИКТ” будут обсуждены стратегия развития телекоммуникационной сферы и существующие задачи.
В форуме примут участие представители правительства Армении, Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, Комиссии по регулированию общественных услуг, компаний информационной и телекоммуникационной сферы.
В повестку дня включены следующие темы:
- стратегия развития телекоммуникационной сферы Армении: задачи и возможности;
- задачи и среднесрочные цели регулирования общественных услуг телекоммуникационной сферы;
- совместное использование инфраструктур – виртуальные операторы, переносимость номеров, универсальные услуги;
- перспективы развития телекоммуникационных инфраструктур, начиная с автомобильных трасс и заканчивая крышами;
- возможности включения телекоммуникационных инфраструктур в проекты стратегического развития общин;
- тендеры телекоммуникационной сферы: прозрачность, беспристрастность и профессионализм. Подготовительные работы тендеров, проведение тендеров в режиме онлайн, апелляция, возможности вовлечения представителей профсоюзов.
Предложения по поводу обсуждаемых вопросов и разработанных предложений будут переданы в правительство Армении и уполномоченные структуры.
Форум “Встреча лидеров ИКТ” проводится с 2007 года Союзом предприятий информационных технологий (UITE).