15:40 | 23.02.12 | Նորություններ | 4858
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ “Նորք-Մարաշ” բժշկական կենտրոնի սրտաբանական կլինիկան` “Էրիքսոն Նիկոլա Տեսլա” ընկերության հետ համագործակցաբար, հայտարարել են անլար տեխնոլոգիաների վրա հիմնված Mobile-Health նախագծի պիլոտային կլինիկական գործարկման մասին:
Այս լուծումը հնարավորություն է տալիս հեռավորության վրա հետեւել հիվանդի առողջությանը, կատարել համապատասխան չափումներ եւ արդյունքները փոխանցել մասնագետներին:
Զննումներն իրականացվում են որոշակի պարբերականությամբ կամ շարունակաբար եւ բջջային ցանցի միջոցով փոխանցվում են բուժող բժշկին: Հիվանդները համապատասխան չափումները կատարում են օգտագործման մեջ դյուրին սարքերի միջոցով, ինչպիսիք են, օրինակ, արյան ճնշման մոնիտորը կամ էլեկտրոկարդիոգրաֆը: Սարքերի կոմպլեկտն իր մեջ ներառում է օգտագործման մեջ դյուրին ավտոմատացված հաղորդակցման սարք, որը վերը նշված սարքերից/սենսորներից ստացվող տվյալները կուտակելով, Bluetooth միացմամբ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցի միջոցով դրանք անվտանգ եւ ճշգրիտ կերպով փոխանցում է համակարգին եւ հատուկ սերվերին` բուժաշխատողներին թույլ տալով վերահսկել հիվանդի առողջական վիճակը:
Mobile-Health լուծումը կիրառվում է հիմնականում սրտաբանության եւ թոքաբանության մեջ:
Mobile-Health-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ներկայացրած հերթական նորարարական տեխնոլոգիան է, որի նպատակը մեր հայրենակիցների առողջապահական կարիքների բավարարումն է, ինչպես նաեւ խրոնիկ հիվանդությունների բուժման ծառայությունների համակարգի արդիականացումն ու բուժսպասարկման աշխարհագրական հասանելիության ապահովումը”,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:40 | 23.02.12 | Новости | 5114
Ереван/Медиамакс/. ВиваСелл-МТС и кардиологическая клиника медицинского центра Норк-Мараш в сотрудничестве с компанией “Эриксон Никола Тесла” сообщили о пилотном запуске клинического проекта Mobile-Health, основанного на беспроводной технологии.
Данное решение предоставляет возможность на расстоянии следить за здоровьем пациента, выполнять соответствующие измерения и передавать результаты специалистам.
Проверки выполняются непрерывно либо периодически и передаются лечащему врачу по мобильной сети. Пациенты делают соответствующие измерения посредством легких в использовании инструментов, таких как, например, монитор для кровяного давления либо электрокардиограф. Комплект оборудования включает в себя простое в использовании автоматизированное устройство для общения, которое, накапливая данные от вышеотмеченных устройств/сенсоров, посредством сети ВиваСелл-МТС безопасным и точным образом передает их по Bluetooth системе и специальному серверу, позволяя тем самым контролировать состояние здоровья пациентов.
Решение Mobile-Health применяется в основном в кардиологии и пульмонологии.
Mobile-Health – очередная инновационная технология, представленная ВиваСелл-МТС, целью которой является удовлетворение нужд здоровья наших соотечественников, а также модернизация услуг системы лечения хронических заболеваний и обеспечения географической доступности медперсонала”,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.