15:48 | 14.03.12 | Նորություններ | 5738
Երեւան/Մեդիամաքս/. “ՄՏՍ” ԲԲԸ-ն հայտարարել է հեռահաղորդակցության ոլորտում երիտասարդական նորարար նախագծերի “Տելեկոմ Գաղափար” երկրորդ մրցույթի մեկնարկի մասին: Մրցույթը կազմակերպել է ՄՏՍ Խումբը` ՌԴ Կապի եւ զանգվածային հաղորդակցության նախարարության եւ Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Ազգային հետազոտական համալսարանի աջակցությամբ:
“Տելեկոմ Գաղափարը” անց է կացվում մարտից մինչեւ հունիս ամիսները: Մրցույթին կարող են մասնակցել Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի, Հայաստանի, Բելառուսի եւ Ուզբեկստանի բոլոր մարզերի մինչեւ 35 տարեկան բնակիչները` ուսանողներ, ասպիրանտներ, բարձրագույն հաստատությունների եւ գիտահետազոտական կազմակերպությունների աշխատակիցներ: Որպես նախագծերի հեղինակներ կարող են հանդիսանալ ինչպես անհատ ստեղծագործողները, այնպես էլ ստեղծագործական խմբերը եւ կազմակերպությունները, հայտնել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում:
Մասնակցության համար ընդունվում են նորարար նախագծեր մշակման յուրաքանչյուր փուլում` գաղափարից մինչ դրա ներդնումը եւ շահագործումը, ներառյալ տեխնիկական լուծումները եւ կապի համակարգերի համար ծրագրային ապրանքները, նոր ծառայությունները, բջջային եւ web-ծառայություններ, թվային բովանդակություն (այդ թվում նաեւ մանկական եւ երիտասարդական հատվածների համար), մարքեթինգային եւ կառավարման լուծումներ:
Այս տարի մրցույթի ծրագրում ներառված են մասնագիտական եւ վարպետության դասընթացներ` նորարար բիզնեսի ստեղծման եւ զարգացման արդի հարցերով: Դա մասնակիցներին թույլ կտա ավելի լավ պատրաստվել Փորձագիտական խորհրդի առջեւ իրենց նախագծերը պաշտպանելուն, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ գիտելիքներ ստանալ եւ բարձրացնել մասնագիտական ունակությունները: Բացի այդ, “Տելեկոմ գաղափար”-ի մասնակիցները կկարողանան իրենց նախագծերի մասին պատմել սթարթ-ափ բլոգների ձեւաչափով:
Աշխատանքների գնահատումն իրականացնում է փորձագիտական խորհուրդը, որի կազմում են ՄՏՍ-ի, ՌԴ կապի եւ զանգվածային հաղորդակցության նախարարության ներկայացուցիչները, հեռահաղորդակցության, նորարարության եւ վենչուրային շուկայի ոլորտի փորձագետներ եւ գիտնականներ: Անկախ հետազոտության անցկացման կազմակերպիչն է Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Ազգային հետազոտական համալսարանի Նորարարությունների մենեջմենթի կենտրոնը:
Մրցույթի հաղթողները կազմակերպիչների եւ մրցույթի գործընկերների կողմից թանկարժեք նվերներ կստանան եւ կկարողանան իրենց աշխատանքները ներկայացնել ՄՏՍ Խմբի տնօրինության եւ վենչուրային ներդրողների դիտարկման հանձնել: Հաղթողները նաեւ որպես մրցանակ կստանան արտասահմանյան կրթական շրջագայություն, որի շրջանակներում նրանք կծանոթանան համաշխարհային տեղեկատվական ոլորտի կարեւորագույն ձեռքբերումների հետ եւ արտասահմանցի գործընկերների հետ նորարար նախագծերի վրա աշխատելու փորձով կփոխանակվեն:
«Հեռահաղորդակցության շուկան գրեթե սպառել է աճի հնարավորությունները հիմնական ծառայությունների տրամադրման հաշվին եւ հետագայում կաճի հավելյալ ծառայությունների եւ հավելվածների տրամադրման հաշվին: Մենք հետաքրքրված ենք “բաց նորարարությունների” ռեժիմում ստացված` լավագույն առաջարկների ներդրմամբ: Այդ պատճառով գնահատման ժամանակ արտոնություններ կստանան այն մրցույթային նախագծերը, որոնց հեղինակները կկարողանան հիմնավորել իրենց գաղափարների պրակտիկ գործածումը օպերատոր ընկերության բիզնեսում”,- նշել է ՄՏՍ-ի նախագահ Անդրեյ Դուբովսկովը:
“Տելեկոմ Գաղափար” մրցույթն առաջին անգամ անց է կացվել 2011 թվականին` տեղեկատվական-հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ոլորտում հեռանկարային գաղափարների բացահայտման եւ աջակցման նպատակով, որոնք կարող են պահանջված լինել բիզնեսում, նորարարական սթարթ-ափերում, սոցիալական եւ պետական ոլորտներում, ուսանողական եւ գիտական համայնքներում:

15:48 | 14.03.12 | Новости | 5740
Ереван/Медиамакс/. ОАО «Мобильные ТелеСистемы» объявил о начале II Конкурса молодежных инновационных проектов в сфере телекоммуникаций «Телеком Идея». Конкурс организован Группой МТС при поддержке министерства связи и массовых коммуникаций Российской Федерации и Национального исследовательского университета Высшей школы экономики (НИУ ВШЭ).
«Телеком Идея» проходит с марта по июнь. Принять участие в конкурсе могут жители любого региона России, а также Украины, Армении, Беларуси и Узбекистана в возрасте до 35 лет — студенты, аспиранты, сотрудники высших учебных заведений и научно-исследовательских организаций. В качестве авторов проектов могут выступать как индивидуальные разработчики, так и творческие коллективы и организации, сообщили в ВиваСелл-МТС.
К участию принимаются инновационные проекты на любой стадии разработки — от идеи до ее внедрения и эксплуатации, включая технические решения и программные продукты для систем связи, новые услуги, мобильные и web-сервисы, цифровой контент (в т.ч. для детского и молодежного сегментов), маркетинговые и управленческие решения.
В этом году в программу Конкурса включены специализированные тренинги и мастер-классы по актуальным вопросам создания и развития инновационного бизнеса. Это позволит участникам лучше подготовиться к защите своих проектов перед Экспертным советом, а также получить необходимые знания и повысить профессиональную компетенцию. Кроме того, участники «Телеком Идеи» смогут рассказать о своих проектах в формате стартап-блогов.
Оценку работ осуществляет Экспертный совет, в состав которого входят представители МТС, Минкомсвязи России, ученые и эксперты в сфере телекоммуникаций, инноваций и венчурного рынка. Организатором проведения независимой экспертизы выступает Институт менеджмента инноваций НИУ ВШЭ.
Победители Конкурса получат ценные призы от организаторов и партнеров конкурса и смогут представить свои разработки на рассмотрение руководства Группы МТС и венчурных инвесторов. Наградой для победителей также станет зарубежный образовательный тур, в ходе которого они познакомятся с передовыми достижениями мировой телекоммуникационной индустрии и обменяются опытом работы над инновационными проектами с зарубежными коллегами.
«Рынок телекоммуникаций почти исчерпал возможности роста за счет предоставления базовых услуг и в дальнейшем будет расти за счет предоставлении дополнительных сервисов и приложений. Мы заинтересованы в реальном внедрении лучших предложений, полученных в режиме «открытых инноваций». Поэтому преимущество при оценке получат те конкурсные проекты, авторы которых смогут обосновать практическую применимость своих идей в бизнесе операторской компании, — отметил президент МТС Андрей Дубовсков.
Отраслевой конкурс «Телеком Идея» был впервые проведен в 2011 году с целью выявления и поддержки перспективных идей в области информационно-коммуникационных технологий, которые могут быть востребованы в бизнесе, инновационных стартапах, в социальной и государственной сферах,  студенческом и научном сообществах.