15:48 | 14.03.12 | Նորություններ | 5738
Երեւան/Մեդիամաքս/. “ՄՏՍ” ԲԲԸ-ն հայտարարել է հեռահաղորդակցության ոլորտում երիտասարդական նորարար նախագծերի “Տելեկոմ Գաղափար” երկրորդ մրցույթի մեկնարկի մասին: Մրցույթը կազմակերպել է ՄՏՍ Խումբը` ՌԴ Կապի եւ զանգվածային հաղորդակցության նախարարության եւ Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Ազգային հետազոտական համալսարանի աջակցությամբ:
“Տելեկոմ Գաղափարը” անց է կացվում մարտից մինչեւ հունիս ամիսները: Մրցույթին կարող են մասնակցել Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի, Հայաստանի, Բելառուսի եւ Ուզբեկստանի բոլոր մարզերի մինչեւ 35 տարեկան բնակիչները` ուսանողներ, ասպիրանտներ, բարձրագույն հաստատությունների եւ գիտահետազոտական կազմակերպությունների աշխատակիցներ: Որպես նախագծերի հեղինակներ կարող են հանդիսանալ ինչպես անհատ ստեղծագործողները, այնպես էլ ստեղծագործական խմբերը եւ կազմակերպությունները, հայտնել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում:
Մասնակցության համար ընդունվում են նորարար նախագծեր մշակման յուրաքանչյուր փուլում` գաղափարից մինչ դրա ներդնումը եւ շահագործումը, ներառյալ տեխնիկական լուծումները եւ կապի համակարգերի համար ծրագրային ապրանքները, նոր ծառայությունները, բջջային եւ web-ծառայություններ, թվային բովանդակություն (այդ թվում նաեւ մանկական եւ երիտասարդական հատվածների համար), մարքեթինգային եւ կառավարման լուծումներ:
Այս տարի մրցույթի ծրագրում ներառված են մասնագիտական եւ վարպետության դասընթացներ` նորարար բիզնեսի ստեղծման եւ զարգացման արդի հարցերով: Դա մասնակիցներին թույլ կտա ավելի լավ պատրաստվել Փորձագիտական խորհրդի առջեւ իրենց նախագծերը պաշտպանելուն, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ գիտելիքներ ստանալ եւ բարձրացնել մասնագիտական ունակությունները: Բացի այդ, “Տելեկոմ գաղափար”-ի մասնակիցները կկարողանան իրենց նախագծերի մասին պատմել սթարթ-ափ բլոգների ձեւաչափով:
Աշխատանքների գնահատումն իրականացնում է փորձագիտական խորհուրդը, որի կազմում են ՄՏՍ-ի, ՌԴ կապի եւ զանգվածային հաղորդակցության նախարարության ներկայացուցիչները, հեռահաղորդակցության, նորարարության եւ վենչուրային շուկայի ոլորտի փորձագետներ եւ գիտնականներ: Անկախ հետազոտության անցկացման կազմակերպիչն է Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Ազգային հետազոտական համալսարանի Նորարարությունների մենեջմենթի կենտրոնը:
Մրցույթի հաղթողները կազմակերպիչների եւ մրցույթի գործընկերների կողմից թանկարժեք նվերներ կստանան եւ կկարողանան իրենց աշխատանքները ներկայացնել ՄՏՍ Խմբի տնօրինության եւ վենչուրային ներդրողների դիտարկման հանձնել: Հաղթողները նաեւ որպես մրցանակ կստանան արտասահմանյան կրթական շրջագայություն, որի շրջանակներում նրանք կծանոթանան համաշխարհային տեղեկատվական ոլորտի կարեւորագույն ձեռքբերումների հետ եւ արտասահմանցի գործընկերների հետ նորարար նախագծերի վրա աշխատելու փորձով կփոխանակվեն:
«Հեռահաղորդակցության շուկան գրեթե սպառել է աճի հնարավորությունները հիմնական ծառայությունների տրամադրման հաշվին եւ հետագայում կաճի հավելյալ ծառայությունների եւ հավելվածների տրամադրման հաշվին: Մենք հետաքրքրված ենք “բաց նորարարությունների” ռեժիմում ստացված` լավագույն առաջարկների ներդրմամբ: Այդ պատճառով գնահատման ժամանակ արտոնություններ կստանան այն մրցույթային նախագծերը, որոնց հեղինակները կկարողանան հիմնավորել իրենց գաղափարների պրակտիկ գործածումը օպերատոր ընկերության բիզնեսում”,- նշել է ՄՏՍ-ի նախագահ Անդրեյ Դուբովսկովը:
“Տելեկոմ Գաղափար” մրցույթն առաջին անգամ անց է կացվել 2011 թվականին` տեղեկատվական-հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ոլորտում հեռանկարային գաղափարների բացահայտման եւ աջակցման նպատակով, որոնք կարող են պահանջված լինել բիզնեսում, նորարարական սթարթ-ափերում, սոցիալական եւ պետական ոլորտներում, ուսանողական եւ գիտական համայնքներում:

15:48 | 14.03.12 | News | 5720
Yerevan/Mediamax/. “Mobile TeleSystems” OJSC), announces the start of the “Telecom Idea” second youth telecom innovations contest. The contest is organized by MTS Group with the support of the Russian Ministry of Communications and the Higher School of Economics National Research University.
The “Telecom Idea” takes place from March till June. Residents of regions in Russia, Ukraine, Armenia, Belarus and Uzbekistan, under 35, particularly, students, including doctoral students, employees of higher educational institutions and research organizations are eligible to the contest. Individuals, as well as creativity teams and organizations are welcomed for application, VivaCell-MTS reported.
Submissions can include innovative projects on any stage of elaboration – from an idea all the way to its introduction and exploitation, including the technical solutions and software for systems of communication, new services, mobile and web-services, digital content (including products/services for kids and youth), marketing and managerial solutions.
This year’s program of the contest includes specialized trainings and master classes on organization and development of innovative businesses to provide the participants opportunity to better prepare for the presentation and the defense of their projects before the Experts Council, as well as to get necessary skills and to increase their professional competences. Besides, the participants of the “Telecom Idea” can share their initiatives on start-up blogs.
The projects will be evaluated by the Experts Council which will include representatives of MTS, the Ministry of Communications of the Russian Federation, telecom, innovations and venture market researchers and experts. The independent expertise is organized by the Institute of Innovations Management of the Higher School of Economics National Research University.
The winners will be awarded valuable prizes by the organizers and the partners of the contest and will have opportunity to submit their projects to the management of the MTS Group as well as the venture investors for consideration. The winners will also be granted an opportunity of an educational tour abroad which will include familiarizing with the latest achievements of the world telecom industry as well as sharing experience of working on innovative projects with colleagues abroad.
“The opportunities of growth by offering basic services in the telecommunication market are almost exhausted, and the further growth of the market will be provided by value-added services and applications. We are truly interested in introducing the best offers, received in ‘open innovation’ regime. That is why the preference will be given to the projects, which provide well-grounded proofs of practical applicability of the presented ideas in the telecom business,” mentioned President of MTS Andrei Dubovskov.
The first “Telecom Idea” industry-related contest was held in 2011 and was aimed at identifying and supporting promising ideas in information and communication technologies, which can be on demand in businesses and innovative start-ups, in social and state spheres, and equally education and academics.