17:03 | 02.04.12 | Նորություններ | 5941
Երեւան/Մեդիամաքս/. Երեւանի բարձրագույն եւ միջին ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ Արմեն Հայրապետյանը, Ալբերտ Հովհաննիսյանը եւ Աննա Հունանյանը հաղթեցին «Red Bull Paper Wings 2012» առաջնության ազգային փուլում, որի հովանավորն է ԱրմենՏել-ը (Beeline ապրանքանիշ):
Մարտի 31-ին Երեւանում անցկացված եզրափակչում ԵՊՀ ուսանող Արմեն Հայրապետյանի ինքնաթիռը 34,8 մետր արդյունքով լավագույնն էր «Թռիչքի հեռավորություն» դասում: Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի ուսանող Ալբերտ Հովհաննիսյանը հաղթեց «Թռիչքի տեւողություն» դասում` նրա պատրաստած ինքնաթիռը օդում էր 6,63 վայրկյան: «Աէրոբատիկա» անվանակարգում առաջին տեղ զբաղեցրեց Պոլիտեխնիկական քոլեջի ուսանողուհի Աննա Հունանյանը:
«Ուրախ ենք պարգեւել ուսանողներին այս արտասովոր մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն: Սրտանց շնորհավորում եմ թղթե ավիացիայի հերոսներին: Կարելի է ասել, որ ձեր ինքնաթիռերն արդեն հասել են Ավստրիա, եւ ցանկանում եմ, որ ձեր թռիչքը դրանով չավարտվի»,- ասել ԱրմենՏել-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:
«Red Bull Paper Wings 2012» համաշխարհային առաջնության շրջանակում թղթյա ինքնաթիռների մրցումների ազգային փուլն անցկացվում է 3 դասերում` «Թռիչքի հեռավորություն», «Թռիչքի տեւողություն» եւ «Աէրոբատիկա»: «Red Bull Paper Wings» առաջնությունն անցկացվում է 2006 թվականից ավստրիական Զալցբուրգ քաղաքում` յուրաքանչյուր 3 տարին մեկ: Մրցումներին մասնակցում են տարբեր երկրների ուսանողներ: Այս տարի չեմպիոնի տիտղոսի համար կպայքարեն 85 երկրի ներկայացուցիչներ:

17:03 | 02.04.12 | Новости | 5621
Ереван/Медиамакс/. Студенты Ереванских высших и средних учебных заведений Армен Айрапетян, Альберт Оганесян и Анна Унанян стали победителями национального этапа «Red Bull Paper Wings 2012», спонсором которого выступила АрменТел (торговая марка Beeline).
В финале, который состоялся 31 марта в Ереване, бумажный самолет студента Ереванского госуниверситета Армена Айрапетяна стал лучшим в категории «Дальность полета», с результатом 34,8 метра. Студент Государственного инженерного университета Армении Альберт Оганесян победил в категории «Длительность полета» - его самолет продержался в воздухе 6,63 сек. Первое место в категории «Аэробатика» заняла студентка Политехнического колледжа Анна Унанян. Победители национального этапа получили право представлять Армению в финале чемпионата мира.
«Мы рады подарить студентам возможность участия в этом необыкновенном соревновании. Я от всей души поздравляю героев бумажной авиации. Можно сказать, что ваши самолетики уже долетели до Австрии, и я желаю, чтобы ваш «полет» на этом не закончился»,- сказала руководитель службы по связям с общественностью АрменТел Ануш Беглоян.
Соревнования по запуску бумажных самолетов в рамках национального этапа «Red Bull Paper Wings 2012» проводились в трех категориях: «Дальность полета», «Длительность полета» и «Аэробатика» (демонстрация фигур высшего пилотажа). Чемпионат Red Bull Paper Wings проводится с 2006 года в австрийском городе Зальцбург каждые три года. В соревнованиях принимают участие студенты из различных стран. В этом году за титул чемпиона мира будут бороться представители 85 стран.