13:11 | 11.05.12 | Նորություններ | 5240
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն այսօր ասել է, որ այս տարի փառատոնը ստացել է 1120 հայտեր 70 երկրներից:
Այս տարի փառատոնի ղեկավարությունը պատրաստել է նոր ծրագրեր` «Գիրք եւ կինո». «Կինոլրագրություն առանց սահմանի»:
«Գիրք եւ կինո» ծրագիրը կբացվի Ալեքսանդր Սոկուրովի «Ֆաուստ» ֆիլմով:
Կշարունակվի «Հարգանքի տուրք» ծրագիրը, որի շրջանակներում կնշվեն Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակը, Ֆրունզե Դովլաթյանի 85-ամյակը եւ Անդրեյ Տարկովսկու 80-ամյակը:
Փառատոնի գլխավոր հովանավոր «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հիշեցրել է, որ յոթ տարի շարունակ ընկերությունը կանգնած է փառատոնի կողքին:
«Մեղ համար շատ կարեւոր է մշակույթի պահպանման գործը, որը պետք է շարունակական լինի», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

13:11 | 11.05.12 | News | 4906
Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan said today that the festival got 1 120 requests from 20 countries this year.
The leadership of the festival prepared new programs this year – “Book and Cinema”, “Film Journalism without Frontiers”
“Faust” by Alexander Sokurov will open “Book and Cinema” program.
“Homage to Respect” program will be continued which will mark the 90th anniversary of Yuri Yerznkyan, 85th anniversary of Frunze Dovlatyan and 80th anniversary of Andrey Tarkovsky.
“VivaCell-MTS” General Manager Ralph Yirikian recalled that the company has been the general sponsor of the festival for already 7 years on end.