13:11 | 11.05.12 | Նորություններ | 5240
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն այսօր ասել է, որ այս տարի փառատոնը ստացել է 1120 հայտեր 70 երկրներից:
Այս տարի փառատոնի ղեկավարությունը պատրաստել է նոր ծրագրեր` «Գիրք եւ կինո». «Կինոլրագրություն առանց սահմանի»:
«Գիրք եւ կինո» ծրագիրը կբացվի Ալեքսանդր Սոկուրովի «Ֆաուստ» ֆիլմով:
Կշարունակվի «Հարգանքի տուրք» ծրագիրը, որի շրջանակներում կնշվեն Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակը, Ֆրունզե Դովլաթյանի 85-ամյակը եւ Անդրեյ Տարկովսկու 80-ամյակը:
Փառատոնի գլխավոր հովանավոր «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հիշեցրել է, որ յոթ տարի շարունակ ընկերությունը կանգնած է փառատոնի կողքին:
«Մեղ համար շատ կարեւոր է մշակույթի պահպանման գործը, որը պետք է շարունակական լինի», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

Арутюн Хачатрян, Асмик Погосян и Ральф Йирикян
Ереван/Медиамакс/. 8 июля в Ереване откроется девятый международный кинофестиваль «Золотой абрикос».
Министр культуры Армении Асмик Погосян сказала сегодня, что в этом году фестиваль получил 1 120 заявок из 70 стран.
Руководство фестиваля подготовило новые программы в этом году – «Книга и кино», «Киножурналистика без границ».
Программа «Книга и кино» откроется фильмом Александра Сокурова «Фауст».
Продолжится программа «Дань уважения», в рамках которой будут отмечены 90-летие Юрия Ерзнкяна, 85-летие Фрунзе Довлатяна и 80-летие Андрея Тарковского.
Гендиректор компании «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян напомнил, что компания является генеральным спонсором фестиваля уже 7 лет подряд.