17:11 | 22.05.12 | Նորություններ | 4492
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանին տրամադրել է սերվերային սենյակների պահարան, սերվեր, փոխանջատիչ, օպտիկա-մալուխային ցանցերի փոխարկիչներ եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակում գործող 3G երթուղիչներ:
Վերջինիս հաշվին, ուսանողները հնարավորություն կունենան համալսարանի երկրորդ մասնաշենքի առաջին եւ երկրորդ հարկերում անվճար հիմունքներով օգտվելու Wi-Fi կապից: Առանձին Wi-Fi անկյուն կգործի նաեւ համալսարանի գրադարանում:
«Նորարար լուծումներով կահավորված լաբորատորիան եւ տեխնիկայի ժամանակակից միջոցներից օգտվելու հնարավորությունը ուսանողությանը թույլ կտան ավելի արագ բացահայտել սեփական մտավոր ներուժը: Դա կարեւոր հիմք է` հատկապես ճշգրիտ գիտությունների հատվածում մեր երկրի մրցակցային առավելությունը լիարժեք դրսեւորելու համար»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:11 | 22.05.12 | News | 4474
Yerevan/Mediamax/. VivaCell-MTS has provided the State Engineering University of Armenia with a number of valuable equipments, including server room cases, server, switches, optical cable network converters, as well as 3G routers within “Home-Zone Turbo” package.
The latter will give students with an opportunity to use free Wi-Fi Internet on the first and the second floors of the university building 2. A separate Wi-Fi corner will also be available in the university library.
“The special attitude to knowledge is very typical of the Armenian way of thinking. The lab equipped with innovative solutions and the opportunity to advantage of the modern means of technology will let students sooner reveal their intellectual potential. This is crucial especially in terms of the necessity to better position our country’s competitive advantage in technical sciences. It’s a great pleasure to see that young people are eager to catch up with innovations and are ready for discoveries. I believe, the opportunities created at the university will give momentum to the students’ desire to study in a modern format,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.