11:10 | 31.05.12 | Նորություններ | 2930
Երեւան/Մեդիամաքս/. Առաջին անգամ պատմության մեջ մի շարք երկրներ պետության կողմից ստեղծված կիբերզենքի միջոցով հարձակման են ենթարկվել:
Հարձակման գլխավոր թիրախը Իրանն է, սակայն հարձակման ենթարկված երկրների շարքում են նաեւ Սիրիան, Սուդանը, Լիբանանը, Սաուդյան Արաբիան եւ Եգիպտոսը, այսօր գրում է Կոմերսանտը:
Թեհրանը հայտնաբերել է, որ իր պետական մարմինների համակարգչային համակարգերից գաղտնի տեղեկատվություն է անհետանում: Վիրուսի հայտնաբերման համար Իրանի իշխանությունները դիմել են Էլեկտրահաղորդակցության միջազգային միությանը, որն իր հերթին լրտեսի փնտրտուքները հանձնարարել է ռուսաստանյան «Կասպերսկու Լաբորատորիային», հունգարական CrySys Lab-ին եւ Symantec-ի իռլանդական ներկայացուցչությանը:
Փորձագետների կողմից հայտնաբերված վիրուսն ապշեցրել է ծրագրավորողներին: «Այն այսօրվա դրությամբ ամենաբարդ կիբերզենքն է»,- ասել է «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Գոստեւը:
Ենթադրվում է, որ իրանական պետական մարմիններին վնաս հասցրած վիրուսը  նախկինում հայտնի Flame վիրուս-լրտեսներից ամենավտանգավորն է:
Իրանը եւ փորձագետների մեծամասնությունը կարծում են, որ հարձակման մտահղացումը Իսրայելին է պատկանում: Ենթադրվում է, որ վիրուսը գործածվել է 2010 թվականին եւ արդեն մի քանի հազար համակարգիչներ է վարակել:
Փորձագետների տվյալներով, Flame-ը ներմուծվում է համակարգիչ ֆլեշի կամ տեղային ցանցի միջոցով, պատճենում է դրանում պահպանվող տեղեկատվությունը եւ ուղարկում այն հրահանգող սերվերներին: Այն ոչ միայն տեղեկատվություն է գողանում, այլեւ ամեն 60 վայրկյանը մեկ սքրինշոթներ անում: Եթե բաց է էլեկտրոնային փոստը կամ ICQ-ը, սքրինշոթներն արվում են յուրաքանչյուր 15 վայրկյանը մեկ: Ծրագիրը թույլ է տալիս հեռացված մուտքի շնորհիվ միացնել ներկառուցված միկրոֆոնը եւ ձայնագրել: Ավելին, Wi-Fi եւ Bluetooth օգտագործելով` այն հավաքագրում է տեղեկատվությունը նաեւ հարակից սարքերից՝ բջջային հեռախոսներից եւ նոութբուքերից: Նախկինում հայտնի ծրագրերից ոչ մեկը թուլ չէր տալիս գողանալ տվյալները նման զանազան միջոցներով:

11:10 | 31.05.12 | Новости | 2942
Ереван/Медиамакс/. Впервые в истории группа стран подверглась атаке с помощью кибероружия, созданного государством.
Главной целью нападения стал Иран, однако среди стран, подвергшихся атаке также Сирия, Судан, Ливан, Саудовская Аравия и Египет, пишет сегодня Коммерсантъ.
Тегеран обнаружил, что из компьютерных систем его госструктур пропадает секретная информация. Для обнаружения вируса власти Ирана обратились к Международному союзу электросвязи, который, в свою очередь поручил поиск шпиона российской «Лаборатории Касперского», венгерской CrySys Lab и ирландскому отделению Symantec.
Выявленный экспертами вирус поразил воображение программистов. «Это, пожалуй, самое изощренное кибероружие на сегодняшний день»,- заявил представитель «Лаборатории Касперского» Александр Гостев.
Предполагается, что вирус, поразивший иранские госучреждения, является самым опасным из всех известных ранее вирусов-шпионов Flame.
Сам Иран, а также большинство экспертов считают, что инициатором атаки является Израиль. Предполагается, что вирус был запущен в 2010 году и уже инфицировал несколько тысяч компьютеров.
По данным экспертов Flame проникает в компьютер с флешки или по локальной сети, копирует хранящуюся в нем информацию и посылает ее на командные серверы. Червь крадет не только данные из папок - каждые 60 секунд он делает скриншоты. Если же открыта электронная почта или ICQ, скриншоты делаются каждые 15 секунд. Программа позволяет с помощью удаленного доступа включать встроенный микрофон и записывать происходящее. Более того, используя Wi-Fi и Bluetooth, она собирает информацию и с окружающих устройств: мобильных телефонов и ноутбуков. Ни одна из ранее известных программ не позволяла красть данные столь разнообразными способами.