13:34 | 05.06.12 | Նորություններ | 2888
Երեւան/Մեդիամաքս/. Որքան շատ նախարարություններ, այնքան շատ պաշտոնյաներ եւ այնքան շատ լրացուցիչ բեռ պետբյուջեի վրա, ասել է ԱրմենՏել-ի տնօրեն Իգոր Կլիմկոն մեկնաբանելով Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ընկերությունների միության (ԻՏՁՄ) առաջարկը՝ ոլորտի համար պատասխանատու նախարարության ստեղծման մասին:
ԱրմենՏել-ի տնօրենն ասել է, որ հստակ դիրքորոշում չունի նոր նախարարության ստեղծման գաղափարի վերաբերյալ, քանի որ դեռ չի պատկերացնում նման գերատեսչության պոտենցիալ օգուտը ոլորտի եւ տնտեսության համար: Ըստ նրա, նախարարության ստեղծման արդարացված լինելը կպարզվի ՏՀՏ-ոլորտի դերակատարների քննարկումների արդյունքում:
Օրանժ Արմենիա-ի մամլո քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը Մեդիամաքս-ին ասել է, որ ընկերությունը, հանդիսանալով ԻՏՁՄ անդամ, հետաքրքիր է համարում այս նախաձեռնությունը, եւ «լինելով ինովացիոն ընկերություն, ողջունում է նորարարությունների խթանմանը նպաստող ցանկացած նախաձեռնություն»:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը զերծ է մնացել խնդրի առնչությամբ մեկնաբանություն անելուց:
ԻՏՁՄ-ը մայիսի 11-ին հայտարարություն էր տարածել, որում ՀՀ նախագահին եւ նորընտիր Ազգային Ժողովին առաջարկվում էր ստեղծել տեխնոլոգիական եւ ինովացիոն զարգացման նախարարություն:

13:34 | 05.06.12 | Новости | 2902
Ереван/Медиамакс/. Чем больше министерств, тем больше чиновников и дополнительной нагрузки на госбюджет, сказал гендиректор АрменТел Игорь Климко, комментируя по просьбе Медиамакс предложение Союза ИТ-компаний Армении (UITE) о создании «инновационного министерства».
Гендиректор АрменТел сказал, что пока не представляет потенциальную пользу подобного инстритута для сектора и экономики в целом. По словам Климко, оправданность создания новой структуры выяснится в результате обсуждений представителей ИКТ-сектора.
Пресс-секретарь Orange Armenia Лилит Мартиросян сказала Медиамакс, что компания, являясь членом UITE, считает инициативу интересной и, «будучи инновационной компанией, приветствует любую инициативу, направленную на стимулирование инноваций».
ВиваСелл-МТС воздержалась от комментариев по данному вопросу.
11-го мая UITE распространил сообщение, в котором предложил президенту и новоизбранному парламенту создать министерство технологического и инновационного развития.