11:29 | 08.06.12 | Նորություններ | exclusive 4407
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն Մեդիամաքս-ին ասել է, որ “անցյալ տարի մենք զբաղվում էինք կապի մագիստրալ ալիքների կառուցմամբ, այս տարի անցել ենք «վերջին մղոնի» բարելավմանը”:
Իր խոսքերով, ընկերությունն յուրաքանչյուր պահին կարող է ավելացնել ինտերնետի արագությունը, սակայն կասկածներ ունի բաժանորդային գծերի ավելի բարձր թրաֆիք ապահովելու կարողության շուրջ: «Հարցն այն չէ, թե արդյոք մենք ավելի մեծ արագություն կարող ենք ապահովել, թե ոչ: Այլ այն է, կկարողանա՞ արդյոք վերջնական բաժանորդը ստանալ այդ արագությունը: Բնակարաններ մտնող հեռախոսային մալուխների մեծամասնությունն արդեն 20-30 տարվա է: Բնականաբար, այդ գծերը չեն կարող բաժանորդի համար ապահովել, ասենք, 10 Մբթ/վ»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն:
Նա ասել է, որ «վերջին մղոնի» բարելավումը «ծավալուն աշխատանք է»:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի նկատառմանն այն մասին, որ մեկ այլ ինտերնետ-պրովայդեր, որը նույն գնային հատվածում է աշխատում, առաջարկում է 8 Մբթ/վ նվազագույն արագություն, Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ «հայաստանյան շուկայում ինտերնետի ամենապահանջված արագությունը ներկայումս 2-3 Մբթ/վ է»:
«Շարքային բաժանորդը չի տարբերում, օգտվում է արդյոք 3, 5 թե 8 Մբթ/վ արագությունից: Ինտերնետ-սերֆինգի ժամանակ ես ինքս չեմ կարող տարբերել 3 Մբթ/վ-ն 8-ից: Տարբերությունը զգացվում է միայն հատուկ գործողությունների ժամանակ, երբ դուք ներբեռնում կամ վերբեռնում եք տեղեկատվության մեծ ծավալ:  Սակայն, ամեն դեպքում, մենք կշարունակենք աստիճանաբար մեծացնել ինտերնետի արագությունը»,- եզրափակեց ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրենը:

11:29 | 08.06.12 | News | exclusive 4078
Yerevan/Mediamax/. “We built backbone communication lines last year. This year we began the modernization of the “last mile”,” ArmenTel CEO Igor Klimko told Mediamax.
According to him, the company can increase Internet speed at any time but it doubts that the subscriber lines can serve higher traffic. “The question is not whether we can offer higher speed or not. The question is whether the final subscriber can receive that speed. The telephone cables entering the apartments are 20-30 years old. Naturally, such lines cannot provide for example 10Mbps speed,” Klimko said.
He said that the modernization of the “last mile” is a “large-scale work’.
In reply to Mediamax’s remark that another Internet provider, working in the same price segment as ArmenTel, offers minimal speed of 8Mbps, Igor Klimko said that “2-3Mbps is currently the most required speed on the Armenian market.”
“The ordinary subscriber doesn’t differentiate whether he is using 3, 5 or 8Mbps speed. I myself cannot differentiate between 3 Mbps and 8Mbps speed. The difference is perceptible only in implementing some specific tasks, when you download large volumes of information. But in any case, we will keep increasing the Internet speed,” ArmenTel CEO concluded.