Mail.RuGroup-ի «Սոցիալական կայքեր» բիզնես ստորաբաժանման մարքեթինգի եւ ռազմավարական կոմունիկացիաների տնօրեն Ալեքսանդր Իզրյադնովը
16:29 | 21.06.12 | Հոդվածներ | exclusive 16339
Օդնոկլասնիկի սոցիալական ցանցը (Mail.RuGroup-ի նախագիծ) հունիսի 22-ին կհայտարարի, որ Հայաստանի բնակիչները կարող են օգտվել կայքից մայրենի լեզվով: Նախօրեին Մեդիամաքս-ի հարցերին պատասխանել է Mail.RuGroup-ի «Սոցիալական կայքեր» բիզնես ստորաբաժանման մարքեթինգի եւ ռազմավարական կոմունիկացիաների տնօրեն Ալեքսանդր Իզրյադնովը:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Օդնոկլասնիկիի դիրքերը Հայաստանում:
- Այսօր մենք առաջին տեղն ենք զբաղեցնում Հայաստանում սոցիալական ցանցերի շրջանում: Հայաստանում ինտերնետից օգտվողների 90%-ն օգտվում է Օդնոկլասնիկիից: Ամեն օր Հայաստանում Օդնոկլասնիկի է այցելում ավելի քան 800 հազար մարդ, ընդ որում, նրանց մեկ երրորդը դրա համար օգտագործում է բջջային հեռախոսը:
- Ի՞նչ խնդիրներ թույլ կտա լուծել տեղայնացումը հայկական շուկայում:
- Մենք ցանկանում ենք մեր օգտատերերին հնարավորություն ընձեռել շփվել իրենց հարմար լեզվով: Օդնոկլասնիկիի զարգացման մեջ մենք ուղղորդվում ենք օգտատերերի պահանջներով:
- Որքա՞ն «խորն» է լինելու տեղայնացումը:
- Օդնոկլասնիկիի տեղայնացումը կիրականացվի երկու փուլով. մենք արդեն թարգմանել ենք սոցիալական ցանցի շարժական տարբերակը: Մեկ ամսվա ընթացքում կթարգմանվի նաեւ հիմնական կայքը:
Մոտ ապագայում կթարգմանվեն եւ Android, iOS, Windows Phone, Symbian օպերացիոն հարթակների համար ներբեռնման հասանելի կլինեն սոցիալական ցանցի հավելվածները:
Մենք ծրագրում ենք նաեւ զբաղվել տեղական բովանդակության ներգրավմամբ՝ խաղեր, տեսանյութեր, երաժշտություն եւ այլն:
- Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ տարեվերջին Օդնոկլասնիկիի խաղային հավելվածներից ստացված հասույթը կհասնի $135 մլն-ի: Կարելի՞ է ասել, որ տեղայնացման մասին որոշման դրդապատճառներից մեկը հենց խաղերի հատվածի աճն է:
- Խաղերը Օդնոկլասնիկիի հասույթի շատ կարեւոր մասն են կազմում: Եվ, եթե տեղացի ծրագրավորողները ցանկանան խաղեր ստեղծել տեղական սյուժեներով, ապա կկարողանանք խոսել այն մասին, որ մենք տեղայնացման հաշվին կավելացնենք հասույթները խաղերից:
- Հայաստանում կարծիք կա, որ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում ինտելեկտուալ օգտատերերի մեծ մասն «արտագաղթել» է դեպի Facebook, եւ այսօրվա դրությամբ Օդնոկլասնիկիից օգտվում են հիմնականում պատանիները: Ինչպե՞ս կբնորոշեք Հայաստանում ձեր լսարանը:
- Այս հղումով կարելի է տեսնել, թե ինչպես է աճում Facebook-ը Հայաստանում` http://www.socialbakers.com/facebook-statistics/armenia: Դժվար է այդ աճն էական անվանել: Ինչ վերաբերում է դեմոգրաֆիային, ապա Օդնոկլասնիկիում եւ Facebook-ում այն շատ նման է: Լսարանի միջուկը 18-ից 24 տարեկան երիտասարդներ են, ընդ որում՝ տղամարդկանց եւ կանանց թիվը գրեթե հավասար է:
- Ի՞նչպես է Հայաստանում գովազդ տեղադրվում Օդնոկլասնիկիում: Դուք ունե՞ք լիազորված գործակալություն/գործակալություններ, թե գովազդատուներն ուղիղ կերպով են ձեզ դիմում:
- Մենք գովազդի մի քանի ձեւեր ունենք: Ավանդական բաներային գովազդի դեպքում մենք ունենք լիազորված գործակալություն, որը ներկայացնում է մեր շահերը ՀՀ տարածքում: Մեզ մոտ կան նաեւ թիրախային գովազդ, երբ յուրաքանչյուրը կարող է ինքնուրույն ընտրել, թե ում ցույց տալ գովազդային հայտարարությունը, ինչ ծավալով եւ այլն: Գովազդի եւ գների մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք այցելել http://corp.mail.ru/adv/reg_am.htm?type=ok :
- Ակնկալո՞ւմ եք արդյո՞ք վաճառքների աճ Հայաստանում ցանցի հայերեն տեղայնացումից հետո:
- Սա ավելի շուտ իմիջային նախագիծ է, որն ուղղված է սոցիալական ցանցի հանդեպ լոյալության ավելացմանը: Մենք ակնկալում ենք ներգրավել մայրենի լեզու օգտագործող լսարանը եւ դրա հաշվին ավելացնել երկրում օգտատերերի թիվը:

16:29 | 21.06.12 | Articles | exclusive 16418
On June 22, Odnoklassniki (Mail.RuGroup project) will announce that from now on those living in Armenia will be able to use the social network in their native language. On the eve of the event, Marketing and Strategic Communications Director of \'\'Social Networks\'\' business unit of Mail.Ru Group Alexander Izryadnov answered Mediamax\'s questions.
- How do you assess \'\'Odnoklassniki\'\'\'s positions in Armenia?
- We are currently the first among the social networks in Armenia. 90 % of all those living in Armenia and having internet access use Odnoklassniki. Every day Odnoklassniki has over 800 000 visits and every third person uses his mobile phone to visit the social network.
- What goals will localization allow to fulfill on the Armenia market?
- We want to give an opportunity to our users to communicate in the language convenient for them.
- How \'\'deep\'\' will the localization be?
- Localization of Odnoklassniki will be held in 2 phases - we have already translated the mobile version of the social network and the main site will be translated within a month. Applications for Android, iOS, Windows Phone and Symbian platforms will also be translated and available in the nearest future.
We also plan to attract local content - games, videos, music.
- Analysts forecast that \'\'Odnoklassniki\'\'\'s revenue from game applications will reach USD 135mln by the end of the year. Can we suppose that the growth in the game segment is one of the motives for decision on localization in the first place?
- Games on Odnoklassniki are a very large part of the revenue. If local developers want to create games based on the local topics we can speak of increasing revenues in the games owing to localization.
- There is a view in Armenia that over the past 2-3 years, the larg part of the intellectual users have migrated to Facebook and \'\'Odnoklassniki\'\' is now mainly used by teenagers. How do you characterize your audience in Armenia?
-You can see here how Facebook grows in Armenia: http://www.socialbakers.com/facebook-statistics/armenia. One can hardly call this growth significant. As for demography, Odnoklassniki and Facebook have very similar ones. The core of the audience is people aged 18 -24 – male and female users are almost equal in number.
- What advertisement model is used on \'\'Odnoklassniki\'\' in Armenia? Do you have authorized agency/agencies or do the advertisers contact you directly?
- We have several types of advertisement. As for the traditional banner advertisement - we have an authorized agency which represents our interests in Armenia. We also have a target-ad where every one can choose whom to show his advertisement, in what quantity etc.  You can find more detailed information on advertisement and rates here: http://corp.mail.ru/adv/reg_am.htm?type=ok .
- Do you expect sales growth in Armenia after localization of the network in the Armenian language?
- It\'s more of an image project meant for enhancing loyalty to the social network. We expect to attract audience which uses its native language and increase the number of users in the country owing to it.