16:47 | 28.06.12 | Նորություններ | 5681
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կարիերայի զարգացման ծրագրի շրջանակներում հայտարարված էսսեների մրցույթի երեք հաղթողներն այսօր արժանացել են պլանշետային HTC համակարգչի, Blackberry 9700 եւ Galaxy Nexus S սմարտֆոնների: Խրախուսական պարգեւներ են ստացել նաեւ տարբեր բուհեր ներկայացնող եւս 8 ուսանող:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել է մայիսին հայտարարած մրցույթի արդյունքները: Էսսեների միջոցով տեղեկատվական դարաշրջանի դերը գնահատելու համար նախապես առաջարկվել էին հատուկ մշակված թեմաներ.
- Ո՞րն է համացանցի դերը հասարակության կյանքում:
- Ինչպիսի՞ն կարող է լինել բջջային ինտերնետի ազդեցությունը կրթության ոլորտում եւ առօրյա կյանքում:
- Ո՞րն է դրա զարգացման հաջորդ փուլը:
- Կարո՞ղ է, արդյոք, սոցիալական մեդիան փոխել կյանքը:
Բոլոր աշխատանքները գնահատվել են անանուն ստուգման սկզբունքով: Առանձնահատուկ կարեւորվել է հետազոտությունների ընթացքում առցանց տեղեկատվական աղբյուրների կիրառումը:
«Հաջողության հասնելու առաջին քայլն սկսվում է ձգտման պատրաստակամությունից: Կարեւոր է նաեւ տեղեկացված լինելու պայմանը: Համացանցը եւ թվային ապագա ենթադրող տեխնոլոգիաները տալիս են այդ հնարավորությունը: Դրանցից արդյունավետ օգտվելու ընտրությունը ձերն է: Փորձեք կիրառել համակարգված մոտեցում եւ գնահատել սովորելու համար առկա միջավայրը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:47 | 28.06.12 | News | 5673
Yerevan/Mediamax/. Three winners of the essay competition in the frames of the VivaCell-MTS’ Career Development program received an HTC tablet, as well as BlackBerry 9700 and Galaxy Nexus S smartphones today. 8 more students were handed various prizes as encouragement.
VivaCell-MTS rounded up the results of the competition announced earlier in May. The students were offered topics on the modern role of technologies:
What is the role of the Internet in the social life?
What influence can the mobile Internet have on the sphere of education and everyday life?
What’s the next stage in development?
Can social media change life?
All essays sent to Armenia’s leading telecommunication operator have been reviewed anonymously. The use of online resources in research has been paid particular importance.
“The first step to success starts with commitment. Being informed is an equally important precondition. The Internet and the digital technologies give such an opportunity. And it is upon you to choose the efficient way of using their advantage. Try to approach systemically and value the opportunities available for learning. The innovative technologies let minimize the spent time and maximize the efficiency of professionalization,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The winners of the contest are Eleonora Mkrtchyan, French University of Armenia; and Arman Sereda and Yekaterina Martirosyan, Moscow Institute for Economics, Statistics, and Informatics Yerevan branch. They have received an HTC tablet, BlackBerry 9700 and Galaxy Nexus S smartphones respectively.