17:30 | 03.07.12 | Նորություններ | 4761
Երեւան: Մեդիամաքս: Նորարարությունների գլոբալ ինդեքսում, որը կազմում են INSEAD եվրոպական բիզնես-դպրոցը եւ Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպությունը, Հայաստանը զբաղեցնում է 69-րդ տեղը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը՝ վկայակոչելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, այսօր Ժնեւում հրապարակված զեկույցում ներկայացվել է 141 երկրում իրավիճակի վերլուծությունը:
Վարկանիշը երկրորդ տարին անընդմեջ գլխավորում են Շվեյցարիան, Շվեդիան եւ Սինգապուրը: Առաջին տասնյակում են նաեւ Ֆինլանդիան, Մեծ Բրիտանիան, Նիդեռլանդները, Դանիան, Հոնկոնգը, Իռլանդիան եւ ԱՄՆ-ը:
Ինդեքսը կազմվում է երկու բաղադրիչի հիման վրա. մի կողմից վերլուծվում են տվյալ երկրի ծախսերը նորարարությունների վրա, մյուս կողմից՝ նորարարական գործունեությունից ստացված գործնական արդյունքները: Ընդհանուր առմամբ, հաշվի է առնվում մոտ 80 չափանիշ:

17:30 | 03.07.12 | Новости | 4757
Ереван /Медиамакс/. Армения заняла 69-е место в Глобальном инновационном индексе, который составляют европейская бизнес-школа INSEAD и Всемирная организация интеллектуальной собственности (ВОИС).
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на ИТАР-ТАСС, в докладе, опубликованном сегодня в Женеве, проанализировано положение в 141 стране.
Второй год подряд возглавляют рейтинг Швейцария, Швеция и Сингапур. В первую десятку вошли также Финляндия, Великобритания, Нидерланды, Дания, Гонконг, Ирландия и США.
Индекс рассчитывается на базе двух компонентов: с одной стороны анализируются затраты страны на инновации, с другой - полученные от инновационной деятельности практические результаты. В общей сложности учитывается около 80 критериев.