11:02 | 11.07.12 | Նորություններ | 3536
Երեւան:Մեդիամաքս:Հուլիսի 10-ին Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում (Պոլիտեխնիկ) մեկնարկել է «Մեքենաշինական տեխնոլոգիաներ եւ ավտոմատացման տեխնիկա-2012» միջազգային գիտատեխնիկական գիտաժողովը:
Գիտաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են գիտնականներ Մագդեբուրգի Օտտո-Վոն-Գերիկեի համալսարանից (Գերմանիա), Սիլեսիան տեխնոլոգիական համալսարանից (Լեհաստան), Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ուկրաինայի առաջատար տեխնիկական բուհերից, Բելառուսի ազգային եւ Թբիլիսիի պետական տեխնիկական համալսարաններից, Ուզբեկստանի ԳԱ մեխանիկայի ինստիտուտից:
ՀՊՃՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Արա Ավետիսյանը հույս է հայտնել, որ նման ներկայանալի կազմով գիտաժողովը կանցնի գիտական ստեղծագործական միջավայրում, որը հիմք կդառնա Հայաստանում մեքենաշինության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման համար:
«Մեքենաշինությունը միայն հաստոցաշինություն չի: Ոչ բոլորն են պատկերացնում, որ տեխնիկայի հիմնաքարը մեքենաշինությունն է: Մեր նպատակն է այսպիսի գիտաժողովների միջոցով Հայաստանին բերել մեքենաշինության ոլորտի այն երբեմնի փառքը, որն ունեցել ենք Խորհրդային Միության տարիներին»,- ասել է

11:02 | 11.07.12 | Новости | 3341
Ереван/Медиамакс/.10 июля в Государственном инженерном университете (Политехник) стартовала международная научная конференция “Машиностроительные технологии и автоматизированная техника-2012”.
В конференции принимают участие ученые из университета Отто-Фон-Герике в Магдебурге (Фермания), Силесского технологического института (Польша), ведущих технических вузов России и Украины, из Национального технического института Белоруссии и Тбилисского государственного технического института, из Института механики при Академии наук Узбекистана.
Ректор ЕГИУ, профессор Ара Аветисян выразил надежду, что конференция в подобном презентабельном составе пройдет в научной творческой атмосфере, что будет основой для развития машиностроения и технологий.
“Машиностроение - это не только станкостроение. Не все представляют, что основой техники является машиностроение. Нашей целью является вернуть былую славу сферы машиностроения в Армении, которая была в годы Советского Союза, посредством подобных научных конференций ”,- сказал инициатор научной конференции, профессор факультета машиностроения ЕГИУ Степан Христафорян.