14:01 | 02.08.12 | Նորություններ | 5021
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange Armenia-ն եւ “Հայ գրքի կենտրոն” ՀԿ-ն այսօր հայտարարել են “Orange Գրքի մրցանակ 2012” մրցույթի մեկնարկի մասին:
Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան այսօր ասել է, որ այս մրցույթի մեկնարկով Orange-ը միանում է գրքի եւ ընթերցանության տոնին, քանի որ Երեւանն այս տարի հռչակվել է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք:
Նրա խոսքով, մրցույթի նպատակն է խթանել հետաքրքրությունն ընթերցանության նկատմամբ, բացահայտել ժամանակակից հայ գրողների ստեղծագործությունները եւ դրանք հասանելի դարձնել էլեկտրոնային մեդիայի միջոցով:
“Հայ գրքի կենտրոն” ՀԿ նախագահ Մկրտիչ Մաթեւոսյանն էլ ասել է, որ ակնկալվում են մասնակիցներ ոչ միայն Երեւանից, այլեւ ՀՀ մարզերից եւ Սփյուռքից:
“Ստեղծագործություններն ընդունվում են 4 ժանրերում` վեպ, պատմվածք, հեքիաթ, պոեզիա (բանաստեղծություն կամ բանաստեղծությունների շարք), արեւելահայերենով եւ արեւմտահայերենով: Յուրաքանչյուր ժանրի հաղթողը կստանա իր գործը 500 տպաքանակով հրատարակելու հնարավորություն եւ 500 հազ. դրամ պարգեւ”,-տեղեկացրել է նա:
Մաթեւոսյանը նաեւ նշել է, որ այս տարի մրցույթում ավելացել է “Ժողովրդական մրցանակ” անվանակարգը, որի հաղթողը որոշվելու է Facebook սոցիալական ցանցում քվեարկության միջոցով, այս անվանակարգի հաղթողը եւս ստանալու է ստեղծագործությունը 500 տպաքանակով հրատարակելու հնարավորություն:
Գրքի մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչեւ նոյեմբերի 15-ը հայերեն լեզվով գրված ստեղծագործությունը կամ համառոտ բովանդակությունը Word կամ PDF ֆորմատով ուղարկել orangebookprize@orangearmenia.am հասցեով:
Լավագույն աշխատանքներն ընտրվելու են մրցույթի ժյուրիի կողմից, որի անդամների կազմում են խմբագիրներ, լրագրողներ եւ գրաքննադատներ: Մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն մինչեւ փետրվարի 14-ը:

14:01 | 02.08.12 | Новости | 4997
Ереван/Медиамакс/. Orange Armenia и общественная организация “Центр армянской книги” объявили сегодня о старте “Премии Книги Orange 2012”.
Гендиректор Orange Бруно Дютуа заявил сегодня, что со стартом этого конкурса Orange подключается к празднику книги и чтения, так как в этом году Ереван объявлен всемирной столицей книги.
По его словам, целью конкурса является стимулировать интерес к чтению, выявить произведения современных армянских писателей и сделать их доступными посредством электронных средств массовой информации.
В свою очередь председатель общественной организации “Центр армянской книги’ Мкртыч Матевосян заявил, что ожидаются участники не только из Еревана, но также из других областей Армении, а также из Диаспоры.
“Работы принимаются в 4 жанрах: роман, рассказ, сказка, поэзия (стихи или поэмы) на восточно-армянском и западно-армянском языках. Победитель в каждом жанре получит возможность публикации своей работы в 500 экземплярах и награду в 500 тысяч драмов” – сообщил он.
Матевосян также отметил, что в этом году в конкурсе прибавилась номинация \"Народная премия\", победитель которой будет определен путем голосования в социальной сети Facebook, победитель в этой номинации также получит возможность публикации своей работы в 500 экземплярах.
Для того чтобы принять участие в конкурсе книги, необходимо до 15 ноября послать написанное на армянском языке произведение либо его краткое содержание в формате Word или PDF по адресу orangebookprize@orangearmenia.am.
Лучшие работы будут отобраны со стороны жюри конкурса, членами которого являются редакторы, журналисты и литературные критики. Результаты конкурса будут подведены до 14 февраля.