17:12 | 05.09.12 | Նորություններ | 4949
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Intel ընկերության տարածաշրջանային տնօրեն Քրիշթիան Մորալեսին:
«Intel-ի համար Հայաստանում կան բուռն գործունեություն  ծավալելու լավ նախապայմաններ, եւ մենք պատրաստ ենք երկկողմ համագործակցության»,- ասել է վարչապետը:
Քրիշթիան Մորալեսը բարձր է գնահատել Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման տեմպերը եւ նշել, որ Intel-ը շահագրգռված է մեր երկրում իր գործունեությունն ընդլայնել:
Այնուհետեւ զրուցակիցներն անդրադարձել են Intel-ի կողմից Հայաստանում հետազոտական կենտրոն հիմնելու աշխատանքների ընթացքին: Այդ նպատակով արդեն իսկ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ նախաձեռնության ընդհանուր հայեցակարգային մոտեցումների մշակման, անհրաժեշտ ներդրումների ծավալի  կանխորոշման, կողմերից յուրաքանչյուրի մասնակցության ձեւաչափի հստակեցման նպատակով:
Նշվել է, որ կենտրոնն իրենից ներկայացնելու է հետազոտական լաբորատորիա, որն աշխատելու է Intel-ի առաջնային R&D տեխնոլոգիաների հենքով:
Կողմերը քննարկել են  նաեւ նոյեմբերին 14-15-ին ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 5-րդ ամենամյա «ArmTech Congress-12» շրջանակում համագործակցության հուշագրի մշակման եւ ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan received the Regional Director of Intel Corporation Christian Morales in Yerevan today.
“There are good opportunities for Intel for active business operations in Armenia, and we are ready for bilateral cooperation,” the Prime Minister said.
Christian Morales highly assessed the development rates of telecommunication technologies in Armenia, noting that Intel is interested in expanding its activity our country.
The interlocutors also spoke about the works directed to the establishment of Intel research center in Armenia. A task force has already been set up to work out common approaches, forecast the volume of necessary investments and specify the framework of two sides’ participation.
It was also noted that the center will become a research laboratory which will be based on Intel’s R&D technology.
The parties also discussed issues related to preparatory works on drafting and signing a cooperation memorandum within the framework of the 5th annual “ArmTech Congress-2012” due to be held in Silicon Valley, USA on November 14-15.