17:12 | 05.09.12 | Նորություններ | 4949
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Intel ընկերության տարածաշրջանային տնօրեն Քրիշթիան Մորալեսին:
«Intel-ի համար Հայաստանում կան բուռն գործունեություն  ծավալելու լավ նախապայմաններ, եւ մենք պատրաստ ենք երկկողմ համագործակցության»,- ասել է վարչապետը:
Քրիշթիան Մորալեսը բարձր է գնահատել Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման տեմպերը եւ նշել, որ Intel-ը շահագրգռված է մեր երկրում իր գործունեությունն ընդլայնել:
Այնուհետեւ զրուցակիցներն անդրադարձել են Intel-ի կողմից Հայաստանում հետազոտական կենտրոն հիմնելու աշխատանքների ընթացքին: Այդ նպատակով արդեն իսկ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ նախաձեռնության ընդհանուր հայեցակարգային մոտեցումների մշակման, անհրաժեշտ ներդրումների ծավալի  կանխորոշման, կողմերից յուրաքանչյուրի մասնակցության ձեւաչափի հստակեցման նպատակով:
Նշվել է, որ կենտրոնն իրենից ներկայացնելու է հետազոտական լաբորատորիա, որն աշխատելու է Intel-ի առաջնային R&D տեխնոլոգիաների հենքով:
Կողմերը քննարկել են  նաեւ նոյեմբերին 14-15-ին ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում կայանալիք Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 5-րդ ամենամյա «ArmTech Congress-12» շրջանակում համագործակցության հուշագրի մշակման եւ ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:

17:12 | 05.09.12 | Новости | 4950
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян принял сегодня регионального директора компании Intel Криштиана Моралеса.
«Для компании Intel в Армении есть хорошие предпосылки для начала деятельности, и мы готовы к двустороннему сотрудничеству”,- сказал премьер-министр.
Криштиан Моралес высоко оценил темпы развития информационных технологий в Армении и отметил, что Intel заинтересована в расширении своей деятельности в нашей стране.
Затем собеседники обсудили процесс работ по созданию исследовательского центра Intel в Армении. С этой целью уже создана рабочая группа для разработки общих концептуальных подходов инициативы, определения необходимого объема инвестиций и формата участия каждой стороны.
Было отмечено, что центр будет представлять собой исследовательскую лабораторию, которая будет работать на основе важнейших технологий R&D Intel.
Стороны обсудили также вопросы подготовительных работ по разработке меморандума о сотрудничестве и его подписанию в рамках 5-го международного  конгресса высоких технологий «ArmTech Congress-12», который пройдет 14-15 ноября в Силиконовой долине США.